rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.679 (6.909)

Toplam Ziyaret: 17.816.270 (16.245.675)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
02 Mart 2020
Sayı : 848
Bu kayıt toplam
2.367 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ERİM, "SESSİZ KALDIĞIMIZ İÇİN BU HALDEYİZ"

Geçen yıl Mayıs ayında yeni yönetimini belirleyen Akdeniz Kent Konseyi, basınla buluşarak çalışmalarını ve projelerini anlattı.

Erim,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin'in var olma hikayesinin başladığı Akdeniz ilçesinin sorunlarının çözümü için görev yapan Akdeniz Kent Konseyi, bir otelde düzenlediği toplantıya Konsey Başkanı Mustafa Erim ev sahipliği yaptı. Toplantıya konseyde görevli çok sayıda gönüllü de katıldı.

Öncelikle konseylerin yapısı ile ilgili bilgi veren Mustafa Erim, konseylerin ne iş yaptığının yeterince bilinmemesinden dert yandı. Pek çok platformda 'Kent Konseyi nedir, ne iş yapar' sorusu ile karşılaştığını kaydeden Erim, "Aslında kent konseyleri sivil yapının yönetime ortak olması, yönetimle ilgili düşünceleri ve projeleri açıklaması için vardır. Yani aslında konseyler şehrin sesidir.

'Belediye yönetimi değiliz'

Konseyler, belediye ile ilişkilendirilerek kurulan, toplumun tüm kesimlerini temsil eden, tüm siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerini alan ve bunu belediyeye, topluma yansıtan, bulunduğu ilçenin sesi ve vicdanı olan kuruluşlardır" dedi.

Konseyin, kağıt üzerinde kurulmuş bir yapı olmasına asla razı olmayacağını, başkan seçildiğinde dile getirdiğini anımsatan Erim, "Konseyi faal, belediye ilgili proje üreten, bunları dile getiren, mücadele eden bir yapı olarak faaliyete geçirdim. Hepimiz haddimizi bilmeliyiz. Biz belediye yönetimi değiliz.

Görüş sunan, yanlış gördüklerimiz ile ilgili itiraz eden, doğru şeylerde de belediyelere tavsiyede bulunan kuruluşlarız. Kent konseylerinin iki çizgisini bilmek lazım. Ne belediyenin emrinde ne de belediyeleri yöneten bir kuruluşuz. Konseylerin çok rahat çalışabilmesinin en rahat yolu, belediye ile iyi ilişkisine bağlıdır" diye konuştu.

"Plan, 20 yıl önceki şartlarla devam ediyor"

Konsey olarak, özellikle kentin imarı ve koruma alanlarının üzerinde durarak, bu alandaki çalışmalara önem verdiklerinin altını çizen Erim, şunları söyledi: "Şehir hala Koruma Planı ile yenileme alanlarının çok farkında değil.

Oysa bunlar SİT alanlarındaki tarihi yapıları nasıl koruyabileceğimize dair anayasa niteliğinde planlardır. Mersin'in koruma amaçlı imar planı 1997'de onaylanmıştır. Şu anda bir planımız var mı, var. Peki bu plan şehrin gelişimine karşılık verecek düzeyde mi? Değil.

O yüzden 2012'de yeni bir plan gündeme geldi ama 7 yıldır plan bir firmaya ihale edilmesine ve Büyükşehir ile Akdeniz Belediye Meclislerinden geçmesine rağmen, Adana Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'na gönderilmediği için onaylanmayı beklemektedir. Şehrin şu anda koruma amaçlı imar planı, 20 yıl önceki şartlarla devam etmektedir.

Bu planı hem Mersin Üniversitesi hem de Büyükşehir Belediyesi'nin gündemine getirdik. 1997'de hazırlanan plan kapsamında Uray Caddesi'nin çok daha ön planda tutulduğu bir çalışma yapılmış, ama şimdi Mersin'deki ticari yapı, kent merkezinin çöküşü, bununla ilgili yeni kararlar alınmasını gerektiriyor.

'Kent merkezi çöküyor'

Kent merkezinde Tren İstasyonu'ndan iki kilise arasındaki bölge SİT alanıdır. Burayla ilgili kararlar 20 yıl önceki plan notlarına göre alınıyor, bunu yenilenmesi lazım. "Bununla mı uğraşıyoruz?" deniliyor ama, bununla uğraşılmadığı için tarihi kent merkezi çökmüştür.

Özel kararlar almadığımız, otopark düzenini, kent içindeki sistemi düşünmeyip, planlamadığımız için tarihi kent merkezi çöküyor ve kent parkomat uygulamasına geçmek zorunda kalınıyor.

Aslında şehrin, kent merkezinin çöküşünün temeli budur. Burayla ilgili ticari kararlar almadığımız için Forum ya da Marina açılıyor ve esnaf oraya kayıyor. Burayla ilgili çok özel, hayati kararlar almadığımız için bunlar gerçekleşiyor. Onun için koruma amaçlı imar planını önemsiyor. İddia ediyorum; tarihi kent merkezinin ihyası ile çarşı toparlanacaktır."

'Mersin'de garip şeyler oluyor'

Mersin'in en önemli sorunlarının, "sesi çıkmayan şehir"den kaynaklandığını vurgulayan Erim, "Mersin'de garip şeyler oluyor. Bu garip şeylere bugüne kadar sesimizi çıkarmadığımız için, ülkedeki problemli ne varsa Mersin'e taşındı.

Balık çiftlikleri de dahil, ülkedeki pek çok sorun 'sesi çıkmayan bir şehre yollayalım' dendi ve Mersin bunlardan birisi oldu" diyerek, tarihi Çankaya İlkokulunu örnek verdi.

Erim, "Tarihi Çankaya Okulu, Mersin'in tarihine tanıklık etmiş bir yapıdır. Ama bu yapı ticari alan olarak ilan edilmiş, konut ve ticaret alanı olarak 1/5 binlik planda işaretlenmiş. Pek çok tarihi yapıyı bunların farkına varmadığımız için kaybettik. Bu yapıyı şehrin gündemine getirmek, şehrin sahipliğini sağlamak anlamına gelir. Biz de bunu sağladık ve itiraz ettik. Belediyelerde bu yanlışın düzeltilmesi için harekete geçtik.

Okulun Akdeniz Belediyesi'nce talep etmesini sağladık. Yapı tamamen Akdeniz Belediyesi'ne geçtiğinde, Mersin'in eğitim tarihinin sergilendiği bir müze olması talebimiz var. Bu yapının bir başka şahsa değil, bütününün gezebildiği bir yer olması talebimizdir" şeklinde konuştu.

Konuşmasında Gençlik Meclisi, Kadın Meclisi, Engelliler Meclisi başta olmak üzere oluşturdukları meclislerin yaptığı çalışmaları da anlatan Erim, önümüzdeki dönemde mahalle komitelerinin kurulması, gençlik merkezleri, trafik bahçesi, ekolojik çocuk parkı, basın müzesi kurulması, oyuncak müzesi ve sıfır atık projesi gibi birçok projeyi de hayata geçirmek için çaba harcayacaklarını vurguladı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Gilindire ve Cennet Cehennem için imzalar atıldı

_assets/fotograflar

MGC'den 'sosyal mesafeli' bayramlaşma

_assets/fotograflar

Mersin Şoförler Odası ilaçlama sistemi kurdu

_assets/fotograflar

Atat Ailesi'nden 'Masal Evi Kiremithane'

_assets/fotograflar

Kiralar 3 ay ertelendi, Faturalara 3 taksit getirildi...

_assets/fotograflar

Gültak, MGC yönetimini ağırladı

_assets/fotograflar

Siyasi komplo Mersin'i vurdu

_assets/fotograflar

Dinçer, 'Kadınlar tehdit altında'

_assets/fotograflar

Nizam Özbalta, "THK Gençler için var"

_assets/fotograflar

Ramazan'a özel Korona genelgesi

close Erim, "Sessiz kaldığımız için bu haldeyiz"
Erim, "Sessiz kaldığımız için bu haldeyiz"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: