rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.892 (3.282)

Toplam Ziyaret: 17.846.624 (16.270.680)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
06 Mayıs 2019
Sayı : 805
Bu kayıt toplam
1.195 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

9.MERSİN İŞ VE KARİYER FUARI BAŞLADI

Mersin Valiliği himayelerinde, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) koordinatörlüğünde ve işgücü piyasasına yön veren kurum ve kuruluşların işbirliğinde, bu yıl 9.'su düzenlenen Mersin İş ve Kariyer Fuarı başladı.İş arayanlarla işverenleri buluşturan ve iki gün sürecek olan fuarda 100'den fazla firma stant açtı.

9.Mersin İş ve Kariyer fuarı başladı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

İş arayanların iş başvurusunda bulunabilecekleri, öğrencilere de staj olanağı sunan 9. Mersin İş ve Kariyer Fuarı, 'Burası Mersin, Mersin'de iş var' sloganıyla bir alış veriş merkezi yanında açıldı.

"Para kazanan kötü bir iş yapmaz"

Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nde düzenlenen fuarın açılış töreninde konuşan Mersin Vali Yardımcısı Abdulhamit Erguvan, klasik iktisat teorisinde çalışmanın, emek, sermaye ve müteşebbisin bir araya gelmesi ile olduğunu belirterek, "Fakat modern toplumlarda ve günümüzde bunu bir kural ve tanım olarak değil, teşvik ederek ve yönlendirerek yapmak devletin işi oldu.

İş arayanımız çok. Bir lafımız vardır, 'kar eden ar etmez'. Yani para kazanan kötü bir iş yapmaz. İşte bu, devletin vatandaşının yaşamasını istediği en güzel konu. Herkesin evinde aşının, ekmeğinin olması. Bunun için çalışıyor. Ama bu da eğitimle oluyor. Dünya eğitimi de değişti. Artık eskisi gibi diploma ile iş bulmak yok, belli meslekler hariç. Hangi okulu bitirirseniz bitirin, gireceğiniz işe uygun bir niteliğiniz yoksa, tek diploma ile iş kazanılmıyor.

Değişen dünyaya ayak uydurmak zorundayız. Teknolojinin gelişmesi, değişimin daha hızlanmasına, daha çabuk edepte olmamız gerektiğini getirdi bize. Bunu bilerek çalışmamız lazım" dedi.

Seçer: "İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise istihdamın, Türkiye'nin en öncelikli konularının başında geldiğini vurguladı. Yeni göreve seçilmesinden dolayı ziyarete gelenlerin en çok işsizlik talebinde bulunduğunu kaydeden Seçer, bunlar arasında 18 yaşındaki çocuğunu elinden tutup getiren kişilerin de bulunduğunu 70 yaşında iş isteyenlerin de olduğunu söyledi.

"İş arayanlarla işverenleri buluşturuyoruz"

Türkiye İş Kurumu Bilgi İşlem Daire Başkanı Fahrettin Kaya, istihdam fuarlarının Türkiye genelinde 35 ilde düzenlendiği bilgisini vererek, "Burası işveren ile iş arayanları buluşturduğumuz gerçek bir ortam. Bugün Mersin'de bir ilki gerçekleştiriyoruz. ABD'de yaşayan bir Mersinli de İstanbul'da yaşayan bir Mersinli de sanal ortamdan fuar alanındaki stantları ziyaret edebilecek, beğendiği firmanın iş arıyorsa CVS'ni doldurup müracaat edebilecek. Sanal ortam üzerinden firma temsilcisi ile görüşme sağlayabilecek.

Dijitalleşme diyoruz, dijital dönüşüm diyoruz. Bizim de Türkiye İş Kurumu olarak 11 faaliyetimiz, kuruma gelmeden kullanıcı şifresi girilerek hizmetlerimizden faydalanabilir noktasındadır. Dünyanın ve Türkiye'nin en büyük sorunu işsizlik. Diplomalı işsizler de çok büyük artış var. Biz işimiz bu işsizlere iş bulmak. Bunun için de iş arayanlarla işverenleri buluşturuyoruz. Bunun yanında mesleki eğitimler ve işbaşı eğitim programları düzenliyoruz" diye konuştu.

"İşsizlik, bugün dünyanın en büyük sorunudur"

İŞKUR İl Müdürü Mustafa Kutlu ise törende yaptığı konuşmada, küresel rekabet, ekonomik gelişmeler, demokratik ve teknolojik değişim gibi bir çok faktörü etkisi altına alan iş gücü piyasalarının, hızlı bir değişim ve dönüşüm geçirdiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Mersin'de en çok istihdam sağlayan firma temsilcilerine plaket takdim eden protokol üyeleri, daha sonra fuardaki stantları gezdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Elvan, talep ve sorun dinledi

_assets/fotograflar

2.OSB D-400 bağlantı yolu hazır

_assets/fotograflar

Mersin'in çocuk nüfusu %27,8

_assets/fotograflar

Otobüslere en fazla 21 yolcu

_assets/fotograflar

Gültak'tan destek sözü...

_assets/fotograflar

Erdemli güzellik üretiyor

_assets/fotograflar

AKİB'in yeni Koordinatör Başkanı Yamanyılmaz oldu

_assets/fotograflar

Büyükşehir'den buğday üretimine destek

close 9.Mersin İş ve Kariyer fuarı başladı
9.Mersin İş ve Kariyer fuarı başladı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: