rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.282 (1.265)

Toplam Ziyaret: 20.790.439 (18.896.220)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
07 Eylül 2020
Sayı : 860
Bu kayıt toplam
894 kez okundu.
fb sharer

ÇANLAR MERSİN İÇİN ÇALIYOR!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mersin İl Koordinasyon Kurulu, yaptığı yazılı açıklama ile koronavirüs pandemi süreciyle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Çanlar Mersin için çalıyor!
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

İlk pandeminin 11 Mart tarihinde görüldüğünün hatırlatıldığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu strateileri doğrultusunda halk sağlığı önlemleri alındığı belirtilerek, şu bilgiler verildi:

"Evde kal günleri dahil olmak üzere fizyolojik, psikolojik ve ekonomik anlamda birçok zorlu dönem geçirilmiştir. Bu zorlu günlerdeki önlemlerin hepsi vaka görülme hızının düşürülmesi ve salgın eğrisindeki yükselişin yavaşlatılması, kademeli olarak salgının zararlarının azaltılması, salgının sınırlandırılması ve baskı altına alınması amacıyla yapılmıştır.

Örnek gösterilmiştik

Bu dönemlerde il koronavirüs verileri incelenmiş, Mersin ilimizdeki vaka sayılarının diğer kentlere örnek gösterilecek kadar az olduğu görülmüştü.

Ancak, normalleşme sürecine girdiğimizden buyana vaka sayılarındaki olması gereken düşüş beklendiği şekilde olmamaktadır.

Alışveriş merkezleri, berber-kuaför, ardından cafe, restoran ve kahvehanelerin açılması, iş yerlerine dönüş, seyahat yasağının kalkması gibi adımlar, deniz ve yazlık sezonunun açılması toplumdaki hareketliliği artırmıştır. Sağlık bakanlığının bildirdiği veriler ile bölgesel veriler uyuşmamaktadır ve bazı kentlerde COVID-19 vakaları hızla tırmanışa geçmiştir.

İvme kazandı

Bu kentlerden biri olan Mersin ilimiz de, ilk vaka sayısının açıklanmasından bugüne, artık örnek il olmaktan çıkarak yukarı yönde ivme kazanmıştır. Mersin Tabip Odası'nın bu ay yapmış olduğu basın açıklamasından da anlaşılacağı üzere, özellikle yazlık amaçlı cazibesi olan kentimize şehir dışından gelen yazlıkçıların vaka sayısını artırdığı belirtilmiştir. Son iki haftadır günlük pozitif vaka sayısının ortalama 100 civarında olduğunu açıklayan Mersin Tabip Odası, geçtiğimiz hafta içerisinde eve gönderilen pozitif vakalar ile Mersin genelinde korona virüslü hasta sayısının 1000'i aştığını belirtmiştir.

Bilime aykırı

Tabip Odası açıklamasının devamında, kentimizdeki bu durumun ülke geneline yansıtıldığında günlük ortalama vaka sayısının 5000 civarı olması gerektiği, 1000 civarı açıklanan sayıların istatistik bilimine aykırı olduğu, birçok ilde valilik ve sağlık müdürlüğü açıklamalarının da bu tezi doğruladığı belirtilmiştir.

Mart ayından bugüne yeni vaka sayıları incelendiğinde, en yüksek vaka sayısının görüldüğü Nisan ayından içinde bulunduğumuz Ağustos ayına kadar düzensiz de olsa aşağı yönde seyrettiği görülmektedir. Ancak ağustos ayında vaka sayıları yukarı yönde seyretmektedir.

Normalleşme sürecinden önce uzaktan duyduğumuz vakalar artık çok daha fazla ve yakınlarımızdan duyulmaya başlanmış, yanı başımızdaki doktorumuzda, mühendisimizde, mimarımızda, emekçimizde, halkımızın her kesiminde katlanarak COVID pozitif vaka görülmeye başlanmıştır.

Sayılar artış gösteriyor

Mersin'de Devlet Hastanesinde çalışan bir doktorumuz Covid Pozitif Teşhisi ile tedavi gördüğü hastahanede hayatını kaybetmiştir. Şehir hastanelerinde çalışan Sağlık personellerimize, Belediyelerde ve özel sektörde çalışan teknik personellerimize, mimarımıza mühendisimize covid pozitif teşhisleri konulmaya devam etmektedir. Kentimizde koronavirüs tespit edilen okul sayısı 6'ya yükselmiştir. Yakın temaslı sayısı günden güne artış göstermiştir.

Kaygı duyuyoruz

Mersin Valiliğine, İl Pandemi Kuruluna ve Mersin halkımıza pandeminin halen sürdüğünü hatırlatmak görevimizdir. Her ilde ve bölgede farklı dinamiklerle ve sayılarla seyreden salgında kısıtlamaların tüm ülkede serbestleştirilmesi kaygı uyandırmaktadır. Henüz ilk dalga atlatılamadan geçilen ve "normalleştirme" olarak tanımlanan hızlı açılma sürecinden, elde olan veriler neticesinde oldukça kaygı duymaktayız.

Sevdiklerimizden ayrı geçirdiğimiz günleri, kaybettiğimiz canları, fizyolojik, psikolojik ve ekonomik anlamdaki zorlu dönemleri hatırlayalım.

Önlemlere uyalım, tedbirleri denetleyelim, salgın eğrisindeki yükselişi yavaşlatalım ve salgını sınırlandıralım. Unutmayalım, tedbir ve denetim azaldıkça, tehdit artacaktır."

Mersin'de corona kısıtlamaları geri döndü

Mersin İl Hıfzısıhha Kurulu, 65 yaş üstü vatandaşların kamusal alandaki yaşamına sınırlama getiren bir dizi düzenlemeye imza attı.

Kuruldan yapılan açıklamada, 65 yaş ve üstü vatandaşların 08.00-10.00 ve 16.30-19.30 saat aralığında toplu taşıma araçlarını kullanmaları yasaklandı.

Ayrıca 65 yaş ve üstü vatandaşların semt pazarı ve pazar yerlerinde, kalabalık olmayan 08.00-14.00 saatleri arasında bulunmalarına, 08.00-14.00 saatleri dışında kalan saatlerde semt pazarı ve pazar yerlerine girişlerine de yasaklama geldi.

Yine 65 yaş ve üstü vatandaşların (gelin,damat ve sünnet çocuğunun 1. ve 2. derece yakınları hariç) düğün, nişan, nikah, sünnet gibi etkinlere katılımı da yasaklandı.

65 yaş ve üstü vatandaşlar, alışveriş merkezlerine (AVM), çarşı ve diğer alışveriş yerlerinde, kalabalık olmayan mağazalarda 08.00-14.00 saatleri arasında bulunabilecek.

65 yaş ve üstü vatandaşlar spor merkezleri, spor tesisleri ve spor salonlarında takım ve temas halindeki sporlar, eğlence amaçlı maçlar veya kişilerin birbirleriyle yakın temasını gerektiren antrenman ve faaliyetlere de sporcu ve seyirci olarak da katılamayacak.

65 yaş ve üstü vatandaşların en önemli konulardan olan yurt içi seyahatleri ise, 1 Kasım 2020 tarihine kadar yasaklandı. Yurt dışı çıkışlar ise 1 Haziran 2021 tarihine kadar yasak. Daha önce izin alan vatandaşların izinleri de iptal edildi.

Yaşlı Merkezi'nde virüs paniği

Alzheimer Derneği Yaşlı Yaşam Merkezi'nde kalan 17'i hasta, 2'si personel, toplam 19 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Hastalar, tedavi için hastanelere götürüldü.Kentte son günlerde artan koronavirüs salgını nedeniyle vaka sayısı endişe yaratırken, merkez Yenişehir ilçesi 50'ncı Yıl Mahallesi 27106 Sokak'ta bulunan Alzheimer Derneği'nin Yaşlı Yaşam Merkezi'nde salgın paniği yaşandı.

Koronavirusün çıktığı mart ayından bu yana ziyaretçilere kapalı merkezde kalanlar rutin olarak her 14 günde bir testten geçirilmesine rağmen bir vaka görülmezken, son yapılan testlerde, 17 Alzheimer hastası ve 2 çalışanın testlerinin pozitif çıktı.

64 personel ve 93 Alzheimer hastasının bulunduğu merkezde 19 kişi, gece saatlerinde ambulanslarla Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Toros Devlet Hastanesi ve Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alındı.

Merkezde kalan bir kalp hastası ve ona refakat eden görevlinin kontrol için gittikleri hastanede virüs kaptıklarının ve merkeze yaydıklarının tahmin edildiği bildirildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Basından Sansürün Kaldırılışının 113.yıldönümü

_assets/fotograflar

Tatar'dan MTOSB'ye ziyaret

_assets/fotograflar

Nakliyeciler Modern Site'de ısrarcı

_assets/fotograflar

Mesleki Eğitim Merkezi ilk mezunlarını verdi

_assets/fotograflar

İstişare toplantısında Mersin masaya yatırıldı

_assets/fotograflar

Yenileme Projesi tanıtıldı

_assets/fotograflar

Baro Başkanı Özdemir mazbatasını aldı

_assets/fotograflar

Kurban kesim alanı incelendi

_assets/fotograflar

Borçlanma talebi yine reddedildi

_assets/fotograflar

Türk Telekom PİLOT'tan 18 yeni girişime destek

close Çanlar Mersin için çalıyor!
Çanlar Mersin için çalıyor!
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: