rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 7.139 (6.740)

Toplam Ziyaret: 20.390.408 (18.507.334)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
27 Mayıs 2020
Sayı : 853
Bu kayıt toplam
2.529 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ELVAN, TALEP VE SORUN DİNLEDİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Üyeleriyle buluştu. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı Hamit İzol başkanlığında yaklaşık 3 saat süren toplantıda üyeler, tarımdan turizme, otomotivden sanayiye, akaryakıttan eğitime, finansmana ulaşma noktasındaki sıkıntılardan gümrük kapıları ve lojistiğe kadar yaşadıkları tüm sorunları ve taleplerini dile getirdi.

Elvan, talep ve sorun dinledi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Toplantıda Mersin'in bu dönemde özellikle tarım ve sanayi sektörlerindeki başarılarıyla öne çıktığı vurgulandı. Kentin aldığı tedbirler, Türkiye geneline göre hasta sayısının az olması ve büyük oteller yerine butik otel tercihlerinin artması nedeniyle gelecek için turizm sektöründe de umut vaat ettiği dile getirildi. Toplantıda tüm talepleri tek tek not alan Lütfi Elvan, ilgili bakanlıklar ve kurumlarla görüşerek taleplerin çözümüne yönelik adımları atıp, sonuçları bildirmek üzere en kısa sürede dönüş yapacağını söyledi.

Mersin için turizmde ciddi avantajlar var

Toplantıda ele alınan ilk konu turizm oldu. Mersin Turizm A.Ş'nin 1800 oda ve 3 bin 600 yataklı yatırım planının aralıksız devam ettiğini öğrenen Lütfi Elvan, bu projenin kent adına önemli olduğunu söyledi. Kendisinin de bizzat projeyi takip edeceğini belirten Elvan, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da tam destek verdiğini söyledi.

Tüm dünyada turizm sektörünün pandemiden en az yüzde 40 olumsuz etkileneceğini, bu rakamın yüzde 70'lere varabileceğini kaydeden Elvan, şunları söyledi:

"Bu etkileri Türkiye'de azaltabilmek adına Bakanlığımız önümüzdeki günlerde otellerde alınması gereken önlemlerle ilgili detaylı bir paylaşım yapacak. Bu paylaşım yeni talepleriniz olursa onları da Bakanlıkla görüşürüz. Ben bu dönemde Mersin'in şanslı olduğunu düşünüyorum.

Çünkü koronavirüs açısından temiz bir kent. Dünya genelinde pandemi sonrasında butik otellere yönelim başladı. Burada çok sayıda butik otel var. Siz de otellerinizin standartlarını yükseltip Bakanlığın açıklayacağı önlemlere uyarsanız avantajlı duruma geçileceğini tahmin ediyorum."

"Sera A.Ş'de üretici de olmalı"

Tarımı da değerlendiren Lütfi Elvan, öncelikle Sera A.Ş'ye yönelik talepleri yanıtladı. Kurulması planlanan Sera A.Ş'de üreticilerin de bulunması talebini olumlu karşılayan Elvan, komisyoncular, üreticiler, pazarcılar, marketler gibi dışarıda kalan kesimin de içeri çekilmesi adına neler yapılabileceğini görüşeceğini söyledi.

Son olarak Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi hakkında bilgi veren Elvan, IPARD destekli projeyle çiftçiye yüzde 70'e varan hibe destekler verileceğini, kalan ihtiyacın da KGF benzeri bir yapı ile karşılanacağını anlattı.

Elvan, Mersin, Adana ve Osmaniye'yi kapsayacak bu proje kapsamında bir ürün belirlenip o ürünün şehrin 10-15 köyünde ortak üretilip ortak pazarlanıp çiftçinin daha çok kazanmasının sağlanacağını dile getirdi.

"Mersin sanayisinde elektrik tüketimi gurur verici"

Türkiye genelinde elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 20 düşmesine karşın Mersin sanayisinde elektrik ve doğalgaz tüketiminin geçen yılla aynı seviyede olmasının kent adına gurur verici olduğunu kaydeden Lütfi Elvan şunları söyledi:

"Elektrik ve doğalgaz tüketimi OSB'lerde işlerin iyiye gittiğini gösteriyor. Bizim için önemli bir haber. Model Fabrika konusunda da son aşamaya gelindiğini görüyorum. Ankara ve Bursa'nın ardından 3'üncü fabrika olacak. İyi değerlendirmeliyiz. 3. OSB'nin altyapısının tamamlanması da oldukça iyi. Yol sorununun çözümü için de ilgili yerlerle görüşerek sonuçlanması adına elimden geleni yapacağım."

4. OSB alanında ise yapım sırasında 3. derece sit alanına rastlandığını öğrenmesi üzerine de Elvan, "Mersin'e bu konuda bir Sit Koruma Alanları Bölge Müdürlüğü kuracağız. Burada da bir kurul oluşturacağız. O zaman bu konularda yaşanan sıkıntılar daha hızlı çözümlenecektir" dedi.

"Mücbir sebep tüm sektörlere yayılmalı"

Genel talepleri de dinleyen Elvan, tüm sektörlerin mücbir sebep kapsamına alınması gerektiğini kendisinin de düşündüğünü ve kapsamın genişletilmesini beklediklerini söyledi.

Banka kredilerine de değinen Elvan, pandemi süresince bankalar tarafından 150 milyar liraya yakın kredi dağıtıldığını anlattı. Ancak başvuru çok olunca istenen miktarlarda kredi verilemeyebildiğini kaydeden Elvan, sorunların banka genel müdürleri ile görüşülüp çözümlenebileceğine inandığını söyledi.

Sicil kayıtlarıyla ilgili yaşanan sorunların ise çözümlenebileceğini düşünmediğini anlatan Elvan, devlet bankalarının kuyumculara altın kredisi vermesini talebini ise olumlu karşılayarak bu konuyu görüşeceğini bildirdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Seçer, "Kente yazık etmeyelim"

_assets/fotograflar

Lokmanoğlu, okyanusların önemine dikkat çekti

_assets/fotograflar

Babacan, Tarım Eylem Planı'nı açıkladı

_assets/fotograflar

Kaplumbağalar için sahili temizlediler

_assets/fotograflar

Yurt dışında eğitim ve iş imkanı

_assets/fotograflar

Büyükşehir, çevre haftasında farkındalık yarattı

_assets/fotograflar

'En Güzel Balkon' seçildi

_assets/fotograflar

Çiftçi bilinçleniyor, üretim artıyor

_assets/fotograflar

'Mülteciler ile Sosyal Uyum Projesi' buluşması

_assets/fotograflar

Vesile Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi açıldı..

close Elvan, talep ve sorun dinledi
Elvan, talep ve sorun dinledi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: