rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 9.443 (9.249)

Toplam Ziyaret: 21.378.266 (19.470.698)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
14 Eylül 2020
Sayı : 861
Bu kayıt toplam
1.564 kez okundu.
fb sharer

MUHSİN BAYAR, "MERSİN SPORUNA DİNAMİT KONULDU"

Mersin Tercüman Özel Haber

Muhsin Bayar,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Uzun yıllar Mersin İdman Yurdu'nda Asbaşkanlık ve Kulüp Başkanlığı yapan işadamı Muhsin Bayar, Türk spor tarihinin köklü takımlarından Mersin İdman Yurdu'nun bugün bulunduğu durum karşısında tabir-i caizse açtı ağzını yumdu gözünü.

Başkanlık yaptığı dönemde takımın hem Mersin, hem de tüm spor kamuoyunda son derece güçlü ve kuvvetli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Muhsin Bayar, "Mersin İdman Yurdu tarihinde hiç bu hallere düşmedi. Sadece takım değil, bir çınar yıkıldı. Ben bu takımın formasını giydim, formasını terlettim. O yüzden bu durum çok zoruma gidiyor" diye konuştu.

O tesis MİY'na ait

"Takıma yaptığımız en büyük hizmet, şu an Macit Özcan tesisleri denilen yerin MİY'na bırakılmış olmasıdır" diyen Bayar, o süreci şöyle anlattı:

"Oranın projesi büyük bir titizlikle hazırlandı. Hatta Dr.Mehmet Nane'de bu işin içindeydi, iyi hatırlar. O zaman Trabzon'dan, o dönemin Kulüp Başkanı Özkan Sümer'den de fikir aldık. Alman spor kulübü Werder Bremen tesislerini baz alarak, Rahmetli Gürbüz Tekin hocamızın da fikirleri ile güzel bir proje hazırladık.

Oranın yeri de Mersin İdman Yurdu için ayrılmıştı. Kamulaştırmıştık. Dönemin Yenişehir Belediye Başkanı Mehmet Adnan Özçelik zamanında kamulaştırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı rahmetli Okan Merzeci'de onaylamıştı. Yer, spor tesisi olarak ayrılmıştı.

Çünkü bizim amacımız takımın tesisleşmesiydi. Altyapıya önem verdik. Ama bizden sonra gelenler ne yaptı? Önce projeyi değiştirdiler, sonra da spor tesisini toplantı salonuna, düğün salonuna çevirdiler. O dönem yönetimden de hiç kimse dur diyemedi. Orası MİY'in elinden alındı ve takım bitirildi.

Hangi tesis kullanılıyor?

Mersin İdman Yurdu, her yerde saygı gören bir kulüptü. MİY, tarihte hiç bu hallere düşmedi. Bakın, bu kentte Akdeniz Oyunları yapıldı. Kaç tane tesis yapıldı. Şimdi hangisi kullanılıyor? Hemen hepsi atıl durumda.

Tesis ve altyapı bir kulüp için olmazsa olmazdır. Sporu, sadece 11 kişinin top oynaması olarak görmemeliyiz. Spor sosyal bir olgudur. Şehrin birleşmesi açısından çok önemlidir. Mersin kozmopolit bir kent. 8-12 yaş grubu arası laz, kürt, alevi, çerkez hepsinin birliğini sağlamak için spordan daha etkili bir yol yoktur. Bunun için de tesisleşme çok önemli.

Macit Özcan adı da kaldırılsın

Buradan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'e seslenmek istiyorum. Oranın adını da kaldırsın, orayı düzeltip Mersin İdman Yurdu'na versin. Bir takım için öncelikle tesis olmak zorunda. Orası sahibine geri verilmeli. Mersin İdman Yurdu için yapılacak herşeyin tabanda da, tavanda da yankısı olacaktır. Ben böyle bir kararın meclisten çok rahat çıkacağına inanıyorum.

Kafalarda, mecliste kararlara karşı çıkanlar olduğu şeklinde düşünceler geçebilir. Şunu açık söyleyeyim; Eğer ki spora karşı çıkacak bir zihniyet, bir insan Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliği yapıyorsa, yapmasın.

Tesisleşme çok önemli

Bu çığlığım neden diye sorarsanız, dediğim gibi zoruma gidiyor. Ben yıllarca Mersin Boks temsilciliği yaptım. Uzun yıllar Esnafspor Başkanlığı, Polisgücü Başkanlığı yaptım.

Sonra rahmetli Okan abi döneminde Mersin İdman Yurdu Asbaşkanlığı, sonrasında da MİY başkanlığı yaptım. Lisede okurken, MİY Basketbol takımının takım kaptanlığını yaptım. Bakın, o zaman MİY'nun basketbol takımı var. Tesisleşmenin önemini anlıyor musunuz?

Başkanlığım döneminde, altyapıda bin 200 tane 8-10 ve 10-12 yaş grubu çocuğumuz vardı. Ben 2-3 belediyeden, Makina İkmal'de yatan otobüsleri ayağa kaldırarak, altyapı için servise koydurdum. Altyapıdaki tüm malzemeleri temin ettik.

O dönem Galatasaray Başkanı olan Ergün Gürsoy Mersin'e gelmişti. Kulübü ziyaret etti. Hatırlarsınız, petrol arkasında küçük bir sahamız vardı, orada çalışıyorduk.

Dedi ki; 'Ya Başkan ben çok üzüldüm. Mersin İdman Yurdu çok daha büyük biliyorum. Ama bu tesis ne?" Bunun üzerine ben orada 20 kişinin yatabileceği, 5 yıldızlı otel ayarında lüks bir yer yaptırdım. Oradaki petrol istasyonunu da iptal ettirdik. Yönetim kurulu odası olan, önünde denize nazır kafeteryası olan çok güzel bir yerdi.

Hakemler yetişmeli

Bunları niye anlatıyorum. Geldiğimiz nokta insanın yüreğine dokunuyor. Farkında mısınız, artık Mersin'den hakem de yetişmiyor. Bizim 4 tane FİFA kokartlı Süper Lig hakemimiz vardı. Rahmetli Musa Eryılmaz, Kadir Tozlu, Vedat Tan ve Vedat Yüksel.

Kadir Tozlu hocamız MHK kurulunda. Şu an olabilecek en etkili yerde kendisi. Yeni hakemlerin yetişmesi için birşeyler yapmalı. Mersin hakemliği nereden nereye geldi? Şu an Mersin'de hiç hakem yok. Bu çok acı verici.

Kente sahip çıkın

Bakın, Ulu Önder Atatürk neden "Mersinliler Mersin'e sahip çıkın" dedi? Başka bir il için bunu söylemedi? Çünkü ezelden beri Mersin hep sahipsiz bırakıldı. Mersinliler, çok geç olmadan ayağa kalkın ve kente sahip çıkın."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mersin'de

_assets/fotograflar

Seçer, "Eğitim, ülkeyi kurtarır"

_assets/fotograflar

Gültak, çarşı esnafı ile buluştu

_assets/fotograflar

Farkındalık oluşturdular

_assets/fotograflar

Sahiller, petrol atıklarından temizleniyor

_assets/fotograflar

Ahilik Haftası'na kısıtlı kutlama

_assets/fotograflar

Yeni otobüsler için çalışmalar tamamlandı

_assets/fotograflar

Tuğamiral Gedik'ten OSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Başkan Yılmaz, kadınlarla "Tomris" filmini izledi

_assets/fotograflar

Doğanın ve suyun tadını çıkardılar

close Muhsin Bayar, "Mersin sporuna dinamit konuldu"
Muhsin Bayar, "Mersin sporuna dinamit konuldu"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: