rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.614 (1.376)

Toplam Ziyaret: 18.833.712 (17.101.710)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
11 Kasım 2019
Sayı : 832
Bu kayıt toplam
2.039 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

EKİM AYI İHRACATI 224 MİLYON DOLAR

Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği (AKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, ekim ayında 224 milyon dolarlık ihracat yapıldığını kaydetti.

Ekim ayı ihracatı 224 milyon dolar
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yaş meyve ve sebze sektörünün ekim ayı ve ocak-ekim ayları ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, Türkiye ekonomisi için büyük öneme sahip yaş meyve ve sebze sektörü için ekim bolluğu yaşandığını söyledi.

En çok ihraç edilen ürünün 43 milyon dolar ile limon olduğunu anlatan Sin, üzüm, mandalin, nar ve greyfurt ürünlerinin de sırayla takip ettiğini kaydetti.

Yılın 10'uncu ayı itibariyle en çok ihracatın değerde yüzde 45'lik payla 716 milyon dolara ulaşan yaş meyve grubunda gerçekleştiğini kaydeden Sin, "Ekim ayında yaş meyve ve sebze ihracatı 224 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yaş meyve sebze sektörünün alt ürün grupları incelendiğinde ise taze sebze ihracatı değerde yüzde 19, payla 42 milyon dolar, taze meyve ihracatı değerde yüzde 35 payla 78 milyon dolar ve narenciye ihracatı değerde yüzde 46'lık pay ile 104 milyon dolar gerçekleşti.

En çok yaş meyve sebze ihracatı yapılan ülkeler incelendiğinde, Rusya Federasyonu'na yüzde 52'lik artış ile 73 milyon dolar ihracat gerçekleşerek, lider pazar konumunda yer aldı. Rusya Federasyonunu sırasıyla Irak, Ukrayna, Almanya ve Romanya takip etti" dedi.

İhracat yüzleri güldürdü

2019 Ocak-Ekim ayı sonu itibariyle en çok ihraç edilen yaş meyve sebze ürünü 231 milyon dolar ile domates olurken, domatesi sırasıyla kiraz, vişne, limon, üzüm ve mandalin takip etti. En çok yaş meyve sebze ihracatı yapılan ülkeler listesi incelendiğinde ise Rusya Federasyonu 486 milyon dolar kaydedilerek pazar liderliğini korudu.

Rusya Federasyonunu sırasıyla Almanya, Irak, Romanya ve Ukrayna takip etti. Narenciye sezonu devam ederken, Ekim ayı ihracatının yüzleri güldürdüğünü ifade eden başkan Sin, Ekim ayında Limon ihracatının yüzde 42'lik pay ve 43 milyon dolarla birinci sırada yer aldığını ve limonu, mandarin greyfurt ve portakal ürünlerinin takip ettiğinin bilgisini verdi.

İhracatta AKİB başarısı

Başkan Sin, Ekim ayında AKİB'in genel yaş meyve sebze ihracatına değerde yüzde 58 pay ve 129 milyon dolarlık katkısı ile diğer birlikler arasında liderliğini koruduğunu belirtti.

2019 yılı Ekim ayı sonu itibariyle ise Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği kanalıyla değerde yüzde 45'lik, miktarda yüzde 52'lik pay ile toplamda 704 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştiğini ifade eden Sin, Türkiye Yaş Meyve ve Sebze ihracatına en çok katkı sağlayan birlik olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, bu başarıda emeği geçen tüm sektör paydaşlarına teşekkürlerini iletti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Hukuksuzluk yasallaştırılıyor mu?

_assets/fotograflar

Valilikten Covid-19 mesai önlemi

_assets/fotograflar

Altun, "İletişim Başkanlığı, "Türkiye markasını güçlendirmek için çalışıyoruz"

_assets/fotograflar

Kadınlar üretime katılıyor

_assets/fotograflar

Çipli kartlarda yeni dönem

_assets/fotograflar

Sağlık Köyü için imzalar atıldı

_assets/fotograflar

Vali Su, Taşkın Koruma tesislerini inceledi

_assets/fotograflar

KOBİ danışmanlık için geri sayım başladı

_assets/fotograflar

Dayanışma ekonomisi hayat buldu

_assets/fotograflar

Koronavirüs denetimleri sürüyor

close Ekim ayı ihracatı 224 milyon dolar
Ekim ayı ihracatı 224 milyon dolar
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: