rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 6.081 (4.724)

Toplam Ziyaret: 16.997.807 (15.570.700)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Nisan 2019
Sayı : 803
Bu kayıt toplam
1.341 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

FUARIN FAVORİSİ BİBERLİ BAKLAVA

Akdeniz Belediyesi, Adanalıoğlu ve Kazanlı mahallesi muhtarlıkları, Akdeniz Örtü Altı Üreticileri Birliği ve bölge üreticilerinin işbirliğinde, bu yıl ikincisi düzenlenen "Biber Expo" fuarı sona erdi. Üç gün süren fuarda, biber üreticileri ile tarım sektörünün temsilcileri bir araya gelme fırsatı buldu.

Fuarın favorisi Biberli Baklava
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

İlki geçen yıl Adanalıoğlu'nda düzenlenen "Biber Expo – Biber Fuarı Tanıtım Günleri Fuarı", bu yıl Kazanlı sahilinde açılan dev çadırda gerçekleştirildi. Fuara; Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Vali Yardımcısı Mustafa Atsız, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, Mersin Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Meclis üyeleri, siyasi parti, sivil toplum, meslek odaları ve tarım sektörü temsilcileri, muhtarlar, üreticiler ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Bölgede üretilen farklı biber çeşitlerinin tanıtıldığı fuarda, konuklara ikram edilen biberli tatlılar yoğun ilgi gördü. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan fuarın açılışında konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, bu tür fuarların; Mersin ve Akdeniz'de yetişen zengin ürün çeşitliliğinin, ulusal ve uluslararası ölçekte tanınması, tescil edilmesi ve marka değeri kazanması açısından büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Gültak; "Akdeniz; ilk sırada yer alıyor"

Mersin'in, Türkiye'nin en önemli örtü altı biber üretim depolarından biri olduğunu belirten Başkan Gültak, "Kentimizde, yaklaşık 5 bin çiftçi ailemizin geçimini biber üretiminden sağlamaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre Mersin; toplamda 50 bin dekarı aşan alanda, yüzde 10'u aşkın üretim payıyla, biber yetiştiriciliğinde Antalya'dan sonra 2'nci sırada gelmektedir.

Yine verilere göre Akdeniz ilçemizde ise, 25 bin dekarlık alanda biber üretimi yapılmaktadır. Akdeniz; yaklaşık yüzde 60'lık üretim payı sayesinde Mersin il genelinde biber üretiminde ilk sırada yer alırken, ülke genelinde ise yüzde 7 gibi çok ciddi bir paya sahiptir" diye konuştu.

"Toprak candır"

Başkan Gültak; nüfusu 7 buçuk milyarı aşan ve gittikçe kentleşen dünyada tarım en hayati sektör olduğunu vurguladı; "Tarım, bir ülkenin can damarı, olmazsa olmazıdır. Tarımı güçlü olan, üretimde teknolojiyi kullanan ülkeler, dünyada ekonomik anlamda söz sahibi olabilen ülkelerdir" dedi.

Başkan Gültak, sözlerini şöyle sonlandırdı; "Toprağımızın kıymetini bilmeli, onu bilinçli, sağlıklı ve çağın gereklerine uygun kullanmalıyız. Çünkü toprak anadır, toprak vatandır, toprak bereket, toprak candır. Toprağın farkındalığını arttırmak ve önümüzdeki yüzyıllara ve gelecek nesillere sağlıklı ve verimli topraklar bırakmak hepimizin görevidir.

Tarım yurdu Çukurova'nın önemli bir parçası olan Mersin'de, böylesi güzel bir fuarın organize edilmesine katkı sunmaktan son derece mutlu olduğumu bir kez daha ifade ediyor; fuarımızın bölgemize, ülkemize ve çiftçilerimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Fuarın düzenlenmesinde emeği geçen bütün paydaşlara bir kez daha gönülden teşekkür ediyorum."

Seçer; "Tarım, tartıda ağırdır ama pahada hafiftir"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de konuşmasında, tarımın Türkiye için çok önemli bir sektör olduğunu vurguladı. Seçer, "Türkiye'de her 4 kişiden 1'i tarımda çalışır ve tarımdan geçinir. Avrupa'da, Amerika'da bu böyle değildir. Bizim daha fazla teknolojiye, sanayiye yönelmemiz lazım. Tarım tartıda ağırdır ama pahada hafiftir. Onun için daha fazla kalkınmamız, ülkenin zenginleşmesi için tarımda da teknolojiye yönelmeliyiz.

Dar alanda ticaretten ziyade, yurt dışına açılmamız lazım. Ne kadar çok ihracat yaparsak o kadar çok bizden talep olur, üretimimiz farklı ve fazla olur. Tarımda mutlaka mühendisliğe, bilime değer vermeliyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak üretim yapan insanlarımızın emrindeyiz" dedi.

Pamuk; "Biberimizin markalaşmasını sağlayacak"

Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk da konuşmasında, Adanalıoğlu ve Kazanlı'da yetişen biber çeşitlerinin ülkeye ve dünyaya tanıtılması noktasında fuarın taşıdığı öneme dikkat çekti.

Geçen yıl ilki düzenlenen fuarın yoğun ilgi görmesi nedeniyle bu yıl ikincisine imza atıldığını kaydeden Kaymakam Pamuk, "Fuarımızın, bölgede üretilen biberlerin markalaşmasına önemli katkı sunacağına inanıyoruz.

Ayrıca fuarımız, markalaşmanın yanı sıra sektörde meydana gelen yeniliklerin üreticilerle buluşmasına da vesile olacak. Bundan sonraki süreçte paneller, konferanslar ve farklı etkinliklerle Biber Expo Fuarının zenginleşeceğini biliyorum" dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri kurdele keserek fuarın açılışını gerçekleştirdi. Ardından da tatlı standına geçen protokol üyeleri, çeşitli biberlerle yapılan tatlıların tadına baktılar ve fuarda açılan stantları tek tek gezdiler, firma temsilcileri ile sohbet ettiler.Son Haberler:
_assets/fotograflar

11 Büyükşehir Belediye Başkanından sonuç bildirgesi...

_assets/fotograflar

12 bin paket bakliyat dağıtıldı

_assets/fotograflar

Özdemir, 'Konteyner Limanı Projesi Mersin'e aittir"

_assets/fotograflar

Eroğlu'ndan Akıncı'ya tepki...

_assets/fotograflar

'Kenti Mis' etkinlikleri sürüyor

_assets/fotograflar

Parkomat uygulaması başlıyor

_assets/fotograflar

MDOB sezonu kapalı gişe geçiyor

_assets/fotograflar

Menopoz Okulu açıldı

_assets/fotograflar

Hal'de çalışan kadınlar için kreş

_assets/fotograflar

Bu atölyede sanat var

close Fuarın favorisi Biberli Baklava
Fuarın favorisi Biberli Baklava
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: