rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.184 (2.818)

Toplam Ziyaret: 17.319.865 (15.843.333)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
09 Aralık 2019
Sayı : 836
Bu kayıt toplam
2.191 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

CEMAL AKBUDAK, "ÇALIŞMALARIMIZ ARALIKSIZ SÜRECEK"

Türkiye Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Cemal Akbudak, Derneğin 50.yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada; üyelerin ve emeklilerin hakkını savunmak amacıyla çalışmaların aralıksız ve emin adımlarla sürdürüldüğünü söyledi.

Cemal Akbudak,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

İsminin başına 'Türkiye' ibaresini hak eden ender kuruluşlardan biri olduklarının altını çizen Akbudak, açıklamasında şunları söyledi: "113 şubesi ve 1 milyona ulaşan üyemizle, bir çok uluslararası platformda ülkemizi ve emeklilerimizin hakkını ve hukukunu savunmak amacıyla temsil etme seviyesine eriştik.

Emeklilerimiz için çalışıyoruz

Ankara'da bulunan 8 katlı Genel Merkez binamız ve ülke genelinde 172 hizmet bürosu ile, üyelerimiz ve emeklilerimiz için çalışıyoruz.

Ankara'da 110 yataklı TÜED misafirhanesi emeklilerimizin hizmetine sunuldu. Erdek-Narlı'da, yaklaşık 4 dönüm deniz kıyısı arazi üzerine kurulu 160 yataklı sosyal tesisimiz de, üyelerimizin hizmetindedir.

Yine TÜED Termal Tesisleri için de uygun bir araziyi, Afyonkarahisar'da temin etmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bilgilendiriyoruz

Emeklilerimizi gerek Türkiye, gerek dünyada yaşlılar ile ilgili kurum, kuruluş ve platformlarda temsil ediyoruz. Aylık ücretsiz olarak yayımlanan dergimiz ile, emeklilerimizi yaşanan gelişmeler hakkında bilgilendiriyoruz.

Yine Yaşlılık Hukuku ve emekliler için faydalı olabilecek eğitim konularında da birçok kitap yayımlanmasını sağladık. Bu bağlamda da üyelerimize, karşılıksız hukuki danışmanlık ve sosyal güvenlik danışmanlığı hizmeti veriyoruz.

İntibak yasası için çalışıyoruz

Bu çalışmalar kapsamındada, 2000 yılı öncesi emeklilerimiz için, yıllarca hukuki mücadeleler verilerek intibak kanunu, yine derneğimiz tarafından çıkarılmıştır. Şu an ise 2000 sonrası emekliler için de intibak yasası çıkarılması için uğraş veriyoruz.

Bugün emeklilerimizin aldığı ikramiyeler ve promosyonlar, derneğimizin yıllarca üzerinde çalıştığı ve hayata geçirdiği sorunlardan bir tanesiydi.

Emekli olup, halen çalışmakta olan emeklilerden zorunlu olarak kesilen Sosyal Güvenlik Destekleme Primi yükü, açılan davalar sonucu kaldırılmıştır.

İndirimler sağlıyoruz

Derneğimi, başta özel hastaneler olmak üzere fizik tedavi, göz tedavi, diş tedavi, beyaz eşya mağazaları, çeyiz mağazaları, marketler vb. bir çok kurumla indirim anlaşmaları yaparak, buradaki hizmetlerden üyelerimizin indirimli olarak faydalanmasını sağlamıştır.

Ayrıca bir çok özel eğitim kurumları ile yapılan anlaşmalar neticesinde de, emeklilerimizin çocukları ve torunlarının indirimli eğitim alabilmeleri sağlanmıştır. Okul çağındaki üyemiz çocuklarına da, imkanlar ölçüsünde kırtasiye yardımlarını yapmayı sürdürüyoruz.

Yerel bazda gerek kent konseylerinde, gerekse sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı platformlarda emeklilerimizi temsil ederek sorunlarını dile getiriyoruz.

Refahtan pay verilmeli

TÜİK tarafından açıklanan altı aylık TÜFE artışıyla, emekli aylıklarına yapılan yüzdeli zamlar mağdur eden bir sisteme dönüştüğünden, 5510 sayılı Kanunun 55.maddesi değiştirilmeli ve seyyanen zamlar ile birlikte refahtan da pay verilmelidir.

2000 sonrasında emekli olanları mağdur eden ve aylıkları düşüren karma hesaplama sistemi değiştirilmeli, çalışılan dönemler için 'tek bir aylık hesaplama sistemi' getirilmelidir. Emeklilerimizin harcamaları esas alınarak, insanca yaşamaya yetecek aylıklar ödenmelidir.

Alt sınır yüzde 70 olmalı

Emekli aylıklarında 506 sayılı kanun döneminde olduğu gibi gösterge sistemine geçilmeli ve alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 70 olarak belirlenmelidir.

Karma sisteme göre bağlanan emekli aylıkları arasında oluşan eşitsizliklerin giderilmesi amacıyla, prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanlara, eşit aylık ödenmesi için intibak yapılmalıdır.

Ödemeler güncellenmeli

Vergi iadesi yerine getirilen ek ödeme yüzdeleri, yüzde 8-9 oranlarına yükseltilmelidir. Emeklilerimiz sağlıkta kesilen katkı paylarından muaf tutulmalıdır. İkramiye ve promosyon ödemeleri güncellenmelidir.

Evi olmayan emeklilerimizin TOKİ konutlarından uygun ödeme koşuluyla konut sahibi olması devlet politikası olarak benimsenmeli, emeklilerimiz kiradan kurtarılmalıdır. Alt gruptan aylık alan emeklilere 'kira ve yakacak yardımı' adı altında ek bir ödeme yapılmalıdır."Son Haberler:
_assets/fotograflar

HASKOD'dan Dezenfeksiyon Uyarısı…

_assets/fotograflar

EVDEKAL

_assets/fotograflar

Tüm birimler kırmızı alarmda

_assets/fotograflar

Akdeniz alarmda!

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Bu sınavı geçeceğiz"

_assets/fotograflar

Engin, "Acilen ekonomik önlem geliştirmeliyiz"

_assets/fotograflar

Tarık Ciğer güven tazeledi

_assets/fotograflar

Büyükşehir evde çalışma sistemine geçiyor

_assets/fotograflar

OSB Müdürleri Mersin'de buluştu

_assets/fotograflar

'İyi Niyet Mektubu' imzalandı

close Cemal Akbudak, "Çalışmalarımız aralıksız sürecek"
Cemal Akbudak, "Çalışmalarımız aralıksız sürecek"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: