rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.414 (6.654)

Toplam Ziyaret: 17.816.005 (16.245.420)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Şubat 2020
Sayı : 847
Bu kayıt toplam
2.547 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ADANA VE MERSİN'DEN 'YEREL SERA A.Ş' ÖNERİSİ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Adana Ticaret Odası (ATO) tarım sektör temsilcileri düzenledikleri ortak toplantı ile 2019 yılı Mayıs ayında Ankara'da kurulan Sera A.Ş'yi ve sektöre etkilerini değerlendirdi.

Adana ve Mersin'den 'Yerel Sera A.Ş' önerisi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Tarım Bakanlığı, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri işbirliğinde kurulan Sera A.Ş'nin üreticiden direk alım yaptığı ve sadece anlaşmalı olduğu marketlere bu ürünleri sattığı anlatılan toplantıda, bu sistemin önümüzdeki süreçte tekelleşmeye yol açabileceği endişesi dile getirildi.

Türkiye'de miras hukuku nedeniyle ağırlıklı küçük arazilerde tarım yapıldığı ve küçük arazisi olan üreticilerin bu sistemden yararlanamayarak sistem dışı kalacak olması nedeniyle üretimde sıkıntı yaşanabileceği vurgulanan toplantıda anlaşmalı marketler dışında kalan tüm yerel ve zincir marketlerin de haksız rekabetle karşı karşıya kalacağına dikkat çekildi.

Sera A.Ş'nin yurtdışı bağlantılar kurmaya başladığının da dile getirildiği görüşmede, mevcut durumda üreticilerin, komisyoncuların ve marketlerin olumsuz etkilenmeye başladığı uygulamanın önümüzdeki süreçte ihracatçıları da sıkıntıya sokacağı belirtildi.

"Üretimin tabana yayıldığı bir sistem geliştirilmeli"

Uygulama kapsamında Sera A.Ş'nin yurt genelinde sera sayısını ve üretimi artırma hedefi bulunduğu hatırlatıldı. Yeni yapılanmanın meyve sebze hallerini devre dışı bırakmayı hedeflediğini, fiyatların aşağı çekilmesini öngördüğünü kaydeden Mersin ve Adanalı sektör temsilcileri, ilk bakışta iyi gibi görünen bu sistemin içinde çeşitli handikaplar barındırdığına dikkat çekti.

Yeni seralar yapılırken mevcut üreticilerin ne olacağı, hallerin devre dışı kalkmasıyla birlikte fiyatı kimin belirleyeceği gibi soruların yanıtsız kaldığını kaydeden Komite Üyeleri, sektördeki tekelleşme endişelerini anlattı.

Devletin fiyatlara müdahale için böyle bir yol seçmesinin Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine zarar vereceği görüşünde birleşen Adana ve Mersinli Komite Üyeleri, devletin serbest piyasada özel sektöre rakip çıkarılmasının doğru olmadığını vurguladı.

Özel sektöre yeni rakip yaratmak yerine üreticilerin ortak olduğu, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin desteklediği, tabana yayılan bir sisteme geçilmesi görüşünü dile getiren sektör temsilcileri, üretim bölgelerinde yerel Sera A.Ş'ler oluşturulması taleplerini yineledi. Sektör temsilcileri üretim ve satışın birbirinden ayrılması gerektiğini belirtip, denge sağlanmasının önemini vurguladı.

Kızıltan: "Bölgede kurulacak seraları biz işletelim"

Konuyla ilgili değerlendirme yapan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, "Böyle bir sistemin işlerliğinin artması için kontrol mekanizması önemli. Tek merkezden sağlıklı bir kontrol mümkün görünmüyor.

Hazine arazilerine sera kurulacak deniyor. Madem öyle, bölgedeki hazine arazilerinde kurulacak seraların işletilmesi için biz bölge olarak Çukurova Bölgesi Sera A.Ş'yi kurup işletelim. Üreticiler de bu oluşumun parçası olsun" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Gilindire ve Cennet Cehennem için imzalar atıldı

_assets/fotograflar

MGC'den 'sosyal mesafeli' bayramlaşma

_assets/fotograflar

Mersin Şoförler Odası ilaçlama sistemi kurdu

_assets/fotograflar

Atat Ailesi'nden 'Masal Evi Kiremithane'

_assets/fotograflar

Kiralar 3 ay ertelendi, Faturalara 3 taksit getirildi...

_assets/fotograflar

Gültak, MGC yönetimini ağırladı

_assets/fotograflar

Siyasi komplo Mersin'i vurdu

_assets/fotograflar

Dinçer, 'Kadınlar tehdit altında'

_assets/fotograflar

Nizam Özbalta, "THK Gençler için var"

_assets/fotograflar

Ramazan'a özel Korona genelgesi

close Adana ve Mersin'den 'Yerel Sera A.Ş' önerisi
Adana ve Mersin'den 'Yerel Sera A.Ş' önerisi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: