rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.827 (2.461)

Toplam Ziyaret: 17.319.508 (15.842.976)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
09 Aralık 2019
Sayı : 836
Bu kayıt toplam
2.049 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

İLKSEN DİNÇER, "EŞİT TEMSİLİ YAKALAYANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) Mersin Şubesi, kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 85. yıldönümü nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Ziya Güvenç Sitesi'nde düzenlenen toplantıya KA.DER Danışma Kurulu Üyesi İlksen Sorguç Dinçer başta olmak üzere KA.DER Mersin Şube Başkanı Aysu Zeka ve KA.DER'li kadınlar katıldı.

İlksen Dinçer,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Üyeler adına açıklama yapan KA.DER Mersin Şube Başkanı Aysu Zeka, eşit temsile ulaşıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade ederek, "Eşitlik ilkesinin tüm toplumda yerleşmesi için kadınların kendi tarihlerini hatırlamalarında yarar var. 5 Aralık 1934, kadınların Osmanlı döneminden başlayarak ezilmeye, ikinci sınıf vatandaş sayılmaya, eve gönderilmeye karşı verdikleri mücadelenin sonucudur.

Yani kadınlar hiç bir hakkını kolay kazanamadığı gibi seçme ve seçilme hakkını da zor elde etmiştir. Bugün de mücadelemiz eşit temsil için sürüyor. Türkiye'de kadınlar seçme ve seçilme hakkını 1934 yılında kazandı. İsviçreli kadınlar ise 36 yıl sonra, 1971'de. Bugün TBMM'de kadın milletvekili oranı yüzde 17, İsviçre'de ise yüzde 42!" dedi.

"Kadınlar da ülkemiz de bunu hak etmiyor" diyen Zeka, sözlerini şöyle bitirdi: "KA.DER olarak "Gelecek Seçim Gelecek Kadın" diyoruz. Eşit temsil istiyoruz. Tıpkı tarihteki hemcinslerimiz gibi eşitlik için mücadele etmeye ve dünyayı değiştirmeye devam edeceğiz. 5 Aralık 1934'te kadınların seçme ve seçilme hakkı kazanmasının 85. yıldönümü kutlu olsun. Kadın yoksa özgürlük yok. Kadın yoksa adalet yok. Kadın yoksa demokrasi yok."

Dinçer, "Türkiye'de ilk siyasi partiyi kuran kadınlardır"

KA.DER Danışma Kurulu Üyesi İlksen Sorguç Dinçer ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: "Kadınların geçmişte bir mücadelesi var. O mücadelenin sonunda Türkiye'de ilk siyasi partiyi kuran kadınlardır. Bunun bilinmesini istiyorum.

Bu süre 1934'e kadar geldi. Kadınların mücadelesinin yanında kamuoyu oluşturmak adına Mustafa Kemal Atatürk'ün Konya'da, Kastamonu'da, İzmir'de ve çeşitli illerde kadınların yönetimde yer alması adına verdiği mesajlar da var. Sonrasında Kadın Halk Fırkası, mecliste 'seçme seçilme hakkınız yok' denilerek kabul edilmedi. Daha sonrasında Cumhuriyet Halk Fırkası'nı kurdular ki bunu da erkekler kurdu.

1934'te seçme ve seçilme hakkı elde edildikten sonra biz dünyada Finlandiya'dan sonra kadın temsilinde 2'inci sıradaydık. Şu anda biz 85 yıl sonra 133'üncü sıradayız. KA.DER'in kurulma sebebi yasada var olan hakkın kullanılabilmesini sağlamak. Bu konuda da KA.DER 22 yıldır mücadele ediyor. İnşallah eşit temsili yakalayana dek devam edeceğiz."Son Haberler:
_assets/fotograflar

HASKOD'dan Dezenfeksiyon Uyarısı…

_assets/fotograflar

EVDEKAL

_assets/fotograflar

Tüm birimler kırmızı alarmda

_assets/fotograflar

Akdeniz alarmda!

_assets/fotograflar

Kızıltan, "Bu sınavı geçeceğiz"

_assets/fotograflar

Engin, "Acilen ekonomik önlem geliştirmeliyiz"

_assets/fotograflar

Tarık Ciğer güven tazeledi

_assets/fotograflar

Büyükşehir evde çalışma sistemine geçiyor

_assets/fotograflar

OSB Müdürleri Mersin'de buluştu

_assets/fotograflar

'İyi Niyet Mektubu' imzalandı

close İlksen Dinçer, "Eşit temsili yakalayana kadar mücadele edeceğiz"
İlksen Dinçer, "Eşit temsili yakalayana kadar mücadele edeceğiz"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: