rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.323 (1.062)

Toplam Ziyaret: 17.378.901 (15.891.260)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
03 Şubat 2020
Sayı : 844
Bu kayıt toplam
2.312 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÖZDEMİR, "NARENCİYE MERSİN MARKASI"

Mersin'de 1-3 Kasım 2019 tarihleri arasında 7'incisi düzenlenen Uluslararası Mersin Narenciye Festivalinin kapanış toplantısı, Mersin Ticaret Borsasında düzenlendi.

Özdemir,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Toplantıya Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, merkez ilçe belediye başkanları, rektörler, oda başkanları, STK temsilcileri ile Uluslararası Mersin Narenciye Festivali İcra Komitesi Başkanı Abdullah Özdemir ve festival üst kurul üyeleri katıldı.

"Mersin'in narenciye kenti olduğu gerçeğini ortaya koyduk"

Toplantının açılış konuşmasını Festival İcra Komitesi Başkanı ve Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir yaptı. 7'ncisini geride bıraktıkları festivalin bu yılki hazırlıklarına şimdiden başladıklarını söyleyen Özdemir, kazasız ve belasız bir festivali geride bırakmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

2010 yılında bu yolculuğa çıkarken 5 ana hedef koyduklarını kaydeden Özdemir, ilk hedeflerinin Mersin'in bir narenciye kenti olduğu gerçeğini ortaya koymak olduğunu, festivalle sektörel raporlardan internet arama motorları sonuçlarına kadar bu algıyı fazlasıyla güçlendirdiklerini ifade etti.

Özdemir, festivalin, bu yıl Kasım ayında Mersin'de yapılacak olacak Uluslararası Turunçgil Kongresinin kente kazandırılmasına katkı sağladığını da vurguladı.

"7 milyonu aşkın kişiyi festivalden haberdar ettik"

İkinci hedeflerinin, festivalin Mersin'in tanıtımına katkı sağlaması olduğunu dile getiren Özdemir, bu konudaki verileri paylaştı.

Uluslararası haberler içerisinde 93 milyon takipçisi olan China Global Television Network, 74 milyon takipçisi olan People's Daily ve dünyanın en önemli yayın organlarından biri olan The Times'a haber olduklarını belirten Özdemir, "Bunlara 5 kuruş para ödemedik. Ayrıca, 25 ülkeden gelen yabancı grupların ülkeleri de festivalimizi haber yaptı.

Ulusal ölçekte yayın yapan 60 televizyonda yer aldık. Türkiye'deki bin 500 dolayında internet haber sitesinde kendimizi gösterdik. Reklam bannerlerimiz ulusal ölçekte 3 milyon 400 bin kişiye ulaştı. Sosyal medya hesaplarımız ve fenomenler vasıtasıyla yürüttüğümüz tanıtım çalışmaları ile 7 milyonu aşkın kişiyi festivalimizden haberdar ettik" diye konuştu.

"Tek vücut olabileceğimizi herkese gösterdik"

Mersin'in sahip olduğu tüm değerlerin yansıtılmasını içeren üçüncü hedeflerini de gerçekleştirdikleri bilgisini veren Özdemir, "Dördüncü hedefimiz, tüm ziyaretçilerimize keyifli zaman geçirecekleri bir şenlik ortamı sunmaktı. Bugüne kadar en yüksek seviyeye ulaştığımız, resmi rakamlarla yaklaşık 550 bin ziyaretçi sayımız, bunun en güzel göstergesidir.

Kentimizin tüm dinamiklerinin el ele vererek, Mersin için birik ve beraberliğimizi kuvvetlendirmesi ise 5'inci hedefimizdi. Valiliğimiz himayesinde 27 kurum bir bütün olduk, tüm Mersinliler ile bütünleştik ve kentimizin simgesi olan narenciye etrafında kenetlenerek, tek vücut olabileceğimizi herkese gösterdik. Mersin Narenciye Festivali, artık Mersin mozaiğini ayakta tutan en önemli birleştirici unsurlardan birisi olmuştur" ifadelerini kullandı.

Festivale katkı sunan herkese teşekkür eden Özdemir, "Önümüzdeki dönem için önceliğimiz, mevcut hedeflerimizi gerçekleştirme derecemizi daha da kuvvetlendirmek; yeni hedeflerle festivalimizin çıtasını çok daha yukarılara taşımaktır" şeklinde konuştu.

Festivalin gelir gider tablosunu da ayrıntılarıyla anlatan Özdemir, 7. Uluslararası Mersin Narenciye Festivalinin toplam bütçesinin 2 milyon 648 bin 847 TL olduğu bilgisini verdi.

"Mersin narenciyenin başkentidir"

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış da Mersin Uluslararası Narenciye Festivalinin, kentin bilinirliği, ulusal ve uluslararası arenada tanıtımı açısından oldukça önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.

"Narenciye bizim il markamız"

Vali Ali İhsan Su ise geçen yıl kasım ayında Mersin'in ekonomi, tanıtımı ve değerlerinin sergilenmesi için Narenciye Festivalini herkesin desteğiyle gerçekleştirdiklerini söyledi. Festivalin, Mersin'in en büyük etkinliği olduğunu vurgulayan Su, narenciyenin Mersin için çok önemli olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

"Türkiye'nin toplam narenciye üretimi yaklaşık 5 milyon ton. Bunun 1,2 milyon tonunu tek başına Mersin üretiyor. O yüzden 'Biz narenciye kentiyiz' diyoruz. Ayrıca, yapılan ihracatın yüzde 39'u bizim ilimizden gerçekleşiyor. O yüzden narenciye bizim il markamız."

"Bu yıl hedefimiz 1 milyon olsun"

Festivali 2018 yılında yeniden canlandırdıklarını belirten Su, o yıl festivali yaklaşık 300 bin kişinin gezdiğini, 2019'da ise ziyaretçi sayısının yaklaşık 550 bine ulaştığına dikkat çekerek, "İnşallah bu yıl hedefimiz 1 milyon olsun. Festivalimiz, internette, haberlerde, sosyal medyada da önemli bir karşılık buldu. Biz belki trilyonlar harcasak ilimizin tanıtımını bu kadar gerçekleştiremezdik. Türkiye'nin en ünlü instagram fenomenlerini davet ettik.

Bunların 1 milyon-500 bin takipçisi var. Mersin'in her yerini gezdiler ve hesaplarında paylaştılar. Toplam takipçi sayıları 10 milyonun üzerinde. İlimizin tanıtımını bu festival sayesinde gerçekleştirdik. İnanıyorum ki, daha iyilerini yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Bu yıl Narenciye Festivalini, Uluslararası Turunçgil Kongresi ile birlikte gerçekleştirecekleri bilgisini veren Su, kasım ayında yapacakları iki etkinliğin daha büyük bir sinerji oluşturacağını söyledi. Bu yıl yapılacak festival için görüşmelere ve sözler almaya başladıklarını da kaydeden Su, herkesten fikir bazında katkılarını beklediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından festival kapsamında gerçekleştirilen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ka.Der '90 yılda 156 kadın belediye başkanı seçtik.'

_assets/fotograflar

Ersin Gökgün'den SGK takvimi uyarısı…

_assets/fotograflar

Mersin'de vaka sayısı 9

_assets/fotograflar

Vahap Seçer'den yeni önlemler

_assets/fotograflar

HASKOD'dan Dezenfeksiyon Uyarısı…

_assets/fotograflar

EVDEKAL

_assets/fotograflar

Tüm birimler kırmızı alarmda

_assets/fotograflar

Akdeniz alarmda!

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Bu sınavı geçeceğiz"

_assets/fotograflar

Engin, "Acilen ekonomik önlem geliştirmeliyiz"

close Özdemir, "Narenciye Mersin markası"
Özdemir, "Narenciye Mersin markası"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: