rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 5.724 (4.847)

Toplam Ziyaret: 18.119.764 (16.495.942)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Şubat 2020
Sayı : 847
Bu kayıt toplam
2.987 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ALİ ADALIOĞLU, 'MEDYA MAŞA DEĞİLDİR'

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanlığını 15 yıl gibi uzun bir süre yürüten, usta gazeteci Ali Adalıoğlu, 45 yıldır yayın hayatını sürdüren 'Güney' gazetesini satın alarak "Amacımız Mersin'e sahip çıkmak" dedi.

Ali Adalıoğlu, 'Medya maşa değildir'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Adalıoğlu'na medyanın bugün geldiği noktayı sorduğumuzda, meslekte yaşanan erozyonun çok büyük olmasının ciddi bir sıkıntı olduğuna dikkat çekti.

Medyada erozyon var

Türkiye'de yaygın medyanın, özellikle 1980 sonrasında holdinglerin eline geçmesi ile büyük bir erozyon yaşadığını kaydeden Adalıoğlu, "Bu erozyon, yıllar sonra yerel medyayı ahtapot gibi sardı. Gazeteci patron kalmadı. Gazeteci olmayan patron, gazeteciliği bilmez, yönetemez. Başına profesyonel gazeteci de getirsen, kişi kendi çıkarları doğrultusunda gazeteyi kullanmak ister. Nitekim bunlara da yakından tanık olduk.

Gazeteci borazancılık yapamaz

Türkiye'deki en büyük gazetelerin, televizyonların patronlarına bakın. Hepsi işadamı. Sadece ve sadece para kazanmak için çalışıyorlar. Yada bugünkü deyimle, havuz medyasına dahil olmak için... İktidarın söylemlerini yerine getirmek, iktidarın borazanı olmak için çalışıyorlar.

Gazetecinin görevi borazancı olmak değildir. Gazeteci, sadece ve sadece halkın sesi, borazanı olabilir. İşte bunu becerebilecek, yapabilecek olan da sadece ve sadece yerel gazetelerdir. Onların da başında gazeteci varsa!

Medya, gazetecilerin elinde değil

Bugün yerel basında da aynı sıkıntılar yaşanıyor. Bir bakıyorsunuz, adam turizmcilik yapıyor yada başka bir sektörde işini yürütüyor. Ama gazete sahibi. Basıyor parayı, alıyor bir gazete. Yada kendi çıkarıyor bir gazete. 3-4 sene dayanabilirse, resmi ilan almaya başlıyor ve kendi kendini kurtarıyor.

Elma ile Armut ayırt edilmeli

Burada da bir sıkıntı var. Resmi ilan alan gazetelerin yerine getirmesi gereken belli statüler var. Örneğin kadrolu 212'ye tâbi olan 6 kişi çalıştırması gerekiyor. Şöyle bir araştırdığınız zaman, bugün yerel gazetelerin birçoğunun bunu yerine getirmediğini görüyoruz. Dışarıdan, meslekten olmayan insanlar kadroya dahil ediliyor.

Mesela adam emekli olmak istiyor, dışarıdan sigortasını kendi yatırıyor ve onu çalışanı gösteriyor. Maaşlar da girdi-çıktı şeklinde gerçekleştiriliyor. İşte bu noktada elma ile armudu ayırt etmediğimiz takdirde, yerel gazetecilikte hiçbir gelişme olmaz.

Gazeteler basın bülteni gibi

Ben yıllar sonra bu işe soyundum. Geçen zaman içerisinde haftada 3-4 köşe yazısı yazıyordum arkadaşımın gazetesinde. Ama artık beni tatmin etmedi. Çünkü Mersin'de, yerel medyada büyük bir erozyon yaşanıyor. Bugün 8 tane resmi ilan alan gazete var. Baktığınızda birçoğu belediyelerin basın bülteni gibi.

Onlara da hak veriyorum. Oradan gelecek 3-5 kuruşa ihtiyaçları var. Ama onlara bu parayı veren yerel yöneticiler, o gazeteler hiç eleştiri yapmayacakmış gibi düşünüyorlar ve onları baskı altında tutmaya çalışıyorlar. Bu mantıkla ilerleme sağlanamaz.

Benim bu kente bir borcum var. Gazetecinin emeklisi olmaz. Yıllardır söylerim, ben masa başında ölürüm diye.

Gerçek gazeteci kaç tane?

Şöyle bir baktığımızda, ne yazık ki gerçekten gazetecilik yapan insanların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Cemiyetlere bakıyorsun, 360 tane üyesi var. Bunların kaç tanesi gerçek gazeteci? Ancak 4'te 1'i gerçek gazeteci sıfatını alıyor. Peki kaç tanesi gerçekleri yazabiliyor? İşte bunlar çok önemli.

Dışarıdan isimler moda olmuş

Mersin'de dışarıdan birilerin getirip konuşturmak moda olmuş. Yerel medya konuşulacak, kent dışından isimler davet ediliyor. Neden? Bunun nedeni, kendi içinden olan kişi doğruları söyleyecektir. Mesela beni çağırsalar gerçekleri yüzlerine vuracağımı biliyorlar. Bu da işlerine gelmiyor. Dışarıdan geleni yediriyorlar-içiriyorlar. O gelen de onların istediğini söylüyor, anlatıyor.

'Biz' demeyi öğrenmeliyiz

Şimdi Mersin'in en büyük sıkıntısı, kimse 'biz' diyemiyor. Hep 'ben' diyorlar. Bunu sadece gazeteciler için söylemiyorum. STK'lar da böyle, yerel yönetimi de böyle. Biz demediğimiz müddetçe başarılı olmamız mümkün değil. Siyasetiyle, yerel yönetimiyle, gazetecisiyle, STK'sıyla 'biz' demeyi öğrenmek zorundayız.

Sokaktaki vatandaş dahil, "Mersin özel bir yer" düsturunu kafasına yerleştirecek. Türkiye'nin, hatta dünyanın özel bir yerinde yaşadığının farkına varacak. Mersinlilik bilincini yerleştiremediğimiz, sindiremediğimiz müddetçe ilerlememiz mümkün değildir.

Medya maşa olmamalı

Bu noktada da medyanın görevi, toplumu doğru bilgilendirmektir. Toplumu yönlerdirmeyeceksin. Bugün medyayı başkaları yönlendiriyor. Medyada, onların istediği şekilde toplumu yönlendirmeye çalışıyor. Arada maşa görevi görüyor. Medya maşa değildir, olmamalıdır."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tollu, "10 yıldır taksit ödemeyen var"

_assets/fotograflar

Muhtarlara Millet Bahçesi anlatıldı

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit, muhtarlarla buluştu

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat sektörü, Pandemi sürecini başarıyla yönetti"

_assets/fotograflar

Seçer, "Mersin yıldız olacak"

_assets/fotograflar

Kiraya çıkmadan ev sahibi olacaklar

_assets/fotograflar

Yeni normalleşmede çalışma düzeni anlatıldı

_assets/fotograflar

Hurda araçlar hizmete kazandırılıyor

_assets/fotograflar

İtfaiye, 14 bin 572 olaya müdahale etti

_assets/fotograflar

Muazzez Ilmiye Çığ 107 yaşına girdi

close Ali Adalıoğlu, 'Medya maşa değildir'
Ali Adalıoğlu, 'Medya maşa değildir'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: