rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 5.811 (4.930)

Toplam Ziyaret: 18.119.851 (16.496.025)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Şubat 2020
Sayı : 847
Bu kayıt toplam
2.652 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MERSİNDEN KOOP, STRATEJİK PLANINI HAZIRLIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin desteklediği Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda 2020-2022 Dönemi Stratejik Plan Hazırlık Çalıştayı gerçekleştirdi.

Mersinden Koop, stratejik planını hazırlıyor
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

"Kadınlar Kazanacak, Mersin Kazanacak" sloganıyla yapılan çalıştayda, Mersinden Koop Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Meral Seçer ve kooperatifin kurucu ortaklarının yanı sıra Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve çalıştay katılımcıları yer aldı.

Politik, ekonomik, sosyal, teknoloji ve ar-ge, yasal, çevresel ve kooperatifler konularının ele alındığı 7 masada katılımcılar bir moderatör ve bir raportör eşliğinde fikir paylaşımında bulundu.

Mersinden Koop Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Meral Seçer, kooperatifin kuruluş aşamasından bahsetti. Meral Seçer, Mersin Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olarak kurdukları kooperatifin "Mersinden Koop" kısa adını taşıdığını ve markalaşma süreciyle ilgili başvurularını gerçekleştirdiklerini söyledi. Kooperatifin hedeflerinden söz eden Meral Seçer, şöyle dedi:

"8 kurucu ortakla yola çıktık. Ortaklarımız profesyonelliği, amatör ruhu ve gönüllülük esasını ön plana aldılar. Bu gönüllülük ruhunu profesyonel metotlarla da desteklemek istiyoruz ve Mersin'imizdeki kadınlarımıza en etkili, en doğru yoldan ulaşmayı hedefliyoruz.

Kooperatif ortakları olarak amacımız, Mersin'imizdeki kadınlarımızın sosyal, ekonomik, kültürel becerilerini bir araya getirip bunu bir değere dönüştürmek ve onların güçlenmesini sağlamak. Bunun için Mersin'deki kadınlarımızın ürettikleri yerel el işi ürünlere ve lezzetlere veya ortaya koyacakları yeni ürünlere katma değer katarak bunları kazanca dönüştürmek istiyoruz. Ayrıca geleneksel ürünlerimizin gelecek nesillere aktarılmasını arzu ediyoruz. Bunun için pek çok çalışmalarımız, hazırlıklarımız bulunmakta."

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kalkması için kadınların her yönden güçlü olması gerektiğini ifade eden Meral Seçer, sosyal yönden güçlenmenin önemine değinerek, "Kadınlarımızın sosyal yönden güçlü olması toplumumuzun da güçlü olması anlamına geliyor.

Kadının sosyalleşerek kendine özgüvenin artmasının hem ailesine hem Mersin'e hem de topluma çok katkısı olacaktır. Kadınlarımızın güçlenmesinin toplumsal cinsiyet eşitsizliğini de ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Bu noktada sağlam adımlar atarak en doğru yolu bulmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Kadın kooperatiflerinin son yıllarda yaygınlaştığını söyleyen Meral Seçer, bu noktada "sürdürülebilirlik" konusunun önemli olduğunu vurgulayarak, "Son yıllarda ülkemizde kadın kooperatiflerinin kurulmasıyla ilgili bir akım var. Biz de bu akımın içinde yolculuğumuza başladık.

Fakat burada Mersinden Koop olarak kadın kooperatiflerinin sürdürülebilir olmasını çok önemsiyoruz. Çünkü yaptığımız araştırmalarda çok sayıda kadın kooperatifini ziyaret ettik, fuarlara gittik, bu konularda bilirkişilerle görüştük. En önemli sorunlardan birinin sürdürülebilirlik olduğunu gördük. Bizim de stratejik planda hedefimiz sürdürülebilir, çok sayıda kadına dokunan bir kooperatif yapısına ulaşmak" dedi.

Çalıştaydan çıkacak sonucun yol haritalarına katkı sunacağını ifade eden Meral Seçer, sonucun diğer kooperatiflere de yol gösterici olabileceğini belirtti.

Çıkacak sonucu katılımcılarla paylaşacaklarını vurgulayan Meral Seçer, "Buradan çıkacak sonuçla diğer kooperatiflere de yol gösterici olabileceğimizi düşünüyorum. Biliyoruz ki gelişmiş ülkelerdeki kuruluşlar ve örgütlerle gelişmemiş ülkelerdeki kuruluşlar ve örgütler arasındaki en önemli başarı farkı plan ve programsızlıktan kaynaklanıyor. Bunun için stratejik planı çok önemsiyoruz. Çalıştayımızın sonuçlarını yani stratejik planımızı katılımcılara bildireceğiz" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tollu, "10 yıldır taksit ödemeyen var"

_assets/fotograflar

Muhtarlara Millet Bahçesi anlatıldı

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit, muhtarlarla buluştu

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat sektörü, Pandemi sürecini başarıyla yönetti"

_assets/fotograflar

Seçer, "Mersin yıldız olacak"

_assets/fotograflar

Kiraya çıkmadan ev sahibi olacaklar

_assets/fotograflar

Yeni normalleşmede çalışma düzeni anlatıldı

_assets/fotograflar

Hurda araçlar hizmete kazandırılıyor

_assets/fotograflar

İtfaiye, 14 bin 572 olaya müdahale etti

_assets/fotograflar

Muazzez Ilmiye Çığ 107 yaşına girdi

close Mersinden Koop, stratejik planını hazırlıyor
Mersinden Koop, stratejik planını hazırlıyor
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: