rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.929 (7.576)

Toplam Ziyaret: 17.026.564 (15.594.566)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
25 Kasım 2019
Sayı : 834
Bu kayıt toplam
2.229 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

METRO'DA GÜZERGAH DEĞİŞİYOR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin için önceki dönemlerde hazırlanan metro projesinde değişiklik yaptıklarını belirterek, yeni projenin hem maliyetinin düşük olacağını hem de metro hattının Şehir Hastanesi, yeni otogar ve üniversiteye kadar uzanacağını söyledi.

Metro'da güzergah değişiyor
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Seçer, Kadın Aile ve Çocuk Daire Başkanlığı'nın düzenlediği ve il genelindeki kadın muhtarların davetli olduğu etkinlikte, Mersin için büyük önem taşıyan metro projesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

805 mahalleden 21'nin kadın muhtarlardan oluştuğunu ifade eden Seçer, "Oran çok düşük. Yüzde 3 bile değil. Gelecek senelerde bu sayı biraz daha artabilir. Biraz çalışmamız lazım. Kadın muhtar sayısını artırmamız lazım. Belediye Meclisinde de durum farklı değil. 6 kadın meclisi üyemiz var. Benimle beraber 78 belediye meclisi üyesi var. Yüzde 8 gibi çok düşük bir oran. Bu sayının artması lazım" dedi.

"Mümkün olduğunca kadınlarla çalışalım"

Kadın çalışan sayısını artırmayı önemsediklerini belirten Seçer, "Kadınlar üstlendikleri işi daha iyi yapıyor. Genetik kodları öyle. Sokakları, parkları temizletemiyorduk. Şimdi gidin bir bakın. Geçtiğimiz günlerde evden çıktım. Bir kadın çalışanımız kaldırımları süpürüyor. Aracı durdurdum. İşine öyle bir odaklanmış, öyle bir çalışıyor ki. Bu insanların çalışmaya, ekmeğe ihtiyacı var.

İlçe başkanının, il başkanının torpiliyle gelse böyle çalışmaz. Otobüs için 73 personel aldık 34'ü kadın. Vatandaşla yüz yüze olunan görev alanlarında mümkün olduğunca kadınlarla çalışalım diyoruz. Karar alma mekanizmalarında 8 kadın daire başkanımız var. Bunu belediyenin her kademesine yaymak istiyoruz. 10 bin çalışanımız var. Büyük bir insan kaynağı. Burada kadınlarımıza pozitif ayrımcılık uygulamak durumundayız" diye konuştu.

"6 bin 800 kişi Halk Kart aldı"

Göreve geldiklerinde Dosteli Marketler'in verimsiz, faydasız olduğunu gördüklerini, bunun üzerine bu marketleri kapatıp, sosyal yardımlar için 'Halk Kart' uygulamasına geçtiklerini anlattı.

"Çorba ve süt önemli dokunuşlar"

Başkan Seçer, Akdeniz'de 17, Toroslar'da 7, Tarsus'ta 9 okulda haftada 55 bin ile 56 bin paket süt dağıtmaya başladıklarını da belirterek, mayıs ayına kadar 1 milyon 250 bin paket süt dağıtmayı hedeflediklerini kaydetti.

Şehir Hastanesi ve otogara metro ile ulaşım

Seçer, kadın muhtarlarla buluşmasında, Mersin'in ulaşım sorununa köklü çözüm getirecek metro projesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Metronun hem güzergahını değiştirecek hem de maliyetini düşürecek bir proje hazırlayacaklarını ifade eden Seçer, metro hattının Şehir Hastanesi, yeni otogar ve üniversiteye uzanacağını söyledi. Seçer, daha önceki dönemlerde hazırlanan metro projelerinde Mezitli-Gar arasında bir metro hattı yapılmasının öngörüldüğünü, Şehir Hastanesi, yeni otogar ve Mersin Üniversitesi'nin ise bu projelerde yer almadığını hatırlattı.

Seçer, yolcu potansiyelini dikkate alarak, bu 3 noktayı da içine alan yeni bir metro projesi hazırlayacaklarını belirterek, "Metro kesin olacak. Muhtemelen haftaya lansman yapacağız. Şehir Hastanesi ve otogar hattına yüzeyden metro, fuar alanı kavşağından üniversiteye tramvay olacak. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinden Mezitli-Gar hattı değil, Akdeniz'e de girelim dedik. Akdeniz ilçesi de metrodan faydalanacak. Eski otogardan başlayıp Siteler'den geçecek, Şehir Hastanesi'ne, oradan yeni otogara inecek" dedi.

Toplantıda, Seçer'in konuşmasının ardından kadın muhtarlar söz alarak görüş ve önerilerini, mahallelerinin sorunlarını dile getirdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ali Adalıoğlu, 'Medya maşa değildir'

_assets/fotograflar

Salt Cam'dan Kan Bağışı Kampanyasına Destek

_assets/fotograflar

Robotik Kodlama Atölyeleri açıldı

_assets/fotograflar

Adana ve Mersin'den 'Yerel Sera A.Ş' önerisi

_assets/fotograflar

Mersin müziğe doyacak

_assets/fotograflar

EDAŞ'tan Mersin'e 180 milyonluk yatırım

_assets/fotograflar

Öğrencilere çalışma ortamları hazırlanıyor

_assets/fotograflar

Mersinden Koop, stratejik planını hazırlıyor

_assets/fotograflar

Evde bakım hizmetleri sürüyor

_assets/fotograflar

Özel çocuklara 'Duyu Bütünleme Terapisi'

close Metro'da güzergah değişiyor
Metro'da güzergah değişiyor
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: