rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.448 (6.687)

Toplam Ziyaret: 17.816.039 (16.245.453)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
17 Haziran 2019
Sayı : 811
Bu kayıt toplam
1.483 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

'YAPABİLİRSİN' BELGESELİNE BÜYÜK İLGİ

Mersinli kadınlar, gazeteci, yazar ve belgesel yapımcısı Tuluhan Tekelioğlu'nun 9 kadının hikayesini anlattığı 'Yapabilirsin' belgeseline yoğun ilgi gösterdi

'Yapabilirsin' belgeseline büyük ilgi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu, 'Sen De Yapabilirsin' demek için Mersin'de hayallerinin peşinden giden kadınlarla buluştu. Tekelioğlu'nun, kadınlara umut ve cesaret vermek adına 2017 yılında, aralarında Arslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğunu kurarak dünya çapında üne kavuşan Mersinli Ümmiye Koçak'ın da bulunduğu, Türkiye'nin dört bir yanından 9 kadınla çektiği 'Yapabilirsin' belgesel filminin gösterimi Mersin'de bir otelde gerçekleştirildi.

Yüzlerce kadın salonu doldurdu

'Yapabilirsin' belgesel filminin gösterimine Mersinli kadınlar yoğun ilgi gösterdi. 'Yüzde 100 Gönüllüyüz' kapsamında desteklenen belgeseli izlemek ve Tekelioğlu ile görüşmek isteyen kadınlar, salonu doldururken, birçok kadın da ayakta kaldı. Kadınlar, Tekelioğlu'nun 'Yapabilirsin' kitabını imzalatmak isterken de adeta izdihama neden oldu.

Film gösterimine Tekelioğlu'nun yanı sıra Kadın Üretici Pazarı projesinde yer alan 100'ün üzerinde üretici kadın, girişimci, muhtar, kent konseyleri, gönüllüler, dernek ve STK'ların temsilcileri ile birlikte 800'ün üzerinde kadın katıldı.

Ücretsiz gerçekleştirilen etkinlik, Tuluhan Tekelioğlu'nun Mersin'den başlayarak Adıyaman, Hatay, Kars, İstanbul, İzmir Çeşme ve Germiyan'da, değişimi kendi hayatında yapmış ve çevresine yaymayı başarmış 9 kadınla çektiği filmin izlenmesiyle başladı. Filmi yüzlerce kadınla birlikte izleyen Tekelioğlu, gösterilen ilgiye büyük bir coşkuyla karşılık verdi.

"Özgecan, kadınların artık 'yeter' dediği yerdir"

Konuşmasına, "'Kadın varsa imkansız yoktur', bugün burada bunu gördük" diyerek başlayan Tekelioğlu, Mersin'in 4'üncü ve en kalabalık durakları olduğunu söyleyerek, salonu dolduran kadınlara teşekkür etti. Mersin'in kendisi için çok özel bir kent olduğunu dile getiren Tekelioğlu, Mersin ile ilgili üzücü bir anısını anlatarak konuşmasını sürdürdü.

Tekelioğlu, Mersin'e ilk kez 2008 yılında geldiğini belirterek, "Burada Akdeniz ilçesinde röportajlar yaparken bir baba ve iki kızıyla tanışmıştım. Küçük kız o zaman 13 yaşındaydı. Nevit Kodallı adına birçok sesli çocuk korosu kurulmuştu. O aileden baba ve büyük kız koroya seçilmişlerdi. Küçük kızın sesi daha çocuk diye koroya kabul edilmemişti ama babayla ve ablayla o koroda hep var oldu. Abla, Adana Devlet Konservatuvarını kazandı, harika bir soprano oldu. Küçük kızın da en büyük hayali psikolog olmaktı. Ama ne yazık ki, biz onun hayalini elinden aldık. O küçük kız Özgecan Aslan'dı. O yüzden içim hep Özgecan ile beraber. Hep bir yanımız isyan etti ama Özgecan, hayalleriyle aslında hepimize psikolog olmayı öğretti. Özgecan, bizim kahramanımızdır. Mersin benim için Özgecan'dır. Özgecan, vicdanımızın kırıldığı noktadır. Özgecan, kadınların artık 'yeter' dediği yerdir" dedi.

"Bu toplum bir kuş gibi"

Özgecan'ın, artık eşitliğin sembolü olduğunu vurgulayan Tekelioğlu, "Özgecan, vicdanımızdır. Kadın-erkek hep birlikte yüceleceğiz. Bu toplum bir kuş gibidir. Bir kanadı kadındır, bir kanadı erkektir. İki kanadı olmadan uçamaz. Bu yüzden hep birlikte uçmak için birbirimize çok ihtiyacımız var" diye konuştu.

Tekelioğlu, iki gündür Mersin'de duygusal anlar yaşadığını vurguladı. Mersin'in erkeklerinin de kadınlarının da bu kenti güzel yaptıklarını belirten Tekelioğlu, 'Yapabilirsin' filmini çekerken ilk kadın kahramanının Ümmiye Koçak olduğunu kaydederek, Mersin'deki çekim sürecini anlattı. Tekelioğlu, Mersin'de o dönemde imeceyi ve kız kardeşliğinin ne demek olduğunu gördüğünün altını çizdi.

Etkinlikte daha sonra Mersin'de hayatındaki değişimi yaparak başarılara imza atmış kadınlar da kendi hikayelerini anlattı. Etkinliğin ardından Tuluhan Tekelioğlu, 'Yapabilirsin' isimli kitabını imzaladı. Yüzlerce kadın, kitabı imzalatabilmek için birbiriyle yarıştı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Gilindire ve Cennet Cehennem için imzalar atıldı

_assets/fotograflar

MGC'den 'sosyal mesafeli' bayramlaşma

_assets/fotograflar

Mersin Şoförler Odası ilaçlama sistemi kurdu

_assets/fotograflar

Atat Ailesi'nden 'Masal Evi Kiremithane'

_assets/fotograflar

Kiralar 3 ay ertelendi, Faturalara 3 taksit getirildi...

_assets/fotograflar

Gültak, MGC yönetimini ağırladı

_assets/fotograflar

Siyasi komplo Mersin'i vurdu

_assets/fotograflar

Dinçer, 'Kadınlar tehdit altında'

_assets/fotograflar

Nizam Özbalta, "THK Gençler için var"

_assets/fotograflar

Ramazan'a özel Korona genelgesi

close 'Yapabilirsin' belgeseline büyük ilgi
'Yapabilirsin' belgeseline büyük ilgi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: