rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 7.651 (6.551)

Toplam Ziyaret: 18.228.968 (16.587.841)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
01 Temmuz 2019
Sayı : 813
Bu kayıt toplam
1.380 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MESİAD', NEFES ALANLARI İSTEDİ

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu, "Mersin nefes istiyor" sloganı ile kent merkezinde bulunan OYAK, Tevfik Sırrı Gür Stadyumu, Vakıf Teras, Deniz Feneri arazilerinin yeşil alan olarak kente kazandırılması ve Orduevi plajının halka açılması için basın açıklaması yaptı.

MESİAD', nefes alanları istedi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Eski Denizpark alanının kent meydanı olmasının da talep edildiği açıklamada, deniz kenti Mersin'in denizden uzaklaştırıldığına dikkat çekildi.

Tevfik Sırrı Gür Stadı alanı Müftü Deresi kenarında yapılan açıklamaya, MESİAD Başkanı Hasan Engin, MESİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Deniz, MESİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, Mimarlar Odası Başkanı Ünal Şahin, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Seyfettin Atar, Makine Mühendileri Odası Başkanı Akar Tülücü, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sinan Can, MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Halil Kürek ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Alanlar bütün olarak değerlendirilmeli

MESİAD adına açıklama yapan Başkan Hasan Engin, "Kentler için son zamanlarda turizm önem kazanmaya başladı. Sadece doğal zenginlikler değil aynı zamanda oluşturulan alanlar ve yaratılan estetik görüntüler, kentlerin kimlikleri ve turizm kaynakları haline gelmiştir.

Bu anlamda yakın ve komşu illerde birçok kent meydanı ve etkinlik alanları bulunmaktadır. Ancak kentimize değer katacak bir kent meydanımız bulunmamaktadır.

Daha önce Millet Bahçesi olması düşüncesi ile yıkılan Tevfik Sırrı Gür Stadyumu arazisi, müftü deresi doğusundaki OYAK'ın kapsadığı alan olan eski kışla arazisi ve iki alanın önünde uzanan Vakıf Teras, Deniz Feneri, Orduevi plajı ile Çamlıbel balıkçı barınağından ayrı düşünülmemelidir" dedi.

Mersin, denizden koparıldı

Kentin merkezinin çekim merkezi olmasına vurgu yapan Başkan Engin, denizden kente giriş noktalarının estetik hale getirilmesinin önemine değindi.

Engin, "Cumhuriyet meydanı ve balıkçı barınağının yerine yapılması düşünülen kruvaze rıhtımıyla kentin sosyal, ekonomik gelişmesine büyük bir zenginlik katmakla birlikte çekim merkezine dönüştürülmesi için Vakıf tesisleri, Deniz Feneri ve Orduevi arasında kalan alanların düzenlenmesi ile denizden kente girişi olan bu bölgeler, görünen cazibe merkezi haline gelecektir. Mersin bir Mersin halkının denizden faydalanacağı, mekanlar yaratılmalıdır.

Deniz kenarında olan bir şehir olmasına rağmen, maalesef denizle barışık bir kent haline getirilmedi veya getiremedik. Sahillerin doldurulması ile sahilde oluşturulan parklardan sonra, maalesef kent denizden uzaklaştırıldı. Şehir merkezinde Mersin halkının denizden faydalanacağı, mekanlar yaratılmalıdır. Kentimiz için böyle bir olanak böyle bir fırsat varken, bu olanaklardan faydalanamıyoruz" ifadelerini kullandı.

Denizpark'a 'Yenikapı' örneği

Denizpark alanın festival ve etkinlik alanı olarak düzenlenmesini isteyen Başkan Engin açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; "Çok değerli kıyı ve plajlara sahip olan kentimizde denize girmek için çok uzaklara gitmeye gerek kalmayacak. Kentin içinde kalan plajların düzenlenmesi ve kente kazandırılması kentimizin kalkınmasına hizmet edecektir.

Orduevi ile Müftü deresi arasındaki plajın kente kazandırılması ile Mersin halkı tarafından yoğun ilgi görecektir. Ayrıca Denizpark'ta yapılacak düzenleme ile işlevsel bir etkinlik ve festival alanı yaratılarak, Yenikapı miting alanı gibi her türlü etkinliklerde kullanılabilir hale getirilmelidir.

İbn-i Haldun; "coğrafya kaderdir" der. Doğru, hikayesi olmayan coğrafya kader olabilir ama bulunduğun coğrafyada sahip olduğun değerlerden hikayeler üretirsen coğrafya kader olmaktan çıkar, çekim merkezi olur.

Nefes almaları sağlanır

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 5 Ağustos 2016 tarihinde yaptığı açıklamalarda kışlaların şehir dışına çıkarılması ve eski kışla alanlarının yeşil alan olarak düzenlenmesi hakkında söylemleri var. Bu kapsamda birçok il ve ilçede çalışmalar başlatıldı. Merkezde bulunan birliklerin sağlıklı ve özel alanlara taşınması, 24 saat görev yapan, vatanımızı koruyan güvenlik birimlerimizin daha rahat nefes almalarını sağlayacaktır.

Kurum ve kişilerin kim olduğuna bakmadan kentimizi güzelleştirecek projelere sahip çıkacağız."

İşbirliği vurgusu

Tevfik Sırrı Gür Stadı alanı için daha önce proje yarışması düzenlediklerini hatırlatan Mimarlar Odası Başkanı Ünal Şahin, kent beleğini koruyan çalışmaların dikkate alınmasını belirterek, MESİAD ve belediyeler ile işbirliği içinde çalışacaklarını kaydetti.

MESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Avcılar ise, hazırlanan görsel üzerinde proje hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Tollu, "10 yıldır taksit ödemeyen var"

_assets/fotograflar

Muhtarlara Millet Bahçesi anlatıldı

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit, muhtarlarla buluştu

_assets/fotograflar

Özdemir, "Bakliyat sektörü, Pandemi sürecini başarıyla yönetti"

_assets/fotograflar

Seçer, "Mersin yıldız olacak"

_assets/fotograflar

Kiraya çıkmadan ev sahibi olacaklar

_assets/fotograflar

Yeni normalleşmede çalışma düzeni anlatıldı

_assets/fotograflar

Hurda araçlar hizmete kazandırılıyor

_assets/fotograflar

İtfaiye, 14 bin 572 olaya müdahale etti

_assets/fotograflar

Muazzez Ilmiye Çığ 107 yaşına girdi

close MESİAD', nefes alanları istedi
MESİAD', nefes alanları istedi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: