rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.676 (1.659)

Toplam Ziyaret: 20.790.833 (18.896.614)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
14 Eylül 2020
Sayı : 861
Bu kayıt toplam
851 kez okundu.
fb sharer

TOPARLANMA BEKLENTİSİ 2021'DE

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Avrupa İşletmeler Ağı Ofisi tarafından "Pandeminin Türkiye Ekonomisine Etkileri" isimli webinar programı düzenlendi. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan evsahipliğindeki online toplantının konuşmacıları Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu ile MY Eğitim ve Danışmanlık Şirketi Kurucu Ortağı Mert Yılmaz oldu.

Toparlanma beklentisi 2021'de
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

MTSO Yönetimi, Meclis ve Komite Üyeleri, iş dünyası temsilcileri ile basın mensuplarının katıldığı webinarda korona virüs pandemisi sürecinde Türkiye ve dünyadaki finansal durum değerlendirilip, güncel kur hareketlerinin ekonomiye etkisi, yakın gelecekteki faiz beklentileri ve dış ticaret ele alındı.

Uzunoğlu: "Politika değişimini takip etmekte zorlanıyoruz"

'Pandemi Etkisinde Dünya ve Türkiye Ekonomisi' konulu sunumunda süreçten tüm dünya ekonomilerinin olumsuz etkilendiğine değinen Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, dünya ekonomilerinin yüzde 95'inin küçüldüğünü söyledi.

Dünyada 2019'un sonunda başlayan Covid-19 salgını öncesinde de dünya ekonomisinde sorunlar olduğuna işaret eden Uzunoğlu, "Dünyada pandemi öncesinde de borç stoku çok yüksekti. 275 trilyon doların üzerinde borç stoku var. Dünya ekonomisinin yıllık geliri ise 87 trilyon dolar. Yüksek borçluluk ve büyüyemeyen dünya ekonomisi söz konusu.

Dünyadaki borcun artış hızı son 10 yılda dünya ekonomisindeki büyümeyi aştı. Ayrıca korkunç bir gelir dağılımı bozukluğu ve bunun yanında çok ciddi servet dağılımı bozukluğu var" dedi.

"Dünya ekonomisi korkunç bir darbe yedi"

Dünyada gelişmiş hiçbir ekonominin işlerin açılmasını istemediğine dikkat çeken Prof. Dr. Uzunoğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

"İşler açıldığı, talep canlandığında enflasyon olacak, faizler yükselecek. Faizler yükselirse parasal daralma olacak. Finansal piyasalarda büyük bir deprem yaşanacak. Dolayısıyla herkes 'bu durumu devam ettirelim'in peşinde. Onun için tüm dünyadaki merkez bankası başkanları, hep bize 'Merak etmeyin faizler yükselmeyecek, pandemi süreci de devam ediyor, ikinci bir dalga olması da yüksek' diyerek beklenti oluşturuyor."

Pandemi sürecinde tüm dünyanın haziran ayına kadar kapandığını hatırlatan Uzunoğlu, özellikle tarım, hayvancılık, denizcilik, otomotiv, inşaat gibi sektörlerin bu süreçten çok ciddi etkilendiğini anlattı.

Çin'de 500 milyon insanın sanal karantinaya alındığını, KOBİ'lerin yüzde 70'inin işini durdurduğunu bildiren Uzunoğlu, "Çin'de üretim durunca tedarik zincirleri kırıldı ve dünyaca ünlü birçok firma hizmet veremez hale geldi. Dünya ekonomisi korkunç bir darbe yedi. Ayrıca finansal hizmetler ve eğitim sektörü de olumsuz etkilenen sektörler arasında yer aldı" dedi.

"2021'de toparlanma bekliyoruz"

Pandemi sürecinde Türkiye ekonomisini de değerlendiren Uzunoğlu, Dünya Bankası göstergelerine göre, Türkiye'de 2020'de gayri safi yurt içi hasılanın 660 milyar dolar, kişi başına gelirin de 7 bin 924 dolar olacağının, ekonominin ise yüzde 3,8 daralacağının tahmin edildiğini belirti.

Uzunoğlu, "Harcamalar açısından baktığımızda, devletin harcamalarında yüzde 6,2'lik artış olacağı ama hem özel tüketimde hem sabit sermaye yatırımlarında hem de ihracat ve ithalatta ciddi bir daralma yaşanacağına dikkat çekiliyor.

2019'da 1,1 milyar dolar cari işlemler dengesi hasılası verecek olan Türkiye, 3,2 cari işlemler dengesi açığı verecek ve 2021-2022 yıllarında da cari açık vermeye devam edecek. Maalesef Dünya Bankasının tahminleri bunlar" değerlendirmesini yaptı.

Dünyadaki bütün büyük ekonomik kuruluşların, Türkiye'nin büyümesine ilişkin tahminlerinin ise ortalama yüzde 4,2 küçüleceği yönünde olduğunu kaydeden Uzunoğlu, "Benim bu yıl için kişisel tahminim ise 3,5-3,8 aralığında küçülme. 2021'de ise bir toparlanma bekliyoruz" dedi.

"Finansal risk yönetimi doğru yapılmalı"

Türkiye ekonomisinde özellikle temmuzdan itibaren yavaş yavaş toparlanma başlandığını vurgulayan Uzunoğlu, "Bu, faizleri düşürmenin de getirdiği bir etkiydi. Düşük faiz, çok büyük bir kredi potansiyelini ortaya çıkardı.

Bankacılık sektörü bu yıl yaklaşık 500 milyar TL'nin üzerinde kredi verdi. Ama maalesef o da bizi büyük bir cari açığa doğru taşıdı" diye konuştu. "Yılı 22 milyar dolarlık cari açıkla tamamlayacağımızı tahmin ediyorum" diyen Uzunoğlu, ekonomik durumu şöyle özetledi:

"Dışarıdan para gelmiyor. Turizm gelirlerinde yüzde 85'lik kaybımız var. Bir de 437 milyar dolarlık dış borcumuz var. Önümüzdeki bir yıl içinde vadesi geldiği için 160 milyar dolar borcu çevirmek zorundayız. Döviz üzerinde büyük baskı var. Döviz kurundaki artış otomatik olarak enflasyona yansıyor.

Devletin vergi gelirleri düşüyor, çareyi ÖTV'yi artırmakta buluyor. Bütün bunlar enflasyon üzerinde büyük baskı oluşturuyor. Avrupa'ya ihracatta da sıkıntı yaşıyoruz. Riskler devam ediyor. Bu riskler karşısında reel kesim mutlaka kendisini koruyarak, finansal anlamda risk yönetimini doğru yaparak, nakit akışını düzenleyerek kendisine çeki düzen vermeli."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Basından Sansürün Kaldırılışının 113.yıldönümü

_assets/fotograflar

Tatar'dan MTOSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Nakliyeciler Modern Site'de ısrarcı

_assets/fotograflar

Mesleki Eğitim Merkezi ilk mezunlarını verdi

_assets/fotograflar

İstişare toplantısında Mersin masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Yenileme Projesi tanıtıldı

_assets/fotograflar

Baro Başkanı Özdemir mazbatasını aldı

_assets/fotograflar

Kurban kesim alanı incelendi

_assets/fotograflar

Borçlanma talebi yine reddedildi

_assets/fotograflar

Türk Telekom PİLOT'tan 18 yeni girişime destek

close Toparlanma beklentisi 2021'de
Toparlanma beklentisi 2021'de
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: