rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.649 (1.440)

Toplam Ziyaret: 18.458.056 (16.781.955)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Nisan 2020
Sayı : 851
Bu kayıt toplam
4.648 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

İL MÜFTÜSÜ KONDİ, "FELAKETLERDEN GEREKLİ DERSİ ALMIYORUZ"

Mersin İl Müftüsü Dr.Şaban Kondi, telekonferans yoluyla gerçekleştirdiği basın toplantısında, Ramazan ayına dair bazı hatırlatmalarda bulundu; Diyanet İşleri Başkanlığı olarak gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

İl Müftüsü Kondi,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu yılın Ramazan ayı temasının "Ramazan ve sorumluluk bilinci, beklenen sensin, Kardeşini unutma " olarak belirlendiğini kaydeden İl Müftüsü Kondi, Ramazan ayına dair bazı hatırlatmalarda da bulunduğu konuşmasından satır başları şu şekilde;

"Ramazan ayı, ülke olarak, millet olarak, insanlık olarak zor bir süreçten geçtiğimiz bir zamanda rahmetiyle, bereketiyle ve yardımıyla geldi.

Ramazan hayatın her alanını kuşatan, her sene bizi Kuran'la yeniden buluşturan, bize kardeş olmayı ve insanlığımızın gereklerini öğreten bir ibadettir. Biz insan olarak unutkan bir varlığız. Kendimizi, Rabbimizi, çocuğumuzu, kardeşimizi, komşumuzu, yetimi, fakiri, miskini unutuyoruz. Aşırı dünyevileşiyoruz. Küresel felaketlerden gerekli ders ve ibreti alamıyoruz. Tabiatı hoyratça kullanıyoruz. Böyle bir ortamda ramazan gelerek, durun ey insanlık bu gidiş nereye diye bizim dikkatimizi çekiyor. Bize bütün bunları yeniden hatırlatması ayrı bir güzelliktir.

Ramazan bizi eğitiyor

Ramazan bizi sabır, irade ve ahlak alanında da eğiterek sadece maddi virüslerden değil, manevi virüslerden de arındırmaya geliyor. Kin, nefret, haset, düşmanlık, gıybet, çekememezlik, yalan, adaletsizlik, aldatma, ihanet gibi birliğimize, kardeşliğimize, huzurumuza ve kişiliğimize zarar veren bütün kötü hasletlerden de korumaya geliyor. Aslında ramazan, orucuyla, sahuruyla, mukabelesi ile zekat ve fitresi ile, zaman bilinci ile her yönüyle bizleri eğitiyor.

"Diyanet İşleri Başkanlığı olarak tüm teşkilat mensuplarımız bu yıl, önceliğimiz küresel bir felaket olan Korona virüsten etkilenen, işini kaybeden, ihtiyaçlı duruma düşen kardeşlerimize hiçbir ayırım gözetmeden imkanlarımız ölçüsünde yardımcı olacağız. Mahalle ve köylerimizde, görev mahallimizde ki bütün, mazlum, mağdur, ihtiyaç sahibi ve yaşlı büyüklerimize hizmet için mesai mefhumu gözetmeden çalışılacaktır.

Teravihler evde olacak

Bu yıl sağlık tedbirleri gerekçesi ile mukabelelerimizi, sohbetlerimizi, vaazlarımızı, teravihlerimizi camilerde değil evlerimizde icra edilecektir.

COVİD-19 ile mücadele kapsamında Valiliğimiz/Kaymakamlıklarımız riyasetinde oluşturulan "Vefa Sosyal Destek Gruplarına" farklı görev ve unvanlarda çalışan toplam 777 personelimiz ile katılım sağlanmış olup, söz konusu gruplar aracılığıyla, ilimiz genelindeki muhtaçların her türlü ihtiyacını haftanın yedi günü karşılamak üzere sahada hizmet edilmektedir. Ayrıca diğer 1200 görevlimizde hayri hizmetlerini vefa destek grubu bünyesinde devam etmektedir.

İlçe müftülerimiz, vaizlerimiz, manevi rehber ve danışmanlarımız, uzmanlarımız ve din görevlilerimiz hizmetlerini sosyal medya üzerinden hedef kitlelerine ulaştırmaya çalışacaklardır.

Alo 190 Fetva hattı soruları yanıtlayacak

1. Vatandaşlarımız tarafından mektup, faks, e-posta vb. yollarla yazılı olarak, il ve ilçe müftülüklerimize bizzat gelmek suretiyle veya telefonla yöneltilen sorular, görevli uzman personelimiz tarafından cevaplandırılacaktır. Bu bağlamda ilimiz müftülüğü bünyesinde oluşturulan ve hali hazırda kullanılan ALO 190 fetva hattında kadın erkek uzman personel görevlendirilmiş olup, haftanın yedi günü 08.00 ile 22.00 saatleri arasında vatandaşlarımızdan gelen sorulara cevap verilecektir.

2. Ülkemizde yaşanan COVİT-19 salgını nedeniyle vaaz-irşat hizmetleri müftülük sosyal medya hesapları vasıtasıyla yürütülmektedir. Bu bağlamda İlimiz Müftülüğünce hayata geçirilen "Mihraptan Gönüllere" projesi kapsamında hazırlanan 15 dakikalık vaaz videoları yayınlanmakta, ayrıca ramazan ayı boyunca din görevlileri tarafından okunacak mukabelelerle, müftülerimiz tarafından yapılan hadis ve tefsir dersleri söz konusu araçlarla halkımızın istifadesine sunulmuştur.

3. Türkiye Diyanet Vakfı Mersin Şubesi, Vefa Sosyal Destek Grupları bünyesinde hayırseverlerimizin yardımlarını Kaymakamlıklarımızın belirlediği vefa destek grubu üyelerince ihtiyaç sahiplerine bizzat ulaştırmaktadır.

Cami ve mescitler açık olacak

4. İlimizden yayın yapan yerel televizyonlar aracılığıyla her gün "Mersinde İftara Doğru Programı" düzenlenecek söz konusu programlar Kur'an-ı Kerim Tilaveti, İlahiler ve Dini ve Kültürel Sohbet Programları, Günün Sorusu vb. içeriklerle zenginleştirilmiştir.

5. Ramazan ayında ilimiz genelindeki tüm cami ve mescitler açık tutulacaktır.

6. Sabah ezanları Başkanlık takvimine göre her camide aynı anda imsak vaktinde okunacak, Akşam ezanlarının da tam vaktinde okunması için gerekli tedbirler alınmıştır.

7. Ramazan Ayı boyunca her gün yatsı ezanından önce sala, ezana müteakip Diyanet İşleri Başkanlığımızca hazırlanan dua metni okunacaktır. Ayrıca Cuma günleri öğle ezanından önce sala, ezana müteakiben mezkûr dua okunacaktır.

8. Bu yıl il müftülüğü olarak bütün hayri hizmetlerimizi "Vefa destek grupları" bünyesinde yürütülecektir.

9. Ramazan ayı boyunca her gün Diyanet Tv'de; Sahur Programından sonra (imsak saatine göre değişiklik gösterebilir), ayrıca 15:00 ve 24:00 saatlerinde okunacak olan mukabele programları yapılacaktır.

10. COVİD-19 sebebiyle dayanışmaya ihtiyacımızın olduğu bu dönemde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından başlatılan "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyasına destek verilmeye devam edilecek ve başta tüm personelimizin kampanyaya katılımı sağlanmaya devam edilecektir.

Fitre miktarı 27 Tl

11. COVİD-19 ile ilgili alınan önlemler kapsamında iftar programları düzenlenmeyecek ve davetlere icabet edilmeyecektir. Yerel durum ve özel şartlar dikkate alınarak manevi danışmanlık ve dini rehberlik hizmetleri sosyal medya imkânları kullanılarak sürdürülecektir.

12. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından bu yıl fitre miktarı 27,00TL olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda; hayır sahiplerimizin zekatlarını sayın Cumhurbaşkanımızın " Biz bize yeteriz Türkiyem" kampanyasına yatırmalarını, ancak gıda vb. malzemeler verecek hayır sahiplerimizin de vefa destek grubunda ki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Türkiye Diyanet vakfı Mersin şubesine vermelerini bekliyoruz. Hz. Muğdat camiinin altında oluşturduğumuz iyilik çarşısında " imkanı olan getirip koysun, ihtiyacı olan alıp götürsün" diye bir yer oluşturduk. Tabiki bunları Mersinde hayır sahibi iş adamlarımız sayesinde yapıyoruz. Allah onlardan razı olsun.

Yüce dinimizin ilkelerine göre her ibadetin ifa edileceği zaman, mekân ve şartlar vahiyle belirlenmiştir. Ramazan ayında sağlıklı olan her müminin oruç tutması Allah Teâla'nın emriyle (el-Bakara, 2/183-185) farz kılınmıştır. Müslüman, akıllı ve buluğ çağına ermiş her insanın oruç tutması farzdır. Ancak insanların güçlerini aşacak, ya da sıkıntıya yol açacak durumlar söz konusu olduğunda bu genel ilke uyarınca farz olan Ramazan orucunu, belli şartlara bağlı olarak kazaya bırakma konusunda bazı ruhsatlar tanınmıştır.

Oruç tutması sakıncalı olanlar

Kur'an-ı Kerim'de Ramazan orucunu tutmamayı mubah kılan temel mazeretlerden biri olan hastalık halinde, orucun daha sonra kaza edilmesine izin verilmiştir (el-Bakara 2/185). İslam insana ve insan sağlığına önem vermiştir.

Din İşleri Yüksek Kurulumuzun verdiği fetvaya göre;

Covid-19 teşhisi konulmuş olup doktoru tarafından oruç tutması sakıncalı görülenler

? Oruç tuttuğu takdirde hastalığı daha ağır geçireceği doktorlarca belirtilenler

? Oruç tutamayacak derecede yaşlı olanlar

? Oruç tutmaya engel kronik hastalığı bulunanlar

? Oruç tutmaları hâlinde hem sağlıklarının bozulmasından hem de sağlık hizmetlerinin aksamasından endişe eden sağlık çalışanları

? Hamile veya çocuk emziren kadınlar

Sağlık durumları hiçbir şekilde kaza oruçlarını tutmaya el vermeyenlerin (Kalp, şeker, tansiyon vs. kronik hastalığı sürekli olanlar ve yaşlılar) tutamadıkları her bir gün için fakirlere bir oruç fidyesi ödemeleri gerekir. Bir oruç fidyesi bir fıtır sadakası miktarıdır.

Son olarak, sağlıkçılarımıza, vefa destek grubunda çalışan bütün meslek gruplarına ve mesleğini onurla yapan siz değerli basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Bir an önce bu virüs felaketinden kurtulmak için rabbime dua ediyorum

Bu vesile ile aziz milletimizin ve Mersin halkının Ramazan ayını tebrik eder, bu ayın bütün insanlığın sağlık, sıhhat ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah'tan dilerim."Son Haberler:
_assets/fotograflar

'İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmek, görevini terk etmektir'

_assets/fotograflar

Ahmet Atakan, 'Mersin'in hayalleri tenis ile gerçekleşir'

_assets/fotograflar

Akdeniz'e 'Scooter' tacizi

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Vergi ve sicil affı acil bir konudur"

_assets/fotograflar

Su fiyatlarında indirim

_assets/fotograflar

Tekli, "Sanayicilerimiz gururumuz"

_assets/fotograflar

Vali Su, yeni hükümet konağını inceledi

_assets/fotograflar

Kazanlar kızıla boyandı

close İl Müftüsü Kondi, "Felaketlerden gerekli dersi almıyoruz"
İl Müftüsü Kondi, "Felaketlerden gerekli dersi almıyoruz"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: