rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 10 (10)

Toplam Ziyaret: 17.816.282 (16.245.687)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
02 Mart 2020
Sayı : 848
Bu kayıt toplam
2.401 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

GÖNÜLLÜ SERASINDA TOHUM TAKAS ŞENLİĞİ

Üretilen organik ürünleri ihtiyaç sahibi vatandaşların sofrasına yemek olarak sunan Mezitli Belediyesi Gönüllü Serasında Tohum Takas Şenliği gerçekleştirildi. Mezitli Gönüllü Serası ve Mersin Tohum Takas Grubunun birlikte organize ettiği şenlikte yüzlerce çeşit yöresel tohum takası yapıldı.

Gönüllü serasında tohum takas şenliği
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Tohum takas gruplarının yanı sıra çiftçilerin, evinin bahçesinde yada balkonunda ürün yetiştirenlerin ve kırsal kesimde yaşayan vatandaşların buluştuğu şenlikte yerel tohumların önemine dikkat çekildi.

Şenlikte, yerel ve eski tohumların yeni nesillere aktarılması sağlanırken kurulan standlarda hem tohum takası yapıldı hem de kendi bahçelerinde organik üretim yapmak isteyen vatandaşlara tohum dağıtıldı.

İki yıldır tohumların paylaşımı için şenlik düzenlediklerini söyleyen Mezitli Belediyesi Gönüllü Serası Sorumlusu Salman Kalender, "İki yıldır yerel tohumlarımızı üreticilere dağıtırken aynı zamanda onlardan gelen doğal yerli tohumları çoğaltmaya çalışıyoruz. Mezitli Belediyemizin Aşevine sebze üretimi yaparken aynı zamanda yerel ve sağlıklı tohumumuzun da korunarak gelecek kuşaklara aktarılması işini yapıyoruz.

Atalık tohumlarımızın sadece Mersin'e değil tüm Türkiye'ye yayılmasını sağlıyoruz. Bölgelerin iklim şartlarına göre farklı şehirlere tohumlarımızı ulaştırıyoruz. Mesela geçen yıl soğuk iklimde yetişen siyah domatesi üretmiştik, bu yıl da beyaz patlıcan üretmeye çalışacağız" dedi.

Mersin Tohum Takas Grubu İl Temsilcisi Serap Çetinalp de, değişik yerden gelen her tür tohumu takas yoluyla yaymaya çalıştıklarını ifade etti. Türkiye genelinde sayıları 50 bini bulan tohum takas grubu üyesi bulunduğunu ifade eden Çetinalp, "Farklı şehirlerde bu takas şenliklerimizi düzenliyoruz. Özellikle tarımsal üretim konusunda dünyanın en verimlisi olan ülkemizde ata tohumlarına dönülerek eski güzel günlerimize dönmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.

Tohum Takas Grubu olarak çok önemli bir görev yaptıklarını ifade eden Fevziye Koca da, "Her geçen yıl daha büyüyor ve daha da kurumsallaşıyoruz. Daha bilinçli hale geldik. Küçük bir toprağım var ve ben de üretim yapıyorum. Doğayı seven ve üretime katkı sunan herkesi bekliyoruz" şeklinde konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Gilindire ve Cennet Cehennem için imzalar atıldı

_assets/fotograflar

MGC'den 'sosyal mesafeli' bayramlaşma

_assets/fotograflar

Mersin Şoförler Odası ilaçlama sistemi kurdu

_assets/fotograflar

Atat Ailesi'nden 'Masal Evi Kiremithane'

_assets/fotograflar

Kiralar 3 ay ertelendi, Faturalara 3 taksit getirildi...

_assets/fotograflar

Gültak, MGC yönetimini ağırladı

_assets/fotograflar

Siyasi komplo Mersin'i vurdu

_assets/fotograflar

Dinçer, 'Kadınlar tehdit altında'

_assets/fotograflar

Nizam Özbalta, "THK Gençler için var"

_assets/fotograflar

Ramazan'a özel Korona genelgesi

close Gönüllü serasında tohum takas şenliği
Gönüllü serasında tohum takas şenliği
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: