rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.693 (1.431)

Toplam Ziyaret: 17.379.271 (15.891.629)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
10 Şubat 2020
Sayı : 845
Bu kayıt toplam
1.771 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

İŞ DÜNYASI 2020'DEN UMUDUNU KESMEDİ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, umutlu beklentilerle girdikleri 2020 yılının ilk ayının, ulusal ve uluslararası alanda birçok olumsuzlukla geçtiğini, ekonomik istikrarsızlığın Türk iş dünyasını doğrudan etkilediğini belirti.

İş dünyası 2020'den umudunu kesmedi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin'e, bölgeye ve Türkiye'ye inandıklarını vurgulayan Kızıltan, "2020 olumsuzluklarla başladı ama böyle gitmeyecek ve inanıyoruz ki, Mersin'in ve ülkemizin geleceği parlak olacak" dedi.

2020 yılından ekonomik ve siyasi anlamda her düzeyde umutlu beklentiler içinde olduklarını, ancak yılın ilk ayının beklenmedik olumsuzluklarla başladığını ifade eden Kızıltan, özellikle küresel gelişmelerin Türkiye'ye doğrudan veya dolaylı etkilediğini vurguladı.

"Gelişmelerden etkileniyoruz"

Çin'de başlayan ve dünyaya yayılan korona virüsünün de şimdiden dünya için beklenmedik bir olay olduğunu kaydeden Kızıltan, "2020'ye büyüme umutlarıyla giren Türkiye'nin Suriye'den sonra Türkiye-Libya gerilimi ile bölgesel sorunlarla tekrar karşı karşıya gelmesi ise yine dış etkenlerin ve uluslararası gelişmelerin ülkemize yansımalarından biri oldu ve sonuçlarının nereye dayanacağını hesap edemiyoruz.

Akdeniz'de sorun yaşadığımız alan sadece doğu değil, orta Akdeniz'e kadar genişledi. Bu noktada Avrupa'nın Libya konusundaki tutumu ve demokratik eğilimli bir hükümet yerine darbeci bir generali destekleyen görüntüsü ise söz konusu ulusal çıkarlar ve enerji kaynakları olunca batılı ülkelerin ne kadar ikiyüzlü politikalar izlediğini bir kere daha gösterdi" değerlendirmesinde bulundu.

"Umutlu olmalıyız"

Her türlü sıkıntıya rağmen, umutlu olduklarını vurgulayan Kızıltan, Mersin'e ve iş dünyasına güvendiklerini ifade etti. Üretimin devam ettiğini, az da olsa ihracatın arttığını dile getiren Kızıltan, küresel ekonominin büyüyemediği bugünlerde bunların küçümsenecek şeyler olmadığını belirtti.

Kızıltan, "Hala en büyük pazarımız Avrupa. Yani kaliteli üretiyoruz. İthal ara malı ikamesini başarırsak, ürünlerdeki yerlilik payını daha da arttırmayı başarırsak, buna bir de katma değerli, markalaşmış, yüksek teknolojili üretim mantığını ekleyebilirsek, bu kara bulutları dağıtmayı başarırız. Ülkemiz ekonomik anlamda dünyanın en büyük 17'nci, Avrupa'nın en büyük 6'ncı ekonomisidir.

ABD ve Çin, hatta Avrupa'nın büyük ekonomileri bile ekonomik sorunlarla boğuşurken elbette bizim de sorunlarımız olacak. Türk iş dünyasının en etkin parçası olan Mersin iş dünyası olarak hiç bir umutsuzluk içinde değiliz. Gördüğümüz olumsuzluklar gerçekçi olmanın ve ülkemiz adına önlem almanın, çözüm üretmenin bir çabasıdır. Küresel ve bölgesel gelişmelerin bir anda çözüm kaynağı olamayabiliriz ama kendimizden kaynaklanan eksikleri gerçekçi anlamda görerek, sorunları halı altına süpürmeden en azından bizimle ilgili sorunlarımızı çözebiliriz. Tüm çabamız budur" ifadelerini kullandı.

"Yeni Ekonomi Bölgelerine destek verilmelidir"

Doğu Akdeniz Ekonomi Bölgesine ilişkin yürüttükleri çalışmalara da değinen Kızıltan, bu çerçevede bölge illerin odalarını ziyaret ettikleri bilgisini verdi. "Amacımız Doğu Akdeniz'i Türkiye'nin ekonomik anlamda yeni Marmara'sı yapmaktır" diyen Kızıltan, şunları kaydetti:

"Bu vizyonumuza destek verildiğinde Marmara'yı da geçecek bir potansiyelden bahsediyoruz. Doğu Akdeniz ve hinterlantında 15 üreten kent var. Sayısız üniversite ve teknopark var. Yani bilim, bilgi ve insan kaynağı var. Sayısız OSB var. Yani, üretim var. Türkiye'nin en büyük limanı Mersin limanı ve hızla kapasitesi artan gelişen bir İskenderun limanı var.

Yani, lojistik, dünyaya açılan kapılar, ihracatın merkezi burada. Türkiye'nin en büyük Çukurova ve Amik ovaları burada. Yani, geleceğin savaşlarının odak noktası ve ulusal güvenlik meselemiz olacak olan tarım ve gıda var.

Kalkınma planımızda bölgesel kalkınmaya vurgu yapılıyor. Bunu çok önemiyoruz. Doğu Akdeniz Ekonomi Bölgesi, bölgesel kalkınma planının hayata geçirilmesi için bir rol model olacaktır. Türkiye'nin buna ihtiyacı vardır."

Kızıltan, Doğu Akdeniz Ekonomi Bölgesinin hayata geçmesi durumunda neler olacağını da şöyle açıkladı: "Türkiye'nin ihracatı ikiye katlar. İşsizlik yarı yarıya azalır. Ülke homojen büyür ve zenginleşir. Bölge zenginleşir ve göç sorunu azalır. Zenginlik Anadolu'ya yayılır. Sosyal huzur daha çok sağlanır.

"Geleceğimiz parlak olacaktır"

Küresel gelişmeler bizim elimizde olmayabilir ama bu bizim elimizde. Bölge kentleri, bölge ticaret ve sanayi odaları, bölge yerel yönetimleri ve bölge illerimizin kalkınma ajansları bir araya gelmek zorundadır. Elbette nihai desteği devletimizden bekliyoruz ama bunu başlatacak olan bizleriz. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu hedef için bölge kentlerimizi tek tek geziyoruz.

Aynı çaba ve vizyonu bölge kentlerimizden de bekliyoruz. Kentimize, bölgemize ve ülkemize inanıyoruz. Sorunlar var ama çözümler de var. 2020 böyle başladı ama bu çabayı ortaya koyabilirsek böyle gitmeyecek ve inanıyoruz ki Mersin'in ve ülkemizin geleceği parlak olacaktır."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ka.Der '90 yılda 156 kadın belediye başkanı seçtik.'

_assets/fotograflar

Ersin Gökgün'den SGK takvimi uyarısı…

_assets/fotograflar

Mersin'de vaka sayısı 9

_assets/fotograflar

Vahap Seçer'den yeni önlemler

_assets/fotograflar

HASKOD'dan Dezenfeksiyon Uyarısı…

_assets/fotograflar

EVDEKAL

_assets/fotograflar

Tüm birimler kırmızı alarmda

_assets/fotograflar

Akdeniz alarmda!

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Bu sınavı geçeceğiz"

_assets/fotograflar

Engin, "Acilen ekonomik önlem geliştirmeliyiz"

close İş dünyası 2020'den umudunu kesmedi
İş dünyası 2020'den umudunu kesmedi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: