rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.184 (3.571)

Toplam Ziyaret: 17.846.916 (16.270.969)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
06 Mayıs 2019
Sayı : 805
Bu kayıt toplam
1.302 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

MERSİN'İ KELEBEKLER İSTİLA ETTİ

Son günlerde kentin her noktasına yayılan kelebekler, vatandaşlarda büyük bir ilgi uyandırırken çiftçileri de tedirgin ediyor. Uzmanlar, kenttin dört bir yanında görülen kelebek türünün mevcut tarımsal yapıya herhangi bir zararının olmadığını bildirdi.

Mersin'i kelebekler istila etti
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kuzey Afrika'dan yola çıkan, Latince adı Vanessa-Cynthia Cardui olan Diken kelebeği, Mersin'in dört bir yanında kendini gece gündüz hissettirirken çiftçilerin tedirginlik yaşaması üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yazılı bir açıklama yaparak kelebeğin her bahar Kuzey Afrika'dan Avrupa'ya göç ettiğini belirterek şunları ifade etti:

"Diken Kelebeği kuzey yarımkürenin tamamı, Afrika ve Avustralya kıtaları ile küresel olarak en yaygın dağılış gösteren kelebek türlerindendir. Türkiye'nin tüm illerinde bulunmaktadır. Bu tür göçmen kelebeklerdendir. Baharda kuzey Afrika'dan Avrupa'ya göç ederler.

Çayırlar, makilikler ve ormanlık alanlarda yaşarlar. Konukçuları devedikeni, hatmi çiçeği türleri, galagan, ebegümeci, ısırgan, boğa dikeni gibi yabani bitkiler ile beslenir. Bu kelebek türünün mevcut tarımsal yapımıza herhangi bir zararı yoktur. Tüm çiftçilerimize önemle duyurulur."

Endişeye gerek yok

Mersin Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Hüseyinoğlu da son günlerde Mersin'de yoğun olarak görülen kelebeğin Diken kelebeği olduğunu ifade ederek, "Bu kelebek türü, yılda birkaç nesil veren bir türdür. Ayrıca göçmen bir kelebektir.

Kuzey Afrika'dan Türkiye üzerinden Avrupa'ya kadar göç eden bir kelebektir. Son günlerde toplu olarak ortaya çıkmasının başka bir sebebi ise Mersin'de ve Türkiye'de olduğu gibi soğuklar uzadı, bahar geç geldi. Son günlerde görünen kelebekler toplanıp bir anda ortaya çıktılar. Eskiden kalabalık bir şekilde görmezdik. Şimdi sürüler halinde şehrin içinde yaylalarda görebiliyoruz" dedi.

Çiftçilerin endişe etmemesi gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Hüseyinoğlu, "Diken kelebeği zararlı bir tür değildir. Tarımsal ürünlerimize her hangi bir zararı yoktur. Çünkü besin kaynakları farklıdır. Çiftçiler ekinlerine gönül rahatlığı ile devam edebilirler" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Gültak, MTSO ile işbirliği yapacak

_assets/fotograflar

Elvan, talep ve sorun dinledi

_assets/fotograflar

2.OSB D-400 bağlantı yolu hazır

_assets/fotograflar

Mersin'in çocuk nüfusu %27,8

_assets/fotograflar

Otobüslere en fazla 21 yolcu

_assets/fotograflar

Gültak'tan destek sözü...

_assets/fotograflar

Erdemli güzellik üretiyor

_assets/fotograflar

AKİB'in yeni Koordinatör Başkanı Yamanyılmaz oldu

_assets/fotograflar

Büyükşehir'den buğday üretimine destek

close Mersin'i kelebekler istila etti
Mersin'i kelebekler istila etti
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: