rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.572 (2.074)

Toplam Ziyaret: 18.430.367 (16.758.580)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
05 Mayıs 2020
Sayı : 852
Bu kayıt toplam
3.694 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

DİNÇER, 'KADINLAR TEHDİT ALTINDA'

Mersin Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Komisyonu "Pandemi Koronavirüs, Sokağa Çıkma Kısıtlamaları ve İnfaz yasası sonrası Kadınlar" konusunu değerlendirdi.

Dinçer, 'Kadınlar tehdit altında'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Konuyla ilgili yayınlanan değerlendirmeyi aktaran Mersin Kent Konseyi Kadın ve Siyaset Komisyonu sözcüsü İlksen Sorguç Dinçer, şu bilgileri verdi: ise şöyle;

"Salgın nedeni ile evlerde izole olan kadınlar, yürürlüğe giren infaz yasasının da etkisiyle daha fazla şiddete maruz kalmaktadır. Kadınlar daha büyük bir tehdit altındadır.

Yasanın güvenirliliği zedelendi

Görülmektedir ki "Yaşam Hakkı" savunularak bu kadar alelacele çıkartılan bir yasa ile kadınların ve çocukların yaşam hakkı açıkça ihlal edilmiştir. İnfaz yasasının kesinlikle cinsel istismar ve kadın cinayeti dosyalarını kapsamaması gerektiği çok sık ifade edilmesine rağmen maalesef uygulamada aksi bir durum ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Şu süreçte neredeyse ortalama her gün kadın cinayetleri ile güne uyanıyoruz. Böylesi bir süreçte infaz yasasının içerisinde kadına şiddet uygulayan, kadın cinayeti işleyen ve çocukları istismar eden kişiler için uygulanması yasanın güvenirliliğini de zedelemektedir.

Yaşamlar tehlike altında

İnfaz yasası, erkeklerin sürekli olarak akıllarında olan "ne de olsa af gelir, haksız tahrik indirimi de uygulanır bir iki yıla çıkarım" düşüncelerini tam olarak doğrular niteliktedir. Bu yasanın uygulanması ile erkek şiddetinin çok daha fazla artacağını, çocukların yaşamlarını çok açık şekilde tehlikeye atacağını son günlerde yaşanan kadına yönelik şiddet ve cinayetlerle de açıkça görülmektedir.

Çıkartılan infaz yasasının ilerleyen süreçte kadınlar ve çocuklar üzerinde çok büyük olumsuz etkileri olacaktır. Hukuk mücadelesinde birçok kez karşılaştığımız üzere kadınların adalete olan inancı çok düşüktür.

Yaşadıkları tüm süreçlerde erkeklerin gerek karakollarda gerekse de yargılama süreçlerinde çok fazla kayırıldığı, haksız tahrik, iyi hal indirimleri vs uygulamalarla almaları gerektiğinden çok daha az cezalar aldıkları bu nedenle şikâyetlerinin bir işe yaramadığını düşünmekteydiler. Çıkarılan infaz yasası ile bu inançsızlık daha da büyümüştür.

Mücadelemiz zayıflatılıyor

Yıllardır kadınları, erkeklerin hak ettikleri cezaları almaları gerektiği ve bu nedenle mücadele etmekten hiç vazgeçmemelerini sağlamaya çalışırken çıkartılan infaz yasası kadınların yargıya olan güveni yok ettiği için sürdürdüğümüz mücadelemizi de zayıflatmaktadır.

Bir diğer önemli konu ise infaz yasasının cinsel saldırı suçlarını da içermesidir. Bu kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir. Çocuklar kendilerini karşı bu suçu işleyen sanıklarla mahkeme sürecinde bile bir araya gelmekten korkarken, psikolojik rahatsızlıklar geçirirken şimdi onları her gün o kişiler ile karşılaştıracak hatta aynı evde tutacak bir yasa maalesef ki meclisten geçti.

İşte bu nedenlerle İnfaz yasası asla kadınları ve çocukları korumak üzerine çıkartılan bir yasa değildir. Aksine şu korona sürecinde kadınların zaten evlerinde eşleri ile birlikte yaşamak zorunda oldukları ve şiddete uğrama olasılıkları çok daha yüksek olduğundan bu yasa ile hayatları daha da tehlikeye atılmıştır.

Evde şiddet artıyor

Üstelik toplum olarak içinde bulunduğumuz korona süreci nedeniyle kadınların yargıya ve karakollara hatta hastanelere ulaşımları çok daha güç hale gelmiştir. Ayrıca kadınlar, eşleri ile sürekli olarak aynı evde kalmakta, artan ekonomik ve psikolojik kaygıların yanında daha fazla şiddete uğramaktadır.

Korona süreci nedeniyle tutuklama kararlarının çok nadir durumlarda veriliyor olması, kadınların yaşanan şiddete boyun eğmelerine neden olmaktadır. Gidecek bir yerlerinin olmadığı düşüncesi de kadınları çaresizliğe itmektedir. Son süreçte kadınların yüzde kaçının şiddete maruz kaldığı bilinmemektedir. Keza sürekli eşleri, babaları, kardeşleri veya kendilerine şiddet uygulayan kişiler ile bir arada olduklarından şikâyet etme veya ilgili yerlere başvuruları da neredeyse imkânsızlaşmıştır.

Acil bir hat oluşturulmalı

Özellikle belirtmemiz gereken nokta da şu dur ki; kadınların şiddet failleriyle aynı eve sürekli kapatılmış halde bu aramaları yapmaları zorlaştığı gibi, 155 ve 183 gibi hatlara her an ulaşmakta da sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunun önemli bir sebebi yalnızca kadına yönelik şiddetle ilgilenen tek bir hat olmamasıdır. Her birinin birçok farklı görevi varken ve pandemi nedeni ile çok ciddi yoğunlukları mevcutken kadınlara sıra gelmemektedir. ALO 183 Kadına Şiddet hattına dönüştürülmeli ya da acil bir hat oluşturulmalıdır. Çünkü çoğu kadının ikinci kere arama şansı bulunmamaktadır.

Kadınların her zamankinden daha çok kendilerini güvende hissetmeye ihtiyaç duydukları şu süreçte, yaşadıkları şiddet karşısında sığınabilecekleri yerlerin ve ulaşabilecek numaraların çok daha aktif bir şekilde yaygınlaştırılması, ulaşabilirlik için farklı yöntemler uygulanması ve acil önlemler alınması gerekmektedir.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ahmet Atakan, 'Mersin'in hayalleri tenis ile gerçekleşir'

_assets/fotograflar

Akdeniz'e 'Scooter' tacizi

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Vergi ve sicil affı acil bir konudur"

_assets/fotograflar

Su fiyatlarında indirim

_assets/fotograflar

Tekli, "Sanayicilerimiz gururumuz"

_assets/fotograflar

Vali Su, yeni hükümet konağını inceledi

_assets/fotograflar

Kazanlar kızıla boyandı

close Dinçer, 'Kadınlar tehdit altında'
Dinçer, 'Kadınlar tehdit altında'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: