rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.587 (6.821)

Toplam Ziyaret: 17.816.178 (16.245.587)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
24 Haziran 2019
Sayı : 812
Bu kayıt toplam
1.432 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

SÜMEROLOG ÇIĞ, 106'NCI YAŞINI KUTLADI

Türkiye'nin dünyaca ünlü sümerologu, bilim insanı ve tarihçi Muazzez İlmiye Çığ'ın 106'ncı doğum günü Mersin'de kutlandı. İki dünya savaşına ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna tanıklık eden Çığ, sağlıklı yaşamını hoşgörü, çalışmak ve sevgi kriterlerine borçlu olduğunu söyledi.

Sümerolog Çığ, 106'ncı yaşını kutladı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Çığ'ın hayatını konu edinen 'Zamanın Ötesinde Muazzez İlmiye Çığ' belgeselinin özel gösterimi, söyleşi ve doğum günü kutlaması, Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirildi.

Yaşamın sırrı; Çalışmak ve sevgi

Belgesel gösteriminin büyük beğeni topladığı etkinlikte katılımcıların sorularını yanıtlayan Çığ, sağlıklı yaşamın sırrını 'hoşgörü, çalışmak ve sevgi' olarak açıkladı.

Her zaman severek çalıştığını dile getiren Çığ, "Sıkıntılar vardı, yok değildi. Ona rağmen çok severek çalıştım. O bakımdan çalışmanın çok önemi var insanın hayatında. Bir de hoşgörülü olacaksınız. Her şeye dırdır etmeyeceksiniz. Biraz onun da faydası var herhalde. Her türlü yemeği yedim, ayırmadım. Etrafımda çocuklarım çok sahip oldular. Beni daima yücelttiler, sevdiler. Bu sevgi beni çok mutlu etti. Sevginin en büyüğü, hem vereceksin hem alabileceksin. Belki bunlar benim hayatımın uzamasına sebep oldu" dedi.

Uzman sümerolog Çığ, 'Atatürk'ü tanımak nasıl bir duygu?' sorusuna ise şöyle cevap verdi:

"Atatürk'ü karşı karşıyayken tanımadım. Yakından görmedim ne yazık ki. Çünkü ben Eskişehir'de öğretmendim. Eğer imkan arasaydım yapabilirdim, Atatürk ile konuşabilirdim. Çünkü Afet Hanım'ın hocası, benim de çok sevdiğim bir hocamdı. Emin olun çok korkardım. Yani Atatürk'le karşı karşıya gelmeye korkardım. Bana Sümerler hakkında soru sorsa, bir şey bilmiyorduk ki, daha yeni başlamışız.

Atatürk'e müteşekkiriz çünkü bu şubeleri, bu branşları dil, tarih, coğrafya fakültesini açarak o branşları da koyması son derece önemliydi. Atatürk zamanına kadar Anadolu toprağında oturan insanlar, Türk olduğunu bilmiyordu. Çocukluğumda bana şunu sorduklarını hatırlıyorum: 'Sen nesin?' Kulağıma babam fısıldadı, 'Türküm, Müslümanım.' Yani o zaman 'Türküm' demek daha yeni başlamıştı."

Çığ, söyleşinin ardından sahneye getirilen doğum günü pastasını keserek 106'ncı yaşını Mersinlilerle birlikte kutladı.

Çığ için Meşe Koruluğu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından dünyaca ünlü sümerolog, bilim insanı ve tarihçi Muazzez İlmiye Çığ adına kurulan 'Meşe Koruluğu'nda fidan dikimi gerçekleştirdi.

Sabah saatlerinde Çavuşlu Sosyal Tesisleri güney yamacında Cumhuriyet'in her dönemine tanıklık edip katkı sunan saygın bilim insanı Muazzez İlmiye Çığ adına kurulan meşe koruluğunda fidanlar toprak ile buluştu. Gerçekleştirilen fidan dikimine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve meclis üyeleri katıldı.

Büyükşehir Belediyesi yaptığı fidan dikimi sayesinde, Cumhuriyetin her dönemine tanıklık etmiş bilim insanı Muazzez İlmiye Çığ'a güzel bir doğum günü hediyesi vermiş oldu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Gilindire ve Cennet Cehennem için imzalar atıldı

_assets/fotograflar

MGC'den 'sosyal mesafeli' bayramlaşma

_assets/fotograflar

Mersin Şoförler Odası ilaçlama sistemi kurdu

_assets/fotograflar

Atat Ailesi'nden 'Masal Evi Kiremithane'

_assets/fotograflar

Kiralar 3 ay ertelendi, Faturalara 3 taksit getirildi...

_assets/fotograflar

Gültak, MGC yönetimini ağırladı

_assets/fotograflar

Siyasi komplo Mersin'i vurdu

_assets/fotograflar

Dinçer, 'Kadınlar tehdit altında'

_assets/fotograflar

Nizam Özbalta, "THK Gençler için var"

_assets/fotograflar

Ramazan'a özel Korona genelgesi

close Sümerolog Çığ, 106'ncı yaşını kutladı
Sümerolog Çığ, 106'ncı yaşını kutladı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: