rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1 (1)

Toplam Ziyaret: 17.816.273 (16.245.678)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
17 Şubat 2020
Sayı : 846
Bu kayıt toplam
2.176 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

11 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINDAN SONUÇ BİLDİRGESİ...

"Bereketli Topraklar Üzerinde Akıllı Kentlere Doğru" çalıştayında bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partili 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, çalıştayın sonunda 6 maddelik bir sonuç bildirisi yayınladı. 11 Belediye Başkanı, aralarında Mersin'in de olduğu bazı illerin raylı sistem ve metro gibi ulaşım projelerine Hazine'nin garanti vermesi çağrısında bulundu, şehirler arasında çifte standart yapılmamasını istedi.

11 Büyükşehir Belediye Başkanından sonuç bildirgesi...
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Deprem konusunda eşzamanlı çalışma

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in de imzaladığı sonuç bildirisini, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar okudu. 11 Büyükşehir Belediyesinin eşzamanlı olarak deprem konusunda çalışma yapacağının ifade edildiği bildirgede, genel sekreterler düzeyinde yapılacak bu çalışmaları Muğla Belediyesi'nin koordine edeceği, tüm afet durumlarında alınacak tedbirler, hızlı müdahaleler, hasarın, can ve mal kaybının en aza indirilmesi ve kriz yönetimi konularında hazırlanacak raporun Nisan ayındaki toplantıda kamuoyuna açıklanacağı kaydedildi.

Ayrıca bildirgede, 11 Büyükşehir Belediye Başkanının ilçe belediye başkanları ile toplantı yaparak, depremden önce alınabilecek tedbirler ile ilgili özellikle kaçak inşaatlarla mücadele konusunda görüşecekleri de yer aldı.

Bildiride, son 7 yıldır birçok kenti etkileyen Suriyeli göçmenler konusunda da Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin koordinesinde bir çalışma yapılacağı, sorunları ve çözüm önerilerini içerecek raporun Nisan ayında açıklanacağı belirtildi.

Başkanlardan Hazine garantisi çağrısı

11 Büyükşehir Belediye Başkanının sonuç bildirgesinde, aralarında Mersin'in de olduğu bazı illerin raylı sistem ve metro projeleri için devlet desteği verilmesi talebi de yer aldı. Bildiride, "Büyükşehir belediyelerince yapılan yatırımlarda bazen devlet kurumları tarafından verilecek izinlerde çifte standart yapılmaktadır.

Metro hatları ve ulaşım gibi konularda taleplerimiz karşılıksız kalmaktadır. 40 milyonun üzerinde insanın yaşadığı kentlerimizdeki bu süreçlerde yatırım planlarına alınması, Hazine garantisi verilmesi gibi iş ve işlemlerde her belediyeye eşit davranılması konusunda hükümete sesimizi duyurmak üzere sizinle paylaşıyoruz" denildi.

Sonuç bildirisinde, başta ulaşım ve raylı sistemler olmak üzere birçok konuda belediyelerin kredi bulması süreçlerinde ortak hareket etme kararı alındığı, belediyelerin tarımsal üretim kooperatifleri başta olmak üzere kooperatifleri destekleme kararlılığını bir kez daha vurguladığı da ifade edildi.

"Demokrasimizin en kötü çalışması"

Cumhuriyet Halk Partili belediye başkanlarının sonuç bildirisinde, Belediye Kanunu'nda yapılacak değişiklik hazırlıklarıyla ilgili endişeler de dile getirildi. Bildiride şu ifadelere yer verildi:

"5393 sayılı Belediye Kanunu'nda yapılması düşünülen değişiklikle ilgili olarak sağda, solda ve sosyal medyada dolaşan taslak görmekteyiz. 11 Eylül 2019'da 30 Büyükşehir Belediyesi ile katıldığımız Cumhurbaşkanlığı Toplantısı'nda aramızdan seçilen 3 belediye başkanının oluşturduğu bir komisyon ile taslağın oluşturulacağı düşünülürken, 5 ay sonra dahi temas kurulmadı. Hükümetimizin birlikte çalışma sözünü tutmasını temenni ediyoruz.

Alınacak kararların atanmışların dayatmasıyla değil, 83 milyon vatandaşımızın temsiliyle, yerel yönetim anlayışıyla gerçekleşmesini demokrasinin gereği olarak görüyoruz. Sağda, solda dolaşan taslak, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin, demokrasimizin en kötü, 21. yüzyıla yakışmayan bir çalışmasıdır.

Böyle bir çalışmanın olmadığını düşünüyoruz. Biz hala Sayın Cumhurbaşkanı'nın yasa tasarısıyla ilgili çalışmanın belediye başkanlarından oluşan bir komisyon tarafından yapılacağı yönündeki taahhüdünün yerine getirilmesini arzu ediyoruz.

Umarız bu internette dolaşan taslak asparagastır. Eğer öyle bir taslak çıkarsa belediyeler kilitlenir. Bırakın büyük projeleri şu an yapmakta olduğu temel hizmetleri bile yapamaz olur. Bu da halkı cezalandırmak olur."

Vatandaşların başkanlara ilgisi yoğundu

"Bereketli Topraklar Üzerinde Akıllı Kentlere Doğru" çalıştayının kapanışının ardından belediye başkanları hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, esnafı ziyaret etti. Başkanlar, halkın yoğun ilgisi nedeniyle sokakta yürümekte zorlandı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Gilindire ve Cennet Cehennem için imzalar atıldı

_assets/fotograflar

MGC'den 'sosyal mesafeli' bayramlaşma

_assets/fotograflar

Mersin Şoförler Odası ilaçlama sistemi kurdu

_assets/fotograflar

Atat Ailesi'nden 'Masal Evi Kiremithane'

_assets/fotograflar

Kiralar 3 ay ertelendi, Faturalara 3 taksit getirildi...

_assets/fotograflar

Gültak, MGC yönetimini ağırladı

_assets/fotograflar

Siyasi komplo Mersin'i vurdu

_assets/fotograflar

Dinçer, 'Kadınlar tehdit altında'

_assets/fotograflar

Nizam Özbalta, "THK Gençler için var"

_assets/fotograflar

Ramazan'a özel Korona genelgesi

close 11 Büyükşehir Belediye Başkanından sonuç bildirgesi...
11 Büyükşehir Belediye Başkanından sonuç bildirgesi...
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: