rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.461 (1.199)

Toplam Ziyaret: 17.379.039 (15.891.397)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
03 Şubat 2020
Sayı : 844
Bu kayıt toplam
2.221 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI BAŞLADI

TOBB, TOBB ETÜ ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imza altına alınan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında Mersin'de proje okul seçilen Akdeniz MDTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde önemli iyileştirmeler hayata geçirildi. Yapılan iyileştirmeler sonrası okul, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen dış denetimde 100 tam puan alarak birinci seçildi.

İyileştirme çalışmaları başladı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mesleki eğitimin dinamik ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmasını amacıyla 81 ilde 81 meslek lisesi ile iş birliğini öngören Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü, geçtiğimiz yıl şubat ayında TOBB, TOBB ETÜ ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından imza altına alınmıştı. Bu kapsamda Mersin'de proje okul seçilen MDTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde önemli iyileştirmeler hayata geçirildi.

Yabancı Dil eğitiminde başarının arttırılması hedefleniyor

Yapılan iyileştirmelere ilişkin bilgi veren MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu MDTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin yabancı dil eğitiminde başarıyı arttırmak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığınca atanmış mevcut öğretmenlerin yanı sıra yabancı uyruklu bir İngilizce öğretmeni ile anlaşıldığını, İngilizce öğretmeninin 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının 2. döneminde eğitim öğretime başlayacağı söyledi.

Başarılı öğrencilere burs desteği verilecek

Başarılı öğrencilerin burslarla destekleneceğini belirten Lokmanoğlu, MDTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri arasından, Protokol Yürütme Kurulu (PYK) toplantılarında kararlaştırılan başarı kriterlerini sağlayan üçer öğrenciye Mersin Deniz Ticaret Odası tarafından burs verileceğini, söz konusu uygulamanın 2019-2020 Eğitim Öğretim yılının 2. dönemi itibariyle başlayacağını açıkladı.

Lokmanoğlu "Bunun yanı sıra okulumuzun tercih edilmesini teminen; Liseye Giriş Sınavı'nda (LGS) 400 ve üzeri puan alan ilk üç-altı öğrenciye burs verilmesi kararlaştırıldı. Söz konusu karar 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle uygulanmaya başlayacak. Konuya ilişkin kamuoyu bilgilendirmesi önümüzdeki süreçte yapılacak" diye konuştu.

Makine atölyesi için maddi destek sağlandı

Okulun ihtiyacı olarak belirlenen tam donanımlı makine atölyesi için Millî Eğitim Bakanlığı ödeneği ile alınan ana makinenin kurulumunun tamamlandığı bilgisini veren Lokmanoğlu, Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında hayata geçirilen yeni uygulamaya göre atölyenin tadiline Mersin Deniz Ticaret Odası tarafından maddi katkı sağlandığını da belirtti.

Eğitim teknesi Mersin'e nakledildi

Gümrük İdaresince okula devredilen bir teknenin Mersin'e nakliyesinin Mersin Deniz Ticaret Odası tarafından gerçekleştirildiğini kaydeden Lokmanoğlu, teknenin bu yılın ikinci dönemi itibariyle eğitim teknesi olarak kullanılmaya başlanacağını bildirdi.

Öğrencilere yelken eğitimi veriliyor

Denizcilik eğitimi alan MDTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin öğrencilerinin temel yelken eğitimi alabilmesi için Mersin Yelken Akademisi ile MDTO arasında anlaşma sağlandığına değinen Lokmanoğlu, "Anlaşmamıza göre, 100 civarında öğrenciye 3 ay süreyle, her öğrenciye 16 saat olmak üzere temel yelken eğitimi verilecek. Eğitimler, bu yılın ocak ayı itibariyle başladı. Önümüzdeki süreçte yeni katılım talepleri olması halinde eğitim süresi uzatılacak" ifadelerini kullandı.

Dış denetimde elde edilen başarı

Okulun, Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında yapılan iyileştirmeler sonrasında Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından denetlendiğini bildiren Lokmanoğlu, "Okulumuzun Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Dış Denetimde 100 tam puan alarak birinci seçilmesi bizleri çok mutlu etti" ifadelerini kullandı.

Denizcilik eğitimi alanında MDTO'nun daha önce yaptığı yatırımları hatırlatan Lokmanoğlu, denizcilik eğitimi veren meslek lisemizin inşası ve Mersin Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu'na simülasyon merkezi desteğinin ardından Denizcilik Fakültesi binasının inşaatına başlayacaklarını belirterek denizcilik eğitiminde her düzeyde katkı sunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Nacaroğlu: "Bütün gayretimizi sarf ediyoruz"

Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan MDTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin İlhan Nacaroğlu ise Milli Eğitim Bakanlığı, TOBB ve TOBB ETÜ arasında imzalanan bu protokol ile sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için okullarda öğrenci ve öğretmenlerin sosyal ve zihinsel becerilerinin geliştirilmesi, mesleki bilgi, beceri ve yabancı dil yeterliliklerinin artırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Oluşturulan Protokol Yürütme Kurulunun çalışmaya başlaması ile okul yönetiminin tüm tarafların iş birliği ve katkısı ile proaktif bir yapı kazandığını söyleyen Nacaroğlu, mesleki eğitimin temel amacı olan okul-özel sektör bağının daha da güçlendiğini belirtti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ka.Der '90 yılda 156 kadın belediye başkanı seçtik.'

_assets/fotograflar

Ersin Gökgün'den SGK takvimi uyarısı…

_assets/fotograflar

Mersin'de vaka sayısı 9

_assets/fotograflar

Vahap Seçer'den yeni önlemler

_assets/fotograflar

HASKOD'dan Dezenfeksiyon Uyarısı…

_assets/fotograflar

EVDEKAL

_assets/fotograflar

Tüm birimler kırmızı alarmda

_assets/fotograflar

Akdeniz alarmda!

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Bu sınavı geçeceğiz"

_assets/fotograflar

Engin, "Acilen ekonomik önlem geliştirmeliyiz"

close İyileştirme çalışmaları başladı
İyileştirme çalışmaları başladı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: