rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 7.702 (7.299)

Toplam Ziyaret: 20.390.971 (18.507.893)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
30 Temmuz 2020
Sayı : 855
Bu kayıt toplam
1.857 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

SU FİYATLARINDA İNDİRİM

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü Olağan Genel Kurul Toplantısı, Büyükşehir belediye başkanı Vahap Seçerbaşkanlığında yapıldı. Kongre ve sergi Sarayında gerçekleştirilen toplantıda 8 madde görüşüldü. Toplantıya, kademeli su tarifelerinde yapılması planlanan indirim ile katılım payı damga vurdu.

Su fiyatlarında indirim
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

"Su tüketimi yüzde 15 arttı"

MESKİ Genel Kurulunda, Yönetim Kurulu tarafından 2020 Yılı Su Ücret Tarifesinde belirlenen kademe aralıklarında, su bedellerini indirecek düzenleme ile atıksu bedelinde yapılması planlanan indirim ve bakım bedelinin kaldırılması teklifi, genel kurul üyelerinin görüşüne sunuldu.

Teklifle ilgili açıklama yapan Başkan Seçer, pandemi nedeniyle vatandaşların evde kalma sürelerinin uzamasının su tüketimini de arttırdığına dikkat çekerek, 3 aylık bu süreçte meskenlerde ortalama olarak yüzde 15 civarında su tüketimi artışı olduğuna işaret etti.

"Aylık gelir kaybı 7 milyon lira"

Vatandaşların, mağdur olduklarını dile getirerek bu konuda düzenleme istediklerini belirten Seçer, "Başkan olarak bu taleplere ve şikayetlere kayıtsız kalmam mümkün değildi. İdareyle görüştüm, çünkü biz tarifeleri 2019 Kasım ayında karara bağladık.

Yaptığımız çalışmalarda, gerçekleştireceğimiz düzenlemelerden kaynaklı gelir azalmasının yerine koyabileceğimiz tasarruf, kaçak-kayıp oranının azalması, farklı harcamaları kısmak gibi bazı tedbirler de aldık. Çünkü bu yaptığımız. Kalan süre içerisinde yaklaşık olarak 35-40 milyon lira bir gelir kaybına sebep olacak. Bütçemiz bu anlamda da sapma gösterecek. Onu alacağımız farklı yöntemlerle dengelemeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

"Yüzde 17'ye tekabül eden bir indirim söz konusu"

Daha sonra hazırladıkları yeni düzenlemeyi paylaşan Seçer, şunları söyledi:

"Daha önce 0-10 metreküp 1. kademe tarifeyi 0-12 metreküpe, 11-20 metreküp olan 2. kademe tarifeyi 13-25 metreküpe çıkardık. Yine meskenlerde daha önce 21-75 metreküp olan 3. Kademe uygulamasını 26-75 metreküp aralığına çıkardık ve 4. kademe 76 metreküp ve üzerini olduğu gibi bıraktık. Mut ilçesi özelinde kademe aralığının 1. kademe 0-25 metreküp, 2. kademe 26-75 metreküp, 3. kademe 76 metreküp ve üzeri şeklinde değiştirdik."

Diğer taraftan yüzde 50 oranında alınan atıksu vergisini yüzde 45'e çektiklerini ifade eden Seçer, "Yine su satış tarifesi üzerinden 1 metreküp su bedeli kadar bakım ücreti alınıyordu, sabit bir ücret. Bizim bunu yapma nedenimiz ekstra bir gelir getirmesi amacını gütmedik. Arıza ve bakım durumlarında vatandaşların bürokratik süre kayıplarını ortadan kaldırmak için yaptık.

Biz bu bedeli seyyanen toplayalım ve herhangi bir arızası olan vatandaş bize müracaat ettiğinde direk müdahale edelim diye yaptık. Ama sizler de kalkmasını istediniz, vatandaşlar da bu yönde görüşlerini dile getirdi; biz de bunun kalkması yönünde bir düzenleme yaptık. bu düzenlemelerle birlikte daha önce 10 metreküp su kullanan bir abonemiz bize güncel cari fiyatla 66,71 lira fatura bedeli ödüyordu. Şu anki düzenlemeyle bu rakam 59,20 liraya düştü. Yani yüzde 12'lik düşüş" dedi.

Yeni düzenlemeyle indirim oranı arttı

Seçer, uzun tartışmaların ardından teklifin müzakere edilmesi için toplantıya ara verdi. Seçer, aranın ardından yeni kararı şöyle açıkladı:

"Tarifelerde yapılan değişikliklerle ilgili Cumhur İttifakı ve diğer meclis üyeleriyle yeniden görüştük ve ilave bir düzenleme yaptık. Yeni yaptığımız düzenlemeyle 1. kademeyi 0-15 metreküpe, 2. kademeyi 16-30 metreküpe, 3. kademeyi 31-75 metreküpe çıkarıyoruz. 4. Kademeyi de 76 metreküp ve üzeri yapıyoruz. Bozyazı'ya da buna ilave ediyoruz. Atıksu bedelini yüzde 45 olarak alıyoruz. Bakım ücretini ortadan kaldırıyoruz" dedi.

Emeği geçenlere teşekkür eden Seçer, daha sonra yeni düzenlemeyi genel kurul üyelerinin oylarına sundu. Teklif, oy birliğiyle kabul edildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Seçer, "Kente yazık etmeyelim"

_assets/fotograflar

Lokmanoğlu, okyanusların önemine dikkat çekti

_assets/fotograflar

Babacan, Tarım Eylem Planı'nı açıkladı

_assets/fotograflar

Kaplumbağalar için sahili temizlediler

_assets/fotograflar

Yurt dışında eğitim ve iş imkanı

_assets/fotograflar

Büyükşehir, çevre haftasında farkındalık yarattı

_assets/fotograflar

'En Güzel Balkon' seçildi

_assets/fotograflar

Çiftçi bilinçleniyor, üretim artıyor

_assets/fotograflar

'Mülteciler ile Sosyal Uyum Projesi' buluşması

_assets/fotograflar

Vesile Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi açıldı..

close Su fiyatlarında indirim
Su fiyatlarında indirim
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: