rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.947 (1.648)

Toplam Ziyaret: 18.429.742 (16.758.154)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
18 Mayıs 2020
Sayı : 852
Bu kayıt toplam
2.104 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KİRALAR 3 AY ERTELENDİ, FATURALARA 3 TAKSİT GETİRİLDİ...

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2020 Yılı 1. Olağanüstü Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Seçer'in 250 milyon liralık borçlanma talebi, Cumhur İttifakı üyelerinin oylarıyla reddedildi.

Kiralar 3 ay ertelendi, Faturalara 3 taksit getirildi...
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesine ait taşınmazlarda satış, ecrimisil ve kiralama bedellerinin de 19 Mart 2020 tarihinden itibaren gecikme zammı ve faiz uygulamadan 3 ay ertelenmesini kararlaştırdı.

Büyükşehir Belediyesinin sunduğu teklifle kiralara 3 ay erteleme getirildi. 7244 sayılı Yeni Korona Virüs (Covid-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun çerçevesinde getirilen teklif, meclis üyelerinin görüşüne sunuldu.

Kiralar 3 ay ertelendi

Meclis üyelerince oy birliğiyle kabul edilen kararla Büyükşehir Belediyesinin mülkiyetinde veya tasarrufunda bulunan taşınmazların satış, ecrimisil ve kiralamadan kaynaklı bedelleri veya tutarları, 19 Mart 2020 tarihinden itibaren gecikme zammı ve faiz uygulamadan 3 ay ertelendi. Ayrıca,, korona virüs salgını nedeniyle faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunmayan işletmelerin faaliyette bulunmadığı döneme ilişkin kira bedellerinin tahsil edilmemesine ilişkin teklif de meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

Faturalara 3 taksit getirildi

Öte yandan, MESKİ Genel Müdürlüğünün talebi doğrultusunda ilgili kanunun yürürlük tarihinden itibaren 3 aylık döneme ilişkin tahsil edilmesi gerekenlerle sınırlı olmak üzere 2020 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında oluşacak su faturalarından herhangi bir gecikme zammı ve faiz uygulanmadan 3 eşit taksit imkanı ile tahsil edilmesi teklifi de oy birliğiyle meclisten geçti.

Olağanüstü toplantıda ayrıca, salgın nedeniyle gelir kaybına uğrayan toplu taşıma sahiplerinin ruhsat izin ve hat kiralama borçları da 3 aylık süreyle sınırlı olmak üzere, belirlenen döneme tekabül eden dönem için faizsiz olarak 3 ay ertelendi. Borçların, ertelenen süre sonunda, ertelenen süre kadar aylık eşit taksitler halinde herhangi bir gecikme zammı ve faiz uygulamadan tahsil edilmesi de karara bağlandı.

Katılım payında indirime gidildi

Vatandaşlar tarafından büyük tepki çeken MESKİ'ye ödenecek katılım payında indirime gidildi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in, gayrimenkullerin ilk aboneliklerinde alınan katılım payı ile ilgili indirim teklifi, MESKİ Olağanüstü Genel Kurul'da Kabul edildi. Alınan kararla; MESKİ'ye ödenecek katılım payı, gayrimenkul vergi değerinin yüzde 2'sine değil, yüzde 0,9'a göre hesaplanacak.

Borçlanma talebi reddedildi

Büyükşehir'in hemen ardından yapılan MESKİ'nin olağan üstü toplantısında da gündemin önemli maddesini borçlanmalar oluşturdu. 250 milyonluk borçlanma talebi, Cumhur İttifakı'nın oyları ile reddedilen Seçer'in MESKİ Olağanüstü Toplantısı'ndaki 100 milyonluk liralık borçlanma talebi de reddedildi.

Seçer, "Destek olun, sonra hesap sorun"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, borçlanma talebi öncesi meclis üyelerinin kendisine güvenmesini isteyerek, "Ben halk adına, halk yararına çalışıyorum. Benim elimi rahatlatmanız, bana destek olmanız, bana güvenmeniz lazım. Bana 500 bin insan oy verip güvenmişse, sizlerin de güvenmesi lazım. Onun için borçlanma istiyorum" sözleriyle ifade etti. Seçer, meclis üyelerini kendisine destek olmaya çağırarak, "Arkamızda durun, yanımızda durun, destekçi olun. Ondan sonra hesap sorun, buna razıyız" diye konuştu.

Salonu terk ettiler

Oylama öncesi meclis üyeleri arasındaki sert tartışmalarla ilgili söz alan Mezitli Belediye Başkanı CHP'li Neşet Tarhan ise, "Bu Mersin burası değil. Meclisin bu düzeyi Mersin'e yakışmıyor" ded ve oy vermeden salondan çıkacağını söyleyerek meclisi terk etti. Tarsus'un CHP'li Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan'da Başkan Tarhan gibi oy kullanmadan salondan ayrıldığı görüldü.

Gültak, "Psikolojiniz bozulmuş"

Toplantıda söz alan AKP Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, "Borçlanma geçmezse çalışanların maaşı ödenemez" gibi söylemlerde bulunulmaması gerektiğini belirterek, "Bu borçlanma geçmezse başkanın mutlaka bir B planı vardır. Burası bir bahane üretme yeri değil. Psikolojiniz bozulmuş gibi hareket ediyorsunuz, bize ayar vermeye çalışıyorsunuz" dedi.

Başkan Seçer ise buna, "Siz iktidar gücüyle konuşuyorsunuz, 'Psikolojiniz bozulmuş' demenizi şiddetle reddediyorum. Herhangi bir bahanenin de arkasına sığınmıyorum" diye yanıt verdi.

Yılmaz, "Faturalar çok yüksek, düşürülmeli"

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz'da söz alarak, Mersin'de artan su faturalarına değindi. Yılmaz, MESKİ'nin kestiği su faturalarının normalin üstünde ücretlendirildiğini ve bundan dolayı vatandaşların yakındığını söyledi. Yılmaz, "Su faturaları çok yüksek, düşürülmeli" diye konuştu.

Kocamaz, Seçer'i bombaladı!

Meclis toplantısının ardından önceki dönem Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Başkan Vahap Seçer'in göreve geldiği günden bu yana yaptığı açıklamalara sert bir cevap verdi.

Sosyal medyada yaptığı paylaşımda Seçer'i hedef alan Kocamaz'ın açıklamasından satır başları şöyle: "Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi olağanüstü oturumunda gördüğüm manzara karşısında şoke oldum. Gelecek adına endişeye kapıldım ve bu yazıyı yazmak ve sizlerle paylaşmak zorunda kaldım" diye açıkladı.

Her gün ağlayarak bu beş yıl geçmez!

Bizim borçlanma yaptığımız dönemde dövizdeki dalgalanmalardan ve faizlerdeki artıştan dolayı, bankalar kredi vermemek için direniyordu. Bu konuda lütfen halkı yanlış bilgilendirmeyin. Bizi eleştirirken bu kadar da ahlaki sınırları zorlayıp, halkı yanıltmaya çalışmayın. On dört ay boyunca rutin işlerin dışında bir tek çivi çakılmamışken, tasarruftan bahsediliyor. Doğru. İş yapmazsanız, yatırım yapmazsanız elbette tasarruf olur. Ama siz hem borç ödemek, hem de yatırımlar yapmak için göreve talip oldunuz. Her gün ağlayarak, sızlayarak bu beş yıl geçmez.

Şov yapmaya kalktınız

Dost eli marketi kapatmasaydınız, bu pandemi sürecinde yardım toplama konusunda sıkıntı çekmezdiniz. Belki kurallara uygun olarak ve Valilikten izin alarak yola çıkmış olsaydınız, böyle bir süreçte bakanlıkta size daha müsamahakar davranabilirdi. Ancak siz yapmanız gerekenleri yapmadan ses yükseltmeye başladınız. İşi bilmediğinizden yanlış bir yol izlediniz ve şov yapmaya kalktınız. Ve haklı iken haksız pozisyona düştünüz.

Yapılan tek şey logonun değiştirilmesi

14 aydır her konuşmada geçmiş dönem eleştirildi. Peki adama sormazlar mı, sen ne yaptın? 14 ayda yapılan tek şey, hukuksuz bir şekilde meclisten onay almadan logonun değiştirilmesi, geçmiş dönemi karalamak, kötülemek, sözüm ona geçmişin izlerini silmeye çalışmak. İsimleri belki bir yerlerden kaldırıp, hizmetlerde hiçbir dahiliniz olmadığı halde kendi isminizi yazarak, geçmişi silemezsiniz. Şayet gücünüz yetiyorsa, halkın gönlünden geçmiş yönetimin izlerini silin. Her defasında geçmiş yönetimden kalan borçlardan bahsediliyor. Belediye sizde. Bütün evraklar, kayıtlar sizde."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ahmet Atakan, 'Mersin'in hayalleri tenis ile gerçekleşir'

_assets/fotograflar

Akdeniz'e 'Scooter' tacizi

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Vergi ve sicil affı acil bir konudur"

_assets/fotograflar

Su fiyatlarında indirim

_assets/fotograflar

Tekli, "Sanayicilerimiz gururumuz"

_assets/fotograflar

Vali Su, yeni hükümet konağını inceledi

_assets/fotograflar

Kazanlar kızıla boyandı

close Kiralar 3 ay ertelendi, Faturalara 3 taksit getirildi...
Kiralar 3 ay ertelendi, Faturalara 3 taksit getirildi...
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: