rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.054 (1.755)

Toplam Ziyaret: 18.429.849 (16.758.261)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
05 Mayıs 2020
Sayı : 852
Bu kayıt toplam
3.844 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

SİYASİ KOMPLO MERSİN'İ VURDU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Mersin'den satın aldırıp, vatandaşa ücretsiz dağıttığı limonlarla ilgili kurulan kumpasta rol oynayarak çekim yapan kişinin AKP'ye yakınlığıyla bilinen Mahmut Dölek ile üretici rolündeki kişinin ise bir mobilya mağazasında müdürlük yapan ve 2014'te parti ilçe yönetiminde görev alan Ömer Tuncel olduğu ortaya çıktı.

Siyasi komplo Mersin'i vurdu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Mersin'den satın aldırıp, vatandaşa ücretsiz dağıttığı limonlarla ilgili kurulan kumpasta görev üstlenen iki kişinin kimliği belirlendi.

Ülke genelinde gündem olan olay kumpas görüntüsünü çeken kişinin AKP'ye yakınlığıyla bilinen Mahmut Dölek olduğu, 'Yandaş vurgusu yap' diyerek, buna yönelik konuşma yapmasına zorlanan kişinin de bir mobilya mağazasında müdürlük yapan ve 2014'te parti ilçe yönetiminde görev alan Ömer Tuncel olduğu ortaya çıktı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in önerisi ile harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 100 ton limonu Mersinli üreticiden satın almıştı. Nakliyesini Mersin Büyükşehir'in karşıladığı 100 ton limonun ilk partisi iki gün önce yola çıkmıştı.

Fotoğrafları çıktı

Sosyal medyadan yayınlanan ve bir anda günün konusu tepki çeken kumpas görüntüsünde üretici gösterilerek 'Yandaş' vurgusu yapması istenen kişinin bir mobilya mağazasının müdürlüğünü yapan ve geçmiş yıllarda ilçe yönetiminde görev üstlenen Ömer Tuncel olduğu belirlendi.

Kişisel sosyal medya hesabında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iki portesi ile fotoğraf çektirmesi dikkat çekti. Tuncel'in nasıl konuşma yapması ve 'Yandaş" vurgusu yapması konusunda yönlendirmede bulunan kameraman Mahmut Dölek de aynı partiye yakınlığı biliniyor. Dölek'in de, AKP Erdemli İlçe merkezinde çektirdiği fotoğrafları da sosyal medya hesaplarında yer alırken, AKP Mersin Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyon Başkanı Lütfi Elvan ile fotoğrafını sosyal medya hesabında paylaştığı belirlendi.

"Yandaş vurgusu yapalım"

Türkiye'nin limon ihtiyacının neredeyse tamamını karşılayan Erdemli'de kendisine ait internet sitesi bulunduğu belirlenen Mahmut Dölek, olay görüntüyü çekmek üzere bir bahçede AKP eski ilçe yöneticilerinden Ömer Tuncel'i aldı. AKP'ye yakın olan ve partinin ilçe teşkilatında da çektirdiği fotoğrafları bulunan Mahmut Dölek, AKP'li Ömer Tuncel'i de, üretici rolüne büründürdü.

Dölek, üretici rolüne büründürdüğü Ömer Tuncel'i, nasıl konuşacağı konusunda yönlendirdi. Üretici rolündeki Tuncel görüntü çekilirken limonun Ekrem İmamoğlu tarafından satın alındığını söyleyip konuşmasına başladığı sırada araya giren Mahmut Dölek, "Olmadı, yandaş stokçudan aldı. Yandaş vurgusu yapalım" diyor. Üretici rolündeki Ömer Tuncel ise 'Yandaş stokçu dersek, diğer limonculara zarar veririz" diye cevap veriyor.

Bu sırada görüntü çekmeyi kesen Dölek ise, 'Ekrem İmamoğlu yandaş stokçulardan 100 ton limon aldı, bizden herhangi bir limon almadı. Bunu yandaş stokçulardan aldı' diyeceksin' diyerek kendisini yönlendiriyor. Dölek'in yönlendirmesi ile yeniden konuşmaya başlayan Ömer Tuncel ise, "Ekrem İmamoğlu'nun 100 ton limon aldığı söyleniyor. Ancak, aldığımız bilgiye göre Erdemli'den almadı. Aldığımız ve duyduğumuz bilgiye göre Tarsus'tan kendi partisine yakın bir stokçudan aldı" diye konuşuyor.

Görüntüyü kim çekti?

Öte yandan Türkiye gündemine oturan İmamoğlu'na kumpas olayında kameraman Mahmut Dölek ile üretici rolündeki Ömer Tuncel'in görüntüsünü kimin çektiği ise büyük merak konusu oldu. Bu kişinin Dölek ve Tuncel ile birlikte limon bahçesine giden ve kumpas senaryosunu gizli çekimini yapan üçüncü kişi olduğu ifade ediliyor.

Hesaplar incelemede

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla gece saat 22.00 sıralarında operasyon için düğmeye basıldı. Polis ekipleri, belirlenen noktalara eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda CHP'li iki belediyenin vatandaşlara ücretsiz dağıtılmak üzere üreticilerden satın alınan 100 ton limonlarla ilgili kurulan kumpasta rol oynayarak çekim yaptığı saptanan Mahmut Dölek, çiftçi rolündeki AKP eski yöneticisi Ömer Tuncel ile cep telefonuyla röportajı çektiği öne sürülen DP eski ilçe başkanı Emrah Toraman'ı gözaltına aldı.

Her üç zanlının evlerinde arama yapıldığı, cep telefonlarına incelenmek üzere el konulduğu öğrenildi. Polis ekiplerince gözaltına alınan zanlıların gecenin ilerleyen saatlerinde Erdemli Devlet Hastanesi'ne götürülüp sağlık raporları alınmasının ardından Erdemli İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Zanlılar Adliyeye çıkarıldı

Kumpas iddialarını içeren görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasından sonra gözaltına alınan 4 zanlı adliyeye çıkartıldı.

Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan sorgulamaları tamamlanan 4 zanlı, 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek' suçlamasıyla Erdemli Adliyesi'ne çıkarıldı. Önden elleri kelepçelenen zanlılardan Ömer Sezer'in yüzünü kapüşon ile tamamen kapatması dikkat çekti.

Zanlılardan Ömer Sezer savcılıkça serbest bırakıldı, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen Mahmut Dölek, Ömer Tuncel ve Emrah Toraman Denetimli Serbestlik ve yurt dışına çıkış yasağı konularak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar.

Ercik, "Suç duyurusunda bulunduk"

AKP Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, konu ile ilgili yazılı açılama yaptı. Ercik, sosyal medyada dolaşan ve Erdemli ilçesinde çekildiği iddia edilen bir videonun mesnetsiz bir şekilde partilerine yönelik bir antipropaganda aracı olarak kullanıldığını ifade ederek şunları söyledi:

"Söz konusu video ve bu videodaki şahıslar ile ilgili olarak AK Parti Mersin İl Başkanlığı olarak bu videonun kim ya da kimlerin yönlendirmesi ile yapıldığının araştırılması için suç duyurusunda bulunulmuştur. Videoda yer alan bazı şahısların partimize yakın paylaşımlarının olması eylemlerinin sorumluluğunu partimize yüklemez ve her yaptıklarının partimizi bağlayacağı anlamına gelmez. Videodan ve videodaki şahısların paylaşımlarından yola çıkılarak partimizin suçlanması da asla kabul edilemez.

Kaldı ki dünyada belki de ilk kez bir filmin kamera arkası filmin kendinden önce yayımlanmasıdır. Söz konusu röportajdan önce röportajın kamera arkası CHP'nin İstanbul İl Başkanı tarafından dolaşıma sokulmuştur. Ve CHP'nin İstanbul İl Başkanı hemen partimizi suçlayan bir pozisyon almıştır. Haliyle akıllara gelen ilk soru şudur: CHP'nin İstanbul İl Başkanı acaba bu filmin yapımcısı mıdır?, Ortada bir kumpas varsa bu kumpas en çok partimizi hedef almaktadır. Bu video üzerinden partimize yapılan saldırılar da bunun apaçık kanıtıdır. Partimiz adalete sonuna kadar güvenmektedir. Ve söz konusu video ile ilgili de hukuki olarak tüm girişimler yapılmıştır."

MGC açıklama yaptı

Öte yandan Türkiye gündemine oturan Ekrem İmamoğlu'na yönelik kumpas iddiasıyla ilgili Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı R.Kaya Tepe açıklama yaptı.

Erdemli'de çekilen bir videonun sosyal medya paylaşımlarında ve haber bültenlerinde gazetecilik mesleğine ve onuruna yakışmayacak bir şekilde gündeme geldiğini hatırlatan Tepe, olumsuz haberin gerçek anlamda gazetecilik yapan her bir meslektaşı derinden üzdüğüne vurgu yaptı.

Gazeteciliğin ilk şartının dürüst ve ahlaklı olmak olduğunu ifade eden Tepe, "Gazeteci milyonlarca insanın gönlünde bir emniyet ve saygınlık abidesi gibi yaşamalıdır. Haberin ulaştırılmasında asıl olan doğruluk ve güvenilirliktir.

Bir kamu hizmeti olan gazetecilik genel ahlaka aykırı maksat ve menfaatlere alet edilmemelidir. Objekti?ikten, yapıcılıktan ve toplumu bilgilendirme hedefinden asla sapmamalıdır. Sözü geçen video da yer alan kişiler Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nin üyesi değildir. Mersin Gazeteciler Cemiyeti, mesleğini, onurla, şerefle yapan gazetecilerden oluşmaktadır" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ahmet Atakan, 'Mersin'in hayalleri tenis ile gerçekleşir'

_assets/fotograflar

Akdeniz'e 'Scooter' tacizi

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Vergi ve sicil affı acil bir konudur"

_assets/fotograflar

Su fiyatlarında indirim

_assets/fotograflar

Tekli, "Sanayicilerimiz gururumuz"

_assets/fotograflar

Vali Su, yeni hükümet konağını inceledi

_assets/fotograflar

Kazanlar kızıla boyandı

close Siyasi komplo Mersin'i vurdu
Siyasi komplo Mersin'i vurdu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: