rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.328 (1.067)

Toplam Ziyaret: 17.378.906 (15.891.265)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
03 Şubat 2020
Sayı : 844
Bu kayıt toplam
2.163 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KIZILTAN, "YENİ BÖLGE, GÜVENLİ LİMAN DEMEKTİR"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin ve Adana'nın da içinde bulunduğu yeni ekonomi bölgesinin 15 ili ve 6 kalkınma ajansını kapsadığını belirterek, "Ekonomik büyüklük ve önem anlamında Marmara Bölgesinin bile ekonomik gücünü aşan bir bölge çıkmaktadır. Marmara Bölgesinin bile ekonomik gücünü aşan bir bölge çıkmaktadır. Bir araya gelmek, ortak aklı yakalamak ve bahsettiğimiz bölge temelinde güvenli bir liman oluşturmak zorundayız. Bu, hem bölgemizin hem de ülkemizin çıkarınadır" çağrısında bulundu.

Kızıltan,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kızıltan, yazılı bir açıklama yaparak, yeni ekonomi bölgeleri ve kentlerin birlikte hareket etmelerini değerlendirdi.

"Ortak bir kaderi olan kentler artık birbirini rakip görmemeli"

Yeni ekonomi bölgelerinin birçok kenti kapsayan bir oluşum olduğuna işaret eden Kızıltan, benzer veya birbirini tamamlayan ekonomik üretim desenlerine sahip kentleri planlı bir şekilde birbirine bağlamanın ve bütüncül bir ekonomik sistem oluşturmanın, kentlerin etkin bir işbirliği kurabilmesinde yattığını vurguladı.

Kızıltan, "Bizim bölgemiz söz konusu olduğunda birinci halkayı elbette Mersin ve Adana'nın oluşturduğu Çukurova Ekonomi Bölgesi oluşturuyor. Bu bölge gerek doğal anlamda gerekse ekonomik anlamda arasına bir sınır çizilemeyen, ortak kaderi paylaşan bir bölge.

Zaten bu iki ilin kalkınma ajansı olan Çukurova Kalkınma Ajansı da Mersin ve Adana illerini kapsadığı için bu birliği göstermektedir. Adana gerek sanayi üretimi gerek tarımsal üretimi gerekse enerji ve kimya alanlarındaki kümelenme ve önemi ile Mersin ise bu üretimi dünyaya açan dış ticaret, lojistik ve liman gücüyle Adana sanayisini tamamlayan, sanayi ve tarım gücüyle tam bir ekonomik bütünlük arz etmektedir.

Bu bölgenin Mersin ve Adana dinamiklerinin ortak aklıyla ekonomik olarak güçlenmesi, Çukurova'yı bir cazibe merkezi haline getirecek, böylece bu bölgede yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar için birinci tercih olacaktır. Bu aynı zamanda ulusal boyutta ülkelerin Türkiye'ye yönelmesi gibi dolaylı bir katkıyı sunacaktır" dedi.

"Çukurova Stratejik Yatırım ve Kalkınma Planı hazırlanmalıdır"

Kızıltan, Mersin iş dünyası olarak sürekli gündeme getirdikleri ve MTSO olarak uzun süredir birçok veri altyapısını çalıştıkları "Çukurova Stratejik Yatırım ve Kalkınma Planı"nın, Mersin ve Adana dinamiklerinin, özellikle Çukurova Kalkınma Ajansının da desteği ile hazırlanmak, merkezi destek ve onaylarla ulusal strateji ve hedeflere de uyumlu hale getirilerek ortaya konmak zorunda olduğunun altını çizdi. "Biz Mersin olarak hazırız. Kardeş Adana'nın da bu konuda daha aktif olmasını bekliyoruz" diyen Kızıltan, şöyle devam etti:

"Çünkü bizler kararlı ve istekli olmazsak, arzu ettiğimiz makro ölçekli desteği alamayız. Bizim için Çukurova Ekonomi Bölgesi bu büyük halkanın merkezidir. Ancak bu halkanın bir de dış ve daha geniş halkası olarak düşündüğümüz ve Çukurova'dan ayrı göremeyeceğimiz Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay'ı kapsayan 'Doğu Akdeniz Ekonomi Bölgesi' vardır. Bu illerle birlikte hayata geçmesini hayal ettiğimiz Doğu Akdeniz Ekonomi Bölgesinde sadece bu 5 il değil, aynı zamanda Çukurova Kalkınma Ajansına ek olarak bir de Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı var.

Çukurova Ekonomi Bölgesini destekleyen Doğu Akdeniz Ekonomi Bölgesinin hemen dışındaki hinterlandın içinde olan ve birçok konuda bu iki bölgenin ayrılmaz parçası olan Gaziantep, Kayseri, Niğde, Aksaray, Karaman, Konya, Malatya da eklendiğinde ekonomik büyüklük ve önem anlamında Marmara Bölgesinin bile ekonomik gücünü aşan bir bölge çıkmaktadır."

Bu yeni ekonomi bölgesinin, Ahiler, Çukurova, Doğu Akdeniz, İpek Yolu, Karacadağ ve Mevlana Kalkınma Ajanslarını da kapsadığına dikkat çeken Kızıltan, "Yani en az 15 il ve 6 kalkınma ajansını kapsayan bir ekonomi bölgesinden bahsediyoruz. Türkiye'nin sanayi ve tarım üretimini sırtlayan bir ekonomi bölgesinden bahsediyoruz.

Türkiye'nin ihracatını, istihdamını sırtlayan bir ekonomi bölgesinden; ülkenin katma değer oluşturan bir bölgesini bütüncül bir hale getirmekten ve bunun oluşturacağı büyük cazibeyi yatırıma ve katma değere dönüştürmekten bahsediyoruz. Neden ülkemizin ekonomik anlamda yeni bir Marmara'sı, hatta Marmara'yı bile geçen yeni bir ekonomi bölgesi daha olmasın? Bu vizyon ve yapılacak destekle oluşturulacak bir Marmara daha ülke ihracatının iki kat artması, cari açığın düşmesi, iş ve AŞ demektir. Bu anlamda bu işin olmazsa olmazı yerel yönetimler olmalıdır" ifadelerini kullandı.

"Yeni ekonomi bölgesi demek güvenli liman demektir"

Yerel yönetimlerin bu vizyonu benimsemeleri ve ekonomiye daha çok entegre olmaları gerektiğini vurgulayan Kızıltan, şunları kaydetti:

"Bölge siyasetçileri, vekillerimiz bu vizyon ve hedefi önemsemeli ve bu vizyona destek vermelidir. Belki de bu konu hepimizin başat konusu olmalıdır. Çünkü ekonomik refah demek sosyal yaşam kalitesi, sosyal huzur demektir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu hedefe ulaşmak için her çabayı göstereceğiz. Dünya büyük bir ekonomik fırtına yaşıyor ve görünen o ki, bu fırtına daha da artacak. Bu fırtınadan tek tek kurtulmak mümkün değil.

Bir araya gelmek, ortak aklı yakalamak ve bahsettiğimiz bölge temelinde güvenli bir liman oluşturmak zorundayız. Bu, hem bölgemizin hem de ülkemizin çıkarınadır. İnandığımız bir şey varsa; birlikten kuvvet doğduğudur."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ka.Der '90 yılda 156 kadın belediye başkanı seçtik.'

_assets/fotograflar

Ersin Gökgün'den SGK takvimi uyarısı…

_assets/fotograflar

Mersin'de vaka sayısı 9

_assets/fotograflar

Vahap Seçer'den yeni önlemler

_assets/fotograflar

HASKOD'dan Dezenfeksiyon Uyarısı…

_assets/fotograflar

EVDEKAL

_assets/fotograflar

Tüm birimler kırmızı alarmda

_assets/fotograflar

Akdeniz alarmda!

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Bu sınavı geçeceğiz"

_assets/fotograflar

Engin, "Acilen ekonomik önlem geliştirmeliyiz"

close Kızıltan, "Yeni bölge, güvenli liman demektir"
Kızıltan, "Yeni bölge, güvenli liman demektir"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: