rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 947 (725)

Toplam Ziyaret: 17.858.376 (16.280.120)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
01 Haziran 2019
Sayı : 809
Bu kayıt toplam
1.418 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

'İHRAÇLAR TÜZÜĞE AYKIRI'

AKD Mersin Cemevi üyeleri, Efe Engin ve Dede Kazım Açıktepe'nin AKD'den ihraç edilmesine ilişkin açıklama yaptı.

'İhraçlar tüzüğe aykırı'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

İçinde bulunulan süreçte demokrasiye ilişkin zorlu sınavların verildiği kaydedilen açıklamada, Alevi toplumu içindeki demokrasi sınavının da ülke geneline paralel gittiği kaydedildi.

Türkiye'de hukuksuzca yapılan ihraçlara dikkat çekilen açıklamada, aynı hukuksuzlukların Alevi kurumlarında da ihraçlarla yaşandığı belirtildi.

Liyakatsiz kişiler dolduruluyor

Devletin kendi Alevisini yaratma projesini hız kesmeden sürdürdüğünün altı çizilen açıklamada, "Bazı Aleviler de bu projeye isteyerek yahut istemeyerek destek olmaktadır. Türkiye genelinde Alevi hareketine yönelen saldırılar aslında hizaya getirilmeye çalışılan Alevilere gözdağı verilmek ve otoritenin gücünü göstermek hususunda birer vesikadır.

Dillerde her ne kadar kadim inancımızın belirgin cümleleri olsa da Alevilerin bir kısmı muteber kılınmaya çalışılmakta bir kısmı ise itibarsızlaştırma hareketlerine maruz kalmaktadır" denildi.

AKD'den ihraç edildi

Açıklamada, cemevlerinin hızla çoğaldığı ve cemevlerine hazırlıksız olan Alevi hareketi, hizmet mekanlarına liyakatsiz kişilerin doldurularak asimilasyonun derinleşmesi ve köksüzleştirilme merkezlerine dönüştürülmeye çalışılmakta olduğu kaydedildi.

Kadını merkeze alan Alevilik inancının geldiği aşamada kadınları ikinci plana gençleri ise sadece birer ucuz iş gücü konumuna getirdiğine dikkat çekilen açıklamada, "Çok daha ağır kusurlu şahıslar herhangi bir sorgulamaya dahi uğramazken elinden geldiğince yola hizmet etmeye çalışanlar gerek adliye kanalıyla gerek dernekler içindeki liyakatsiz kişilerin hasmane hareketleriyle Alevi hareketinden uzak tutulmaya çalışılmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Alevi dedelerinin herhangi bir düşkünlük sebebi olmadan Alevi kurumlarından ihraç edildiği kaydedilen açıklamada, iki Alevi dedesi Efe Engin ve Kazım Açıktepe'nin sebebi açık olmayan, hukuka aykırı ve soyut nedenlerle Alevi Kültür Derneklerinden tüzüğe aykırı biçimde ihraç edildikleri belirtildi.

Kimsenin şahsi malı değil

AKD'ye çağrıda bulunan Mersin Cemevi üyeleri, şunları kaydetti:

"Elbette herhangi kimsenin kusursuzluğunu iddia etmek hayatla bağdaşmamaktadır. Ancak düşkünlük sebebi olmadan Alevi dedelerini, her tuğlasında, her anında emekleri olan mekanlardan dışlamak tabiri caizse vicdansızlıktır.

Canlarımız Efe Engin ve Kazım Açıktepe'nin hangi gerekçelerle hangi tüzük maddelerine dayanılarak ihraç edildiğinin belirgin olmaması bizleri şahsi nefret ve ikbal kaygısı önündeki engeller nedeniyle ihraç edildikleri sonucuna götürmektedir.

Eğer canlarımızın düşkün ilan edilmelerini gerektirir bir davranış yahut sözleri var ise ve bu iddianın sahipleri samimilerse Efe Engin ve Kazım Açıktepe'nin cem ekranıyla dara çekilmelerini, eğer düşkün ilan edilecek ve ihraç edileceklerse kararın bu erkanda verilmesinin gerektiğini, bu çağrımız karşılıksız kalırsa Efe Engin ve Kazım Açıktepe canlarımızın haksız, hukuksuz ve Aleviliğe sığmayan saiklerle ihraç edildiğini anlamış bulunacağız."

"Alevilerin hukuku rehber, pir, mürşid, talip hukukudur ve ikrarla başlar" denilen açıklamada Alevilerin iç hukukunu dernekler yasasının belirleyemeyeceği Alevilerin dar erkanını ve rızalığı esas aldıkları otoriterleşmeyi esas almadıkları belirtildi.

Açıklmada, "Alevi kurumları kimsenin şahsi malı ya da siyasi çıkarları için kullanacağı yerler değildir. Kimse bu kurumları kullanarak politik yahut ekonomik menfaat elde etmemelidir, edemez!" denildi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararları

_assets/fotograflar

Başkan Özyiğit'ten 'Askıda Fatura' kampanyasına destek

_assets/fotograflar

Gültak, MTSO ile işbirliği yapacak

_assets/fotograflar

Elvan, talep ve sorun dinledi

_assets/fotograflar

2.OSB D-400 bağlantı yolu hazır

_assets/fotograflar

Mersin'in çocuk nüfusu %27,8

_assets/fotograflar

Otobüslere en fazla 21 yolcu

_assets/fotograflar

Gültak'tan destek sözü...

_assets/fotograflar

Erdemli güzellik üretiyor

_assets/fotograflar

AKİB'in yeni Koordinatör Başkanı Yamanyılmaz oldu

close 'İhraçlar tüzüğe aykırı'
'İhraçlar tüzüğe aykırı'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: