rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 7.683 (6.573)

Toplam Ziyaret: 18.229.000 (16.587.863)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
07 Ekim 2019
Sayı : 827
Bu kayıt toplam
2.239 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KIZILTAN, "MERSİN'DE BİR ŞEYLER DEĞİŞECEK"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Kızıltan, yaptığı yazılı açıklamada, Mersin'de son dönemdeki gelişmeleri ve yaz boyunca yaptıkları çalışmaları değerlendirdi.

Kızıltan,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Sıcak Mersin ikliminin rehavetine kapılmadan yaz ayları boyunca tüm Mersin dinamikleri ile kentin ekonomisi başta olmak üzere tüm sorun ve konularıyla ilgili bir araya geldiklerini ve ortak aklı yakalamaya çalıştıklarını ifade eden Kızıltan, "Bu noktada mutlulukla ifade etmek istediğim bir konu var:

Eskiden iş dünyası olarak yerel yönetimlerle etkin bir iş birliğine girmek konusunda zorluk yaşıyorduk. Çünkü yerel yönetimler ekonomik konuları birincil görevleri arasında görmüyorlardı.

Son yaşadığımız yerel seçimlerden sonra göreve gelen gerek Mersin Büyükşehir Belediyesi, gerekse diğer belediyelerimizin MTSO ile birlikte uyum içinde çalışmaları, ekonomik sorunların çözümünde iş birliği yapma istekleri, hatta bu konularda MTSO ile birlikte ortak proje ekipleri kurma önerileri bizleri olağanüstü mutlu etmektedir.

Bu işbirliği çabaları bizlere gerçekten umut vermektedir" ifadelerini kullandı.

Belediye başkanlarına teşekkür

Kızıltan, yerel yönetimlerin bu samimi iş birliği çabasının hem Büyükşehir Belediyesi hem de başta Akdeniz ve Yenişehir olmak üzere, Mezitli ve Toroslar sınırları içinde en az birer büyük proje hazırlama planlarına hız verdiğini vurguladı.

Sağlıktan turizme, tarımdan sosyal işlere kadar farklı konuları kapsayan bu projeleri yerel yönetimlerle iş birliği içinde ortaklaşa yapacaklarına inandıklarını dile getiren Kızıltan, Mersin iş dünyası adına Büyükşehir ve merkez ilçe belediye başkanlarına teşekkür etti.

"Tüm yerel yöneticilerimiz birleştirici ve siyaset üstüler"

Devletten bekledikleri orta ve büyük ölçekli yatırımlar olduğunu, ancak yerel yönetimlerin de küçük dokunuşlarla çözebilecekleri sayısız ekonomik sorun bulunduğunu belirten Kızıltan, "Biz bu anlamda MTSO olarak yerel yönetimlerin yanındayız, birlikteyiz.

Bu samimi iş birliğinin içeriği ve detayları belki toplumda çok bilinmiyor olabilir ama şunun altını kalın çizgilerle çizmek istiyorum ki, Mersin'de bulunan tüm yerel yönetimler, hangi siyasi parti olursa olsun gerçekten siyaset üstü davranma nezaket ve kültürünü göstermektedirler. Ayrımcı ve partizan değil tam aksine birleştirici ve siyaset üstüler.

Tüm belediye başkanlarımızın farklı siyasi partilerden gelmiş olmalarına rağmen, siyaseti bir yana bırakarak, Mersin ortak paydasında birleştiklerini görmek biz iş dünyasını sevindirmektedir, Mersinlileri de sevindirmektedir. Mersin yıllardır bu kısır çekişme ve kavgalardan bıkmıştır.

Mersin sadece ve sadece uyum içinde çalışan kurumlar görmek istiyor ve hizmet bekliyor. Belediye başkanlarımızın, söz konusu Mersin olduğunda gösterdikleri bu ortak akıl, samimi iş birliği ve birlikte çalışma niyetleri, Mersin'in önündeki en büyük engeli kaldırmıştır. Artık Mersin'de bir şeyler değişecek" dedi.

"Üretmek ve ürettiğimizi ihraç etmek zorundayız"

Eylül ayı içinde MTSO olarak, ekonominin sorunları ve çıkış yollarını ele alan önemli bir konferans düzenlediklerini anımsatan Kızıltan, toplantıda önemli sonuçlar ortaya çıktığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Toplantının özünde ortaya çıkan şey şu oldu; üretmek ve ürettiğimizi ihraç etmek zorundayız. Ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız, tasarruf edeceğiz, verimliliğe odaklanacağız.

Ekonomi bisiklete binmek gibidir, pedalı çevirmeyi bırakırsanız bisiklet bir süre gider ve düşersiniz. Pedalı çevirmek zorundayız, yani üretmek zorundayız. Üretimde verimliliğe odaklanmak zorundayız. Özellikle ne üretirsek üretelim bunu ihracata entegre edecek yollar bulmak, bu konuda daha agresif bir dış ticaret çabası göstermek zorundayız."

"Üreten Türkiye hedefimizdir"

Artık günümüz dünyasında üretmeyen ülke kalmadığına dikkat çeken Kızıltan, "Her ülke öyle veya böyle bir şeyler üretiyor ve her ülke ürettiğini yurt dışına satmak istiyor. Bu da dünya çapında rekabetçi bir pazar oluşturuyor.

Böylesi sert ve acımasız bir dünya pazarında yerimizde oturarak pazar da bulamayız, pazarlarımızı da koruyamayız. Mersin iş dünyası olarak üreten ve ürettiğimizi ihracata entegre etmeyi başaran bir kentiz ama potansiyelimiz çok daha fazla.

Bundan dolayı üretene destek verilmeli, ihracat yapana destek verilmelidir. Eğer bir rant oluşturulacaksa da bu ülkemizin ekonomik sorunlarının tek çözümü olan üretimde yapılmalı, üretim özendirilmelidir. Üretim tek çıkış yolumuzdur.

Girişimciler üretim yapamaya daha çok özendirilmelidir, bunun da yolu üretimi desteklemektir. Üreten Türkiye hedefimizdir" ifadelerini kullandı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tollu, "10 yıldır taksit ödemeyen var"

_assets/fotograflar

Muhtarlara Millet Bahçesi anlatıldı

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit, muhtarlarla buluştu

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat sektörü, Pandemi sürecini başarıyla yönetti"

_assets/fotograflar

Seçer, "Mersin yıldız olacak"

_assets/fotograflar

Kiraya çıkmadan ev sahibi olacaklar

_assets/fotograflar

Yeni normalleşmede çalışma düzeni anlatıldı

_assets/fotograflar

Hurda araçlar hizmete kazandırılıyor

_assets/fotograflar

İtfaiye, 14 bin 572 olaya müdahale etti

_assets/fotograflar

Muazzez Ilmiye Çığ 107 yaşına girdi

close Kızıltan, "Mersin'de bir şeyler değişecek"
Kızıltan, "Mersin'de bir şeyler değişecek"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: