rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.189 (931)

Toplam Ziyaret: 18.826.428 (17.095.683)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Şubat 2020
Sayı : 845
Bu kayıt toplam
2.220 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ile Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan arasında, belediyenin kadrolu işçilerini kapsayan toplu iş sözleşmesi için imza töreni düzenlendi.

Toplu iş sözleşmesi imzalandı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Belediye konferans salonunda düzenlenen, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan imza törenine, Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcıları, Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir ile sendika yetkilileri, birim müdürleri ve çalışanlar da katıldı.

Tarafların oturduğu masaya; "İmzamız, İşçimizin Kararıdır" yazılı pankart asıldı. Çalışanların sosyal haklarında birçok iyileştirme sağlayan sözleşme ile işçilerin ücretlerine ilk yıl yüzde 10 zam yapıldı. Bu zam, sosyal yardımlarla birlikte ortalama yüzde 13 ile yüzde 15 oranında ücretlere yansıyacak.

Sözleşmede 25 TL günlük izin harçlığı da sağlanırken; sözleşme gereği ikinci yılda, ücretler ve sosyal yardımlara 'enflasyon oranında' zam da eklenecek.

Törende konuşma yapan Başkan Gültak, işçiye ve emeğe büyük değer verdiklerinin altını çizerek, belediye personeline; enflasyon rakamlarının üstünde zam verdiklerini belirtti.

Akdeniz Belediyesi'ni 225 milyon borç yükü ile devraldığına da dikkat çeken Başkan Gültak, şu ana kadar da 15 milyon TL borç ödediklerinin altını çizdi.

"Tüm sıkıntılara rağmen işçimizin yanında yer alıyoruz" diyen Başkan Gültak; seçimlerin ardından Akdeniz'de göreve geldikten hemen sonra ilk olarak tüm belediye personeli ile yaptığı toplantıda bir söz verdiğini ve sözünde de durduğunu vurguladı.

Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan da konuşmasında, Akdeniz Belediye Başkanı Gültak'a; gerek hizmetleri, gerekse de işçiye ve emekçiye yaklaşımı nedeniyle teşekkür ve tebrik etti.

Arslan; "Sayın Başkanımız, gerçekten burada bir toplu sözleşmeden daha önemli bir şeyi başarmış. Bu çok önemli ve çok kıymetlidir. Akdeniz Belediyesi'nde huzuru, iş barışı ve iç barışı sağlayıp koruyan Gültak Başkanımızı takdir ederiz" dedi.

Mahmut Arslan, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından farklı belediyelerde binlerce işçinin işten çıkarıldığını belirtti; işçilerin geri dönüşleri için başlattıkları hukuk mücadelesinin sürdüğünü kaydetti.

Arslan, "İşten çıkarılan arkadaşlarımız aylardır eylemlerini sürdürüyorlar. Bin 469 arkadaşımız, bir SMS ile sadece seçimlerden önce işe girdikleri gerekçesiyle işlerini kaybettiler.

Kasım-Aralık 2018'inde müracaatları, yazılı sınavları ve mülakatları yapılmış. Güvenlik soruşturması sonucu da işe alınmışlar. Suçları bu! Daha önce çalıştıkları yerden ayrılıp işe başlamışlar. İşe başladıktan 1-2 ay sonra da işlerini kaybettiler.

Elektrik, doğalgaz faturasını ödeyemediği için evlerinden çıkan arkadaşlarımız var. Her gün o işçi arkadaşlarımızla beraberiz. İnanın, İstanbul'da işini kaybetmek demek, açlığa sevk edilmek demektir" diye konuştu.

Daima işçinin yanında olduklarını, Bolu'da işten çıkarılan işçilerin geri dönüşü için bir yandan hukuk mücadelesi verirken, diğer yandan 200 kilometrelik bir yolu yürüyerek tepkilerini gösterdiklerini kaydeden Arslan, "Üzülerek söylüyorum ki hem Mersin'de hem de Adana'da işten çıkarılan arkadaşlarımıza sahip çıkması gereken sendikalar sustular, konuşmadılar. Ve binlerce arkadaşımızın işini kaybettiğini biz sadece medyada duyuyoruz" dedi.

Konuşmalardan sonra Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ile Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kızıltan, "5 gençten 1'i işsiz"

_assets/fotograflar

Virüs gölgesinde Ahilik kutlaması

_assets/fotograflar

Islah çalışmaları başlıyor

_assets/fotograflar

Özdemir, 'İhracatta yüzde 32 artış var'

_assets/fotograflar

MESİAD Başkanı Engin'den Kent Konseyleri'ne çağrı...

_assets/fotograflar

Müzik Festivali ertelendi

_assets/fotograflar

Covid-19 Çağrı Merkezi kuruldu

_assets/fotograflar

Özyiğit, eğitim için sokağa çıktı

_assets/fotograflar

Toroslar'da sanat sokakta

_assets/fotograflar

Mezitli harekete geçti

close Toplu iş sözleşmesi imzalandı
Toplu iş sözleşmesi imzalandı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: