rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.009 (1.710)

Toplam Ziyaret: 18.429.804 (16.758.216)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
06 Ocak 2020
Sayı : 840
Bu kayıt toplam
2.777 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mersin'in ilk ihtisas organize sanayi bölgesi olacak Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin temelini attı.

10 bin kişiye istihdam
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Teknoloji ve İnovasyon Fonu ile Bölgesel Kalkınma Fonunu kurduklarını belirten Varank, "750 milyon liralık kaynağı teknolojiye, sanayiye, yeniliğe ve inovasyona mobilize ediyoruz" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Mersin'in Tarsus ilçesi Kurbanlı mevkisinde yapılacak Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin (TÜİOSB) temel atma töreni ve bir dizi ziyaret çerçevesinde Mersin'e geldi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan'ın eşlik ettiği Bakan Varank'ın ilk durağı, Mersin'in ilk ihtisas organize sanayi bölgesinin temel atma töreni oldu. Törene, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta, protokol üyeleri ve iş insanları katıldı.

"İlk etapta 3 bin, 5 yıl içinde 10 bin kişiye iş olanağı sağlayacak"

Bakan Varank, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin, tarımsal üretimi katma değere dönüştürecek bir yatırım olduğunu ve Mersin'in geleceğinde kritik bir rol oynayacağını söyledi.

Bölgede, ilk aşamada 35 yatırımcının faaliyete başlamasını ve 3 bin kişiye yeni iş olanakları sağlamasını beklediklerini belirten Varank, "Önümüzdeki 5 yıl içindeyse 100 yatırımcıya ve 10 bin emekçimize ev sahipliği yapacak bir üretim alt yapısı planlanıyor" dedi.

"Bu yatırımla birlikte, bölgesel bir tarım hamlesi de hayata geçecek"

Türkiye'de ilk defa bir kadın girişimcinin böyle bir işe kalkıştığını vurgulayan Varank, bu OSB'nin Gül Akyürek'in başkanlığında kurulduğunu, attığı bu adımının da kadın girişimcileri sanayiye yatırım yapma konusunda cesaretlendireceğini dile getirdi.

Yatırımın bölge için önemine değinen Varank, "Bu yatırımla birlikte, bölgesel bir tarım hamlesi de hayata geçecek. Mersin'in tarımsal ürün çeşitliliği önce yüksek katma değere sonra da bir endüstriye dönüşecek. Mersin, ülkemizde meyve üretiminde birinci, sebze üretiminde üçüncü sırada. Toplam narenciye ihracatının yüzde 35'i, bakliyat ihracatının ise yüzde 85'i Mersin'den yapılıyor.

İlimiz ayrıca 8,5 milyar liralık bitkisel üretim değeriyle ülkemizde üçüncü sırada. İşte bu tarımsal alt yapı, temelini atacağımız OSB sayesinde sanayiyle daha yoğun entegre olacak. Burada katma değerce zenginleştirilmiş ürünlerden ve endemik bitkilerden yeni markalar çıkacak. Ayrıca, tarımsal değer zincirinde kümelenmenin sunduğu avantajlar yeni işbirliklerine de kapı aralayacak" diye konuştu.

"Tarsus OSB'ye kamulaştırma için 10 milyon lira aktardık"

Mersin'de sanayi alt yapısını geliştirmek için sürekli destekler verdiklerinin altını çizen Varank, bu çerçevede Tarsus OSB 3. Bölgede 19 firmaya 25 parsel tahsis ettiklerini anlattı. 3. bölgenin alt yapısı bittiğini ve firmaların yatırımlara başladığını belirten Varank, çok yakında fabrikalar tamamlanarak üretime geçileceğini bildirdi.

Bu sayede istihdama ilave 5 bin kişi daha katılacağını vurgulayan Varank, "Yine çok yakın zamanda Tarsus OSB'ye kamulaştırma için 10 milyon lira aktardık. Hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

"Kaynağı teknolojiye, sanayiye ve inovasyona mobilize ediyoruz"

Teknolojiyi ve bölgesel gelişmeyi odağına alan girişimciler için çok vizyoner bir program açıkladıklarını ifade eden Varank, "Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altında Teknoloji ve İnovasyon Fonu ile Bölgesel Kalkınma Fonunu kurduk. Böylelikle 750 milyon liralık kaynağı teknolojiye, sanayiye, yeniliğe ve inovasyona mobilize ediyoruz. Bu sayede işletmelere uzun vadeli sermaye desteği sunacak ve şirketlerin faiz yükü altında ezilmesine engel olacağız.

Bahsettiğim bu kaynak KOBİ'lere, yenilikçi işletmelere ve iş kurmak isteyenlere açık. Yatırım yapmak için çok uygun bir dönemdeyiz. Finansman maliyetleri düşüyor, iç talep canlanıyor. İki gün önce sektörel güven endeksleri açıklandı.

Hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinde güven göstergeleri yukarı yönlü hareket ediyor. Üçüncü çeyrekte ekonomimiz tekrar büyüme eğilimine girdi. Canlanma önümüzdeki sene güçlenerek devam edecek. Dolayısıyla kaynaklarınızı yatırıma ve istihdama yönlendirmenin, sunduğumuz desteklerle işinizi büyütmenin tam zamanı. Girişimcilerimize, bakanlığımızın projelerini daha yakından takip etme zamanı diyorum" dedi.

"TÜİOSB, Çukurova'nın üretim üssü olacak"

TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta ise Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas OSB'nin, hammaddeyi mamule dönüştürerek Türkiye'ye katma değer kazandıracak girişimci, yatırımcı ve sanayicilerin bir araya gelmesiyle kurulduğunu söyledi.

TÜİOSB'nin, bir üretim üssü olarak Çukurova'da uzun zamandır hayalini kurdukları yatırım hamlesinin en önemli adımlarından biri olacağını dile getiren Balta, "İlk yatırım alanımız 58 hektarlık temelini atacağımız alan, ilave alanla birlikte 120 hektara ulaşacak inşaat alanının ilk adımını bugün başlatacağız. Mevcut 35 yatırımcımız var.

İlk istihdamımızda 3 bin kişi ile yola çıkacağız. İlave istihdamımız yeni yatırımlarımızla 2 bin kişi daha artarak, faaliyete geçtiğimiz 3'üncü yıldan itibaren 5 bin kişiye ulaşacak. İlk yatırım tutarımız 35 şirketimizin şu anda 664 bin 500 lira, alt yapı tutarımız 130 milyon lira olmak üzere toplam 794 bin 500 TL yatırımla OSB'miz ilk adımını atmış olacak" ifadelerini kullandı.

"9 OSB'yi hayal olmaktan çıkardık"

Törende yaptığı konuşmada yaklaşık 2,5 yıl önce Mersin'deki mevcut 3 OSB'yi 9'a çıkaracaklarını söylediğini anımsatan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, bazılarının bunu hayal olarak gördüğünü dile getirerek, "Ama bugün 3. OSB'miz bitti, 4. OSB'miz 2020 sonu, 5. OSB'miz 2021 sonu itibariyle bitecek.

Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, 6. OSB'miz. 7. OSB'miz, Tarsus'ta birkaç ay sonra temelini atacağımız karma OSB. Mut ilçemizde bir OSB kuruyoruz, tüm çalışmaları tamamlandı. Sanayi ve teknoloji Bakanlığımız destekledi.

Silifke'deki OSB'mizi ise genişletiyoruz. Bunların her birini yapma konumuna geldik, artık hayal olmaktan çıkardık. '50 bin istihdam' demiştim. Bu gidişle 50 bini de aşacağız.

Sadece Tarımsal Ürün İşleme Organize Sanayi Bölgesinin birinci bölümü için 5, ikinci bölümü için 5 bin kişi istihdam edildiğini düşündüğünüzde, yaklaşık 75 işletme 10 bin kişi istihdam edecek. Karma OSB'de yaklaşık 15 bin kişinin istihdamını hedefliyoruz. İlave 3., 4., 5. OSB'lerimizi de dikkate aldığımızda istihdama çok katkı sağlanabileceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Odaklanılması gereken bir başka önemli alanın katma değeri yüksek ürünler olduğunu vurgulayan Elvan, artık tüm işletmelerin dijital dönüşümünü gerçekleştirmeleri gerektiğini kaydetti. Model Fabrikanın bunda öncü olacağının altını çizen Elvan, şöyle devam etti:

"Rekabet gücümüzü yüksek tutmak istiyorsak mutlaka dijital dönüşümü gerçekleştirmemiz, teknoloji yoğun yatırımlara ve katma değeri, rekabet gücü yüksek ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Bu noktada adım atacağımıza, birlikte çalışacağımıza yürekten inanıyorum."

"Mersin'de önemli gelişmeler oluyor"

Mersin Valisi Ali İhsan Su da törendeki konuşmasında, bugün çok güzel bir gün yaşadıklarını vurguladı. Mersin'de her alanda çok önemli gelişmeler olduğuna dikkat çeken Vali Su, "Hem kamu sektöründe çok ciddi yatırımlar gerçekleştiriyoruz hem de özel sektör bazında çok önemli yatırımlar gerçekleşiyor.

Bugün de ilimizde ilk defa bir ihtisas OSB'mizin temelini atıyoruz. Bittiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlayacak önemli bir yatırımı gerçekleştirmiş olacağız. Bu güzel yatırımın ilimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ahmet Atakan, 'Mersin'in hayalleri tenis ile gerçekleşir'

_assets/fotograflar

Akdeniz'e 'Scooter' tacizi

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Vergi ve sicil affı acil bir konudur"

_assets/fotograflar

Su fiyatlarında indirim

_assets/fotograflar

Tekli, "Sanayicilerimiz gururumuz"

_assets/fotograflar

Vali Su, yeni hükümet konağını inceledi

_assets/fotograflar

Kazanlar kızıla boyandı

close 10 bin kişiye istihdam
10 bin kişiye istihdam
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: