rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 1.905 (1.424)

Toplam Ziyaret: 15.992.413 (14.757.234)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
05 Ağustos 2019
Sayı : 818
Bu kayıt toplam
1.679 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

VALİ'DEN MUT VE SİLİFKE'YE ZİYARET

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Mut ve Silifke İlçesi'ne giden Vali Ali İhsan Su, Mut Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sahasında incelemelerde bulunarak Yer Köprü Şelalesi Tabiat Anıtı'nı ziyaret etti. Narlıkuyu mahallesinde bulunan 'Cennet-Cehennem Örenyeri'ni, Silifke Kalesi'ni, Olba Antik Kenti'ni inceledi.

Vali'den Mut ve Silifke'ye ziyaret
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, il ve ilçe protokolünün eşlik ettiği ziyarette ilk olarak Mut OSB sahasında incelemelerde bulunan Vali Su, OSB'nin bir an önce hizmete girmesi için çalışmaların devam ettiğini kaydederek, yatırımcılara arsa tahsislerinin yapılabilmesi için çalışmaların sürdüğünü açıkladı. 165 hektar üzerine kurulmuş olan OSB'nin sadece Mut'a değil, çevresine de hitap edeceğini kaydeden Vali Ali İhsan Su, projenin bölgede yatırım ve istihdam açısından önemine işaret etti.

Mut OSB sahasındaki incelemelerinin ardından Karaekşi Tabiat Parkı'nı da ziyaret eden Vali Su, 8.5 hektar alan üzerine kurulu parkta yürütülen dere ıslahı, konaklama tesisi ve çevre düzenleme çalışmaları hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkililerinden bilgi alarak piknik için gelen vatandaşlarla sohbet etti.

Mersin Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Müdürlüğü tarafından düzenleme çalışmalarının yürütüldüğü ilçeye bağlı Derepazarı Yaylası Pazar Yeri'nde incelemeler yapan Vali Ali İhsan Su, burada vatandaşlarla bir araya geldi.

5 bin metrekare üzerine kurulu Pazar Yeri'nde yürütülen dere ıslah çalışmaları ve çevre düzenlemeleri hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Su, daha sonra cep telefonu vasıtasıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan ile vatandaşlar ve muhtarları görüştürdü. Muhtarlar ve vatandaşlar Mersin Milletvekili Lütfi Elvan'a verdiği desteklerden dolayı teşekkürlerini iletti. 65. Dönem Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan ise Mersin'in her alanda daha da gelişip kalkınması için hep birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce koruma altına alınan Yerköprü Şelalesi'ne de bir ziyaret gerçekleştiren Vali Ali İhsan Su, gezi amacıyla gelen vatandaşların tabiat parkını daha rahat gezebilmeleri için yapılacak çalışmalar hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri ile bir süre görüştü.

Doğa harikası Yerköprü Şelalesi'ne olan hayranlığını ifade eden Vali Su, Haydar Mahallesi'nde bulunan bin 300 yıllık zeytin ağacını da ziyaret etti.

Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, Adana Rölöve ve Anıtlar Müdürü Betül Kiminsu ve proje yetkilileri ile il protokolü üyelerinin de eşlik ettiği Silifke programına Narlıkuyu mahallesinde bulunan 'Cennet-Cehennem Örenyeri' turizm alanlarındaki yapımı tamamlanan güvenlik ve sinevizyon odalarını inceleyerek başlayan Vali Su, daha sonra inşa aşamasında olan ve tamamlandığında 80 metreye inecek olan asansör ile seyir terası projesi hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Selçuk Üniversitesi işbirliğiyle restorasyon ve kazı çalışmaları yürütülen Silifke Kalesi'nde de incelemeler yapan Vali Ali İhsan Su, kazı faaliyetleri ve restorasyon çalışmaları hakkında Kazı Başkanı Prof. Dr. Ali Boran'dan bilgi aldı. Burada bir açıklama yapan Vali Su, kalenin turizm açısından önemli bir yere sahip olduğunu kaydederek, buradaki çalışmalarının bir an önce tamamlanıp turizme kazandırılacağını ifade etti.

Silifke Kalesi'nin ardından Jüpiter Tapınağı'nda restore edilen ve Turizm Danışma Bürosu olarak hizmete açılan tarihi binada da incelemelerde bulunan Vali Ali İhsan Su, daha sonra Saray mahallesinde bulunan Cumhuriyet İlkokulu'nu ziyaret etti.

Burada yürütülen çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Ali İhsan Su, tarihi binanın tamamlandığında üstün yetenekli çocukların kendini geliştirebileceği bir Bilim ve Sanat Merkezi olarak kullanılacağını açıklayarak buradaki onarımının süratle yapılacağını ifade etti.

İncelemelerine ilçeye bağlı Örenköy yakınlarındaki Uğuralanı Mahallesinde bulunan Olba Antik Kenti'ni ziyaret ederek devam eden Vali Su, bir tepenin üzerine kurulmuş olan antik kentten günümüze kadar gelebilmiş olan kalıntılardan olan çeşme binası, su kemeri, tiyatro ve manastırda incelemelerde bulunarak, Kazı Başkan Yardımcısı Dr.Tuna Akçay'dan bilgi aldı.

İncelemelerin ardından yol üzerindeki bir kahvehaneye ziyaret gerçekleştiren Vali Su, burada vatandaşlarla bir araya gelerek sorun ve talepleri dinledi.

Vali Su Silifke'ye ayırdığı bugünkü programını, incelemelerinin son durağı olan, Cambazlı Kilisesi'ni ziyaret ederek tamamladı. Roma ve Bizans dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi konumunda olan Cambazlı'da bulunan tarihi kilisede, yürütülen restorasyon çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi alan Vali Ali İhsan Su, burada bulunan vatandaşlarla da bir süre sohbet ederek ziyaretlerini noktaladı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Turnuva Mersin'e yakıştı...

_assets/fotograflar

MTSO ile ICIB arasında protokol imzalandı

_assets/fotograflar

Oda ve Borsalardan Harekata destek

_assets/fotograflar

Soyer ve Seçer, kooperatifleşme için el ele verdi

_assets/fotograflar

Sahilin tadı bisikletle çıkıyor

_assets/fotograflar

Yangınla baş etmenin yolu: Tedbir!

_assets/fotograflar

Şahika Ercümen, rekor için Gilindire Mağarası'nda dalacak

_assets/fotograflar

MIP'ten eğitime destek

_assets/fotograflar

Gören gözler farkındalık etkinliği

_assets/fotograflar

Denizden bir kamyon dolusu çöp çıktı

close Vali'den Mut ve Silifke'ye ziyaret
Vali'den Mut ve Silifke'ye ziyaret
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: