rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.140 (3.000)

Toplam Ziyaret: 19.192.913 (17.422.641)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
01 Temmuz 2020
Sayı : 854
Bu kayıt toplam
3.763 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÖZDEMİR, "BAKLİYAT SEKTÖRÜ, PANDEMİ SÜRECİNİ BAŞARIYLA YÖNETTİ"

Mersin Ticaret Borsası (MTB) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, dünya genelinde yaşanan koronavirüs salgınıyla birlikte, öncelikle tarım-gıda sektörü ve özelinde ise anavatanı Anadolu olan bakliyat ürünlerinin öneminin ortaya çıktığını söyledi.

Özdemir,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yaptığı yazılı açıklamada, bakliyat ürünlerinin virüs salgınının başlangıcından bu yana, temizlik ve kişisel hijyen malzemeleri ile birlikte en fazla talep gören ürünler arasında yer aldığını kaydeden Özdemir, şunları söyledi:

"Bu satın alma eğiliminin ise üç temel nedeni bulunmaktadır: (1) Bakliyat ürünleri sağlıklıdır. (2) Ekonomiktir. (3) Bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilirler. Tüm bu özellikleri nedeniyle bugüne kadar sadece diyetisyenler tarafından önerilen bakliyat ürünleri, son beş aylık süreçte başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere Birleşmiş Milletler ve birçok ülkenin ilgili bakanlıklarının da hastalık ile mücadele rehberlerinde kendisine yer bulmuştur.

Bakliyatın değeri daha iyi anlaşıldı

Bakliyat ürünlerine olan yoğun talebin nedenlerinin de iyi analiz edilmesi gerektiği kanısındayım. Çünkü, salgının başladığı ilk zamanlar bakliyat ürünlerinin tercih edilme nedeni daha çok ekonomik olma ve bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilme özelliklerine dayanıyordu.

Ancak sonraki aşamada bakliyat ürünlerinin sağlık açısından olan faydalarına ilişkin de önemli bir farkındalık oluştu. Yüksek besin değerinin yanında özellikle virüslerin çoğalmasını engelleyen (antiviral) ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren (prebiyotik) gıdalar olarak ön plana çıkmaları, bakliyat ürünlerinin daha da fazla talep görmesi ile sonuçlandı.

Bu yoğun talebin karşılanmasında ise ülkemizin ve kentimizin önemli bir misyon üstlendiği kanısındayım. Öncelikle yurtiçinde 2-3 kat artmış olan talebin yerine getirilmesinde ülkemiz hiçbir sıkıntı yaşamadı. Diğer yandan, yurtdışında gerçekleşen talep artışından da pay alabildik. AKİB verilerine göre 2020 yılının ilk beş aylık döneminde ülkemizin bakliyat ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 38 artış göstermiştir.

Bakliyat ticaretinin merkezi Mersin

Tedarik zincirinde hiçbir kırılma yaşanmadan ülkemizin göstermiş olduğu bu başarılı performansta Mersin bakliyat sektörünün önemli bir payı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye bakliyat sektörünün tüm bileşenleri kümelenmiş bir şekilde kentimizde toplanmıştır. Rakamlar ile ifade etmek gerekirse, ülkemizde bakliyat ürünlerinin işlenmesine dayalı sanayinin yaklaşık yüzde 70'i Mersin'de kuruludur. Ülkemiz bakliyat dış ticaretinin yüzde 80'i Mersin üzerinden yapılmaktadır. Mersin'de yaklaşık 250 firma bu sektörde çalışmakta olup istihdama önemli katkı sağlamaktadır.

Başta Sayın Valimizin icraat ve çözüm odaklı yaklaşımı, diğer yandan İçişleri Bakanlığımızın özellikle sokağa çıkma yasağı olduğu dönemlerde tarım-gıda sektörünün muaf tutulmasına yönelik hızlı adımları sayesinde bakliyat ticaretinin merkezi Mersin'de firmalarımız kesintisiz, özveriyle ve günde üç vardiya halinde çalışarak bu sürecin herhangi bir aksama yaşanmadan geçirilmesine büyük katkı sunmuşlardır.

Bakliyat üretimi ve tüketimini artırmalıyız

Sonuç olarak, özellikle pandemi sürecinde bakliyat ürünlerinin protein ve mineral içeriği, yüksek besin değeri, antiviral ve prebiyotik özellikleri, çok çeşitli hastalıklar ile mücadelede etkinliği vb. birçok niteliği ön plana çıkmıştır. Bundan sonraki aşamada bakliyat ürünlerinin bu çok yönlü faydalarına ilişkin oluşan önemli farkındalığın başta genç nesillerimiz olmak üzere artarak devam etmesini sağlamamız gerektiği kanaatindeyim.

Ana hedefimizin bakliyat üretimi ve tüketimini daha da artırmak olmalıdır. Böylece, ülke olarak, sektörümüz 1980'li yıllarda yaşadığı altın çağını yeniden yakalayabileceği gibi bakliyatta hem iç hem de dış ticaretin merkezi olan Mersin de konumunu daha da güçlendirecektir.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Başkan Seçer, 'Metro, marka kent olmanın göstergesidir'

_assets/fotograflar

Şiddetin her türlüsüne karşıyız

_assets/fotograflar

Kadına karşı sistematik şiddet, işkencedir!

_assets/fotograflar

Esnafa hibe desteği yolda

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Mersin ihracatçı bir kent"

_assets/fotograflar

Kadınlar üretiyor, Büyükşehir destek oluyor

_assets/fotograflar

Denizi sorumsuz insanlar kirletiyor

_assets/fotograflar

İlçe ziyaretleri sürüyor

_assets/fotograflar

Üreticilere zeytin fidanı desteği

_assets/fotograflar

Dr.Mine Şifan'dan Şükür Kapısı...

close Özdemir, "Bakliyat sektörü, Pandemi sürecini başarıyla yönetti"
Özdemir, "Bakliyat sektörü, Pandemi sürecini başarıyla yönetti"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: