rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.987 (2.572)

Toplam Ziyaret: 19.481.538 (17.682.296)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
17 Ağustos 2020
Sayı : 857
Bu kayıt toplam
1.466 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

PANDEMİ SONRASI MASAYA YATIRILDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), tarafından, Covid-19 salgını sonrası dönem için, uluslararası kuruluşların temsilcileriyle mevcut durumun istişare edildiği, ileriye dönük beklentilerin konuşulduğu, küresel ticaret öngörülerinin masaya yatırıldığı bir toplantı düzenlendi.

Pandemi sonrası masaya yatırıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Toplantıya, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu , İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Genel Sekreteri Yousef H Khalawi ve Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu Başkanı Samir Modi'nin açılış konuşmalarını yaptığı konferansa Avrupa Komisyonu Eski Başkan Yardımcısı Günter Verheugen ana konuşmacı olarak katıldı.

Hisarcıklıoğlu, telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, salgın nedeniyle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük küresel krizin yaşandığını söyledi.

Bu süreçte TOBB olarak izledikleri stratejiyi anlatan TOBB Başkanı, "Covid-19 pandemisi sürecinde TOBB olarak, ilk günden itibaren yurt içinde ve yurt dışında tüm paydaşlarla istişare içinde olduk. Ülke içinde, iş insanlarımızın sorunlarını, talep ve tavsiyelerini derleyip, hükümete aktardık. Böylelikle ekonomiye destek paketlerinin hazırlanma sürecine katkı sağladık. Şimdi, Covid-19 sonrası dönemi anlamak ve buna adapte olmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

TOBB Başkanı, yeni dönem için de "Küresel ticaret sistemi nereye gidiyor, Avrupa Birliği (AB), ABD, Çin, Asya-Pasifik ve gelişmekte olan ülkeleri hangi zorluklar ve fırsatlar bekliyor, Kısacası dünya nereye gidiyor ve biz değişmesi beklenen küresel eğilimlere hazır mıyız" sorularına cevap aradıklarını dile getirdi.

"Bölge ülkelerinin iş birliğini artırması önemli"

Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) Başkanı Samir Modi de bölgesel ekonomik büyümeyi ve iş dünyası arasındaki etkileşimi geliştirmeye çalışan bir konfederasyon olduklarını ifade ederek, toplam dünya nüfusunun yüzde 40'ından fazlasını temsil ettiklerini anlattı.

"Küresel bir cevap vermek önemli"

Eski Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen de özellikle AB'de bu dönem yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu. Covid-19 salgınının iş yapış şekillerini değiştirdiğine işaret eden Verheugen, "Henüz Covid-19 sonrası döneme geçmiş ve pik döneme ulaşmış değiliz.

Bu gelişmelerin nihai sonucunun nasıl gelişeceğini de bilmiyoruz. Halihazırda öğrenilebilecek ve alınabilecek dersler var. Bencillik, izolasyon veya bazı milli eylemlerle bu süreç aşılamaz. Dayanışma, iş birliği ve deneyim paylaşımı ile bu krize küresel bir cevap vermek önemli" değerlendirmesinde bulundu.

"2020 kritik bir dönem"

İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Genel Sekreteri Yusuf Khalawi de pandemi nedeniyle dünyanın hem sağlık hem de ekonomik anlamda küresel bir krizle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Khalawi, 2020 yılının kritik bir dönem olduğunu, bu yıla ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminlerinin negatif şekillendiğini anlattı.

Lokmanoğlu: "Çözüm çabalarına sağlayacağı katkının farkındayız"

Toplantıda ayrıca TOBB'un uluslararası ilişkileri hakkında da bilgilendirmeler yapıldı. Mersin Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye KKTC Ticaret Odası Forumu Eş Başkanı Cihat Lokmanoğlu da katılımcılara Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu'nun amaçları, etkinlikleri ve eylem planları hakkında bilgi verdi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türkiye'nin göz bebeği olduğunu söyleyen Lokmanoğlu, KKTC'nin ticaret, turizm, eğitim ve yatırımlar açısından Türkiye için önemli bir ortak olduğunu, iki ülkeyi birbirine bağlayan çok güçlü tarihi, kültürel ve iktisadi bağların olduğunu belirtti.

İş dünyasının taleplerini, sorunlarını, önerilerini dinleyerek gerekli yerlere aktardıklarını ifade eden Lokmanoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın katılımıyla yeniden canlandırılan KKTC Yatırım Danışma Konseyi'nin, çalışmalarına çok büyük katkı sağlayacağı değerlendirmesinde bulundu.

KTTO ile ikili ticaret ve yatırım ilişkilerini ilgilendiren her konuda çalışma yaptıklarını ifade den Lokmanoğlu, "Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından hazırlanan 'Türkiye-KKTC İş Yapma Fırsatları' isimli rapor Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu çalışmalarına temel oluşturuyor ve yol gösteriyor. Biz, Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu olarak, bugüne kadar çok sayıda etkinlik gerçekleştirdik.

Bunların arasında, Türkiye-KKTC Ekonomi Konferansı, KKTC Yatırım Danışma Konseyi gibi önemli geniş katılımlı ve görünürlüğü yüksek olan etkinlikler olduğu gibi, ortak yönetim kurulu toplantıları gerçekleştirdik. Pandemi sürecinde de video konferanslar aracılığıyla birçok kez bir araya geldik" diye konuştu.

Cihat Lokmanoğlu, pandemi süreci sona erip, normale dönüldükten sonra yeniden geniş katılımlı ekonomi konferanslarının devam edeceğini bildirdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Hedef Karanlık Fabrikalar

_assets/fotograflar

Seçer, "İki tane yetmez, 24 tane gelsin"

_assets/fotograflar

Projeni hazırla, ödülü kazan!

_assets/fotograflar

Esnafa vize desteği

_assets/fotograflar

Özdemir'den meyve ve sebze yılı değerlendirmesi

_assets/fotograflar

60 yıllık hayal gerçek oluyor

_assets/fotograflar

Deniz manzaralı nikah salonu

_assets/fotograflar

Mobil RAM ile engeller kalktı

_assets/fotograflar

Gültak, "Üretiyoruz, kazanıyoruz"

_assets/fotograflar

Proje, yeni doğumlarla büyüyor

close Pandemi sonrası masaya yatırıldı
Pandemi sonrası masaya yatırıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: