rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.073 (1.636)

Toplam Ziyaret: 18.834.171 (17.101.970)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Ağustos 2020
Sayı : 856
Bu kayıt toplam
1.288 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

HAFTALIK ÇALIŞMA SAATİ 40'A DÜŞTÜ

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Belediye-İş arasında, belediye şirketlerinde çalışan 7 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Haftalık çalışma saati 40'a düştü
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Sendikanın Akdeniz Bölge Örgütlenme Sekreteri Mithat Fahlioğulları, sözleşmede işçilerin devrim niteliğinde kazanımlar elde ettiğini söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Belediye-İş arasında, belediye şirketlerinde çalışan 7 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşme görüşmeleri tamamlandı. Sözleşme ile Türkiye'de bir ilke imza atıldı ve işçilerin haftalık çalışma saati 45 saatten 40 saatte indirildi. Bundan sonra belediye işçileri haftada 2 gün izin kullanabilecek.

Sözleşme ile en düşük işçi yevmiyesi de 125 olarak belirlendi. Belediye-İş Sendikası ile Mersin Büyükşehir Belediyesi arasında, belediye iştiraklerinden Kültür A.Ş ile MESKİ Personel A.Ş'de çalışan 7 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme hakkında bilgi veren sendikanın Akdeniz Bölge Örgütlenme Sekreteri Mithat Fahlioğulları, "Türkiye'de ilk olan bu uygulama ile 696 sayılı KHK ile çalışan işçiler de dahil olmak üzere tüm işçilerimiz haftanın 2 günü, cumartesi ve pazar günleri, vardiyalı çalışan işçilerimiz ise çalıştıkları günü takip eden 6. Ve 7. Günlerde haftalık izinli sayılacaktır.

İşsizliğin çığ gibi yükseldiği günümüzde dileğimiz tüm Türkiye'de haftalık çalışma saatinin 36 saate düşmesi, vardiya sayısının 3'ten 4'e çıkmasıdır" dedi.

Yüzde 30 zam yapıldı

Türkiye'de asgari ücretin günlük 98.10 lira olduğunu, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin şirketlerinde ise günlük asgari ücretin 110.60 liradan hesaplandığını kaydeden Fahlioğulları, bu rakamın, yüzde 12'lik artışla 125 liraya çıkarıldığını kaydetti.

Fahlioğulları, diğer sosyal hak ve yardımlar da eklendiğinde asgari ücretli bir işçinin maaşına yüzde 30 oranında zam yapıldığını vurguladı.

Fahlioğulları, "Bu kazanımın elde edilmesine katkı sunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul'a teşekkür ediyoruz.

Belediye ve şirketlerinde özellikle kadınlara önem veren, istihdam yaratan, kadına şiddete karşı duran, çalışanların iş güvenliğini sağlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı'na ve yetkililere şükranlarımızı sunuyoruz. Sözleşmemiş Türkiye işçi sınıfına hayırlı olsun" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Hukuksuzluk yasallaştırılıyor mu?

_assets/fotograflar

Valilikten Covid-19 mesai önlemi

_assets/fotograflar

Altun, "İletişim Başkanlığı, "Türkiye markasını güçlendirmek için çalışıyoruz"

_assets/fotograflar

Kadınlar üretime katılıyor

_assets/fotograflar

Çipli kartlarda yeni dönem

_assets/fotograflar

Sağlık Köyü için imzalar atıldı

_assets/fotograflar

Vali Su, Taşkın Koruma tesislerini inceledi

_assets/fotograflar

KOBİ danışmanlık için geri sayım başladı

_assets/fotograflar

Dayanışma ekonomisi hayat buldu

_assets/fotograflar

Koronavirüs denetimleri sürüyor

close Haftalık çalışma saati 40'a düştü
Haftalık çalışma saati 40'a düştü
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: