rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.174 (2.757)

Toplam Ziyaret: 19.481.725 (17.682.481)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
31 Ağustos 2020
Sayı : 859
Bu kayıt toplam
813 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

AKTAY, 'PEMBE TABLOLAR TENCERE DOLDURMUYOR'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Örgütü, hükümetin Venezuela'dan sıfır gümrükle peynirden pirince binlerce ton tarım ve gıda ürünü almak için karar çıkarmasına tepki gösterdi.

Aktay, 'Pembe tablolar tencere doldurmuyor'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

İl binasında partililerinde katıldığı basın toplantısında konuşan İl Başkanı Adil Aktay, iktidarın kendi çiftçiyi desteklemek yerine gıda kıtlığı yaşayan Venezuela'dan neden gıda ve tarım ithalatının yapıldığını sordu.

Hükümetin ekonomide hatalı politikalar yürüttüğünü ve bunun faturasının da vatandaşa kesildiğini kaydeden Aktay, yaşanan sıkıntılardan en fazla çiftçilerin ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların zarar gördüğünü dile getirdi.

Türk lirasının değer kaybettiğini gübre, ilaç, tohum mazot giderlerinin ise hızla arttığını ifade eden Aktay, "Çiftçilerimiz yeterince desteklenmemiş; hatta tarım ürünü ithalatı kolaylaştırılarak üretici, ürün fiyatıyla girdi fiyatı arasında sıkıştırılmıştır.

Son 14 yılda, devletin çiftçimize Tarım Kanunu gereği ödemesi gereken 175 milyar TL'lik destek ödenmemiştir. Bu, devletin her bir çiftçi ailesine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir.

Diğer taraftan, özellikle son birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılarıyla çiftçilerimizin malının değeri pula dönmüştür" dedi.

Peynir üretiminde ilk on'dayız

Venezuela'dan bazı tarım ürünlerinin ve peynir çeşitlerinin vergisiz ithalatına ilişkin alınan kararın çiftçi karşıtı uygulamaların devamı olduğunu söyleyen Aktay, "200'e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle adeta peynir cenneti olan, dünya genelinde peynir üretiminde ilk onun içerisindeki ülkemiz yerine; inek sütü üretiminde onuncu, koyun sütü üretiminde ikinci, keçi sütü üretiminde sekizinci, manda sütü üretiminde dokuzuncu sırada olan ülkemiz yerine Venezuela tercih edilerek ne kadar yerli ve milli olduklarını bir kez daha göstermişlerdir.

Trakya'daki, Ezine'deki, Kars'taki peynir üreticileri dururken, Saray yönetimi Türkiye'deki çiğ süt üreticisi yerine, Venezuela'nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlanmaktadır" diye konuştu.

Bu muhabbetin sebebi ne?

İktidarın aldığı bir diğer karar ile Venezuela'dan vergisiz ayçiçeği ithalatının da kapısının aralandığını belirten Aktay, açıklamasına şöyle devam etti:

"Biz CHP olarak, Saray yönetiminin bu ülkenin çiftçiyi ezerken başka ülkelerin çiftçiyi desteklemesinin nedenini öğrenmek, tek adam rejimi altında ezilen, ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve gıda kıtlığı yaşayan Venezuela'ya olan bu muhabbetin sebebini bilmek istiyoruz.

Türkiye yönetilmemekte, Türkiye savrulmaktadır. Saray ve ahalisi, ekranlardan her gün pembe tablolar çizmekte, fakat bu pembe tablolar milletimizin mutfağındaki boş tencereyi doldurmamaktadır"Son Haberler:
_assets/fotograflar

Hedef Karanlık Fabrikalar

_assets/fotograflar

Seçer, "İki tane yetmez, 24 tane gelsin"

_assets/fotograflar

Projeni hazırla, ödülü kazan!

_assets/fotograflar

Esnafa vize desteği

_assets/fotograflar

Özdemir'den meyve ve sebze yılı değerlendirmesi

_assets/fotograflar

60 yıllık hayal gerçek oluyor

_assets/fotograflar

Deniz manzaralı nikah salonu

_assets/fotograflar

Mobil RAM ile engeller kalktı

_assets/fotograflar

Gültak, "Üretiyoruz, kazanıyoruz"

_assets/fotograflar

Proje, yeni doğumlarla büyüyor

close Aktay, 'Pembe tablolar tencere doldurmuyor'
Aktay, 'Pembe tablolar tencere doldurmuyor'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: