rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.062 (2.696)

Toplam Ziyaret: 17.319.743 (15.843.211)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
16 Aralık 2019
Sayı : 837
Bu kayıt toplam
1.855 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ERSİN GÖKGÜN, "E-UYGULAMALARDA TÜRKİYE İYİ KONUMDA"

Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ersin Gökgün, Türkiye'nin E-uygulamalar altyapısının yapılan yatırımlar ve yasal değişikliklerle iyi bir konuma getirildiğini söyledi.

Ersin Gökgün,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Türkiye için belge düzeni başta olmak üzere düzenleyici ve denetleyici kurumlar bakımından büyük veriye ulaşmakta önemli bir araç olması beklenen Elektronik fatura, (e-Fatura) elektronik defter, (e-Defter) elektronik arşiv (e-Arşiv) ve diğer elektronik belge (e-Belge) uygulamalarında geçiş ve oryantasyon süreci devam ediyor.

E-uygulamaların gelişen dünyanın en büyük ihtiyaçlarından birisi haline geldiğini ve Türkiye'nin de bu alanda geri kalmamak için faaliyetlerini artırarak sürdürdüğünü ifade eden Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Ersin Gökgün, sistemin sağlıklı bir şekilde işlemesi için, devlet ve mali müşavirlere olduğu kadar işletme yöneticilerine de büyük sorumlulukların düştüğünü belirtti.

Türkiye'nin E-uygulamalar altyapısının yapılan yatırımlar ve yasal değişikliklerle iyi bir konuma getirildiğini aktaran Başkan Gökgün, "Sürekli yükselen bir trend ile gelişimine devam eden bu uygulamalar ülke ekonomisine fayda sağlamak üzere veri işleme ve dolaylı yansımaları tasarlandığı takdirde daha da önem kazanacaktır" diye belirtti.

"Devlet, mükellef, meslek mensubu üçgeni çok önemli"

Oda olarak e-dönüşüm başlığıyla üyelerine bir dizi eğitim çalışmaları düzenlediklerini ve yaşanabilecek sorunların önüne geçtiklerini aktaran Gökgün, "Bizim burada ki sıkıntımız bu işin sadece meslek mensubunun sorumluluğu olmadığının kamuoyunun bilmesi gerektiğidir.

Mali müşavirlik meslek mensupları her türlü yeniliği uygulayabilme bilgi, tecrübe ve teknik altyapısına sahiptir ancak burada mükelleflerimiz ve ülkemiz bakımından gerçek faydanın yaratılabilmesi devlet, mükellef, meslek mensubu üçgenindeki tüm paydaşların aynı amaç doğrultusunda pozisyon almaları ve konuyu sahiplenmeleri ile gerçekleşecektir. "Bana ne! Muhasebeci yapar" zihniyetiyle başarıya ulaşmamız mümkün değildir" dedi.

Tarım işletmelerinin geçiş sürecinde zorluk yaşanabilir

Mersin Bölgesinin ticaret, lojistik ve tarım üretiminin çok yoğun gerçekleştiği bir hinterlantda bulunduğunu hatırlatan Başkan Gökgün, özellikle tarım işletmelerinde yaşanabilecek sorunlar özelinde şu uyarılarda bulundu: "Başta tarım sektörü 509 nolu genel tebliğ ile e uygulamaları kullanma bakımından çok geniş olarak düzenlenmektedir.

Tarım sektöründeki mükellef yapısı ve mobil iş görme alışkanlıkları değerlendirildiğinde e uygulamaların bu şekliyle uygulanması bakımından ciddi zorluklar yaşanacağı gözlemlenmektedir. Sektör uygulayıcıları da bu kaygıyı taşımaktadır."

"Yetki sorumluluk orantısızlığı için önlem alınmalı"

Türkiye'de mükelleflerin e-uygulamalara geçmesi için bir geçiş sürecini yaşandığını ve sürecin sonunda tüm işletmelerin e-uygulamalara geçeceğini hatırlatan Gökgün, şunları söyledi: "Firmalarımızın bu süreçte tüm eksiklerini tamamlamaları ve alışıla gelen geleneklerinden uzaklaşmaları gerekmektedir.

Ayrıca yetki-sorumluluk orantısızlığı ortaya çıkmaması için düzenlemelerin elektronik olarak düzenlenebilmesi sorumluluğunun mükellef veya meslek mensubuna yüklenilmesi buna bağlı avantajları veya yetkileri de beraberinde getirmesi gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse; günlük olarak 5000 TL ile sınırlı olarak eArşiv fatura düzenlenmesinin mecburi tutulmasıyla, hem mükelleflerimiz hem de meslek mensuplarımız üzerinde önemli bir stres oluşturan BA BS uygulamasının kaldırılması gerekmektedir. Bir diğer örnek ise tüm iş camiasında çok ciddi bir tahsilat sıkıntısı bulunmaktadır.

Elektronik olarak düzenlenmesi gereken belgelere bağlı olarak yapılacak tahsilatlarında kredi kartlarıyla tahsilatının mecburi kılınmasıdır."Son Haberler:
_assets/fotograflar

HASKOD'dan Dezenfeksiyon Uyarısı…

_assets/fotograflar

EVDEKAL

_assets/fotograflar

Tüm birimler kırmızı alarmda

_assets/fotograflar

Akdeniz alarmda!

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Bu sınavı geçeceğiz"

_assets/fotograflar

Engin, "Acilen ekonomik önlem geliştirmeliyiz"

_assets/fotograflar

Tarık Ciğer güven tazeledi

_assets/fotograflar

Büyükşehir evde çalışma sistemine geçiyor

_assets/fotograflar

OSB Müdürleri Mersin'de buluştu

_assets/fotograflar

'İyi Niyet Mektubu' imzalandı

close Ersin Gökgün, "E-uygulamalarda Türkiye iyi konumda"
Ersin Gökgün, "E-uygulamalarda Türkiye iyi konumda"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: