rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 6.233 (4.873)

Toplam Ziyaret: 16.997.959 (15.570.849)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Nisan 2019
Sayı : 803
Bu kayıt toplam
1.481 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ÖZDEMİR, "BAKLİYAT BEREKETLİDİR"

Mersin Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Abdullah Özdemir, bakliyat fiyatlarının gerçekte olduğundan çok daha yüksek gösterilerek yapılan bazı yanlış bilgilendirmelerin tüketicilerin kafalarını karıştırdığını belirterek, "Bu tür açıklamalar, bu ürünlerin pahalı olduğu algısını oluşturarak, halkı, insan sağlığı ve yaşamı açısından önemli faydaları bulunan bakliyat tüketiminden uzaklaştırmaktadır" dedi.

Özdemir,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Özdemir, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, son açıklanan mart ayı enflasyon verilerine göre yıllık enflasyonun yüzde 19.71 olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, en fazla artışın yüzde 29.77 ile enflasyon sepetinin yaklaşık dörtte birini oluşturan gıda grubunda meydana geldiğini kaydetti.

Olumsuz algı oluşturuyor

Enflasyonla mücadele kapsamında özellikle tüketiciler açısından zorlu bir dönemden geçildiğine dikkat çeken Özdemir, "Buna ek olarak, gıda ürünleri ile ilgili abartılı, doğruları yansıtmayan ve herhangi bir bilimsel dayanağı bulunmayan açıklamalar, hem tüketicilerimiz hem de sektörümüz açısından olumsuz bir algı oluşturarak bu süreci daha da zorlaştırıyor.

Bu tür açıklamaları son dönemlerde özellikle bakliyat ürünlerinde sıkça görmeye başladık. Şu anda ülkemizin önde gelen üç büyük ulusal market zincirinin Türkiye genelindeki 18 bin mağazasında KDV dahil paketli 1 kilo kırmızı mercimek 4.75 TL, yeşil mercimek 5.75 TL, nohut 7.25 TL ve kuru fasulye 8.25 TL raf fiyatı ile satılmaktadır.

Ancak, bakliyat fiyatlarını gerçekte olduğundan çok daha yüksek göstererek yapılan bazı yanlış bilgilendirmeler tüketicilerimizin kafalarını karıştırmakta, bu ürünlerin pahalı olduğu algısını oluşturarak, onları insan sağlığı ve yaşamı açısından önemli faydaları bulunan bakliyat tüketiminden uzaklaştırmaktadır" ifadelerini kullandı.

Sağlıklı yaşam için bakliyat tüketmeliyiz

Bakliyat tüketiminin özendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Özdemir, şöyle devam etti:

"Dünya genelinde yapılan birçok araştırmaya göre düzenli olarak gerçekleştirilen bakliyat tüketimi obezite, kalp hastalıkları, diyabet, böbrek rahatsızlığı ve bazı kanser türleri riskini azaltmaya yardımcı oluyor.

Çünkü bakliyat ürünleri önemli bir protein kaynağıdır. Et ve et ürünleri ile eşdeğer protein seviyesine sahiptir. Demir, potasyum ve lif açısından oldukça zengindir. Kolesterol ve gluten içermez. Yağ oranı düşüktür. Yani bakliyat, dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam açısından önemli bir rol oynamaktadır."

Bakliyat ürünleri ekonomiktir

Diğer yandan, bakliyat ürünlerinin oldukça bereketli ve ekonomik olduğunu dile getiren Özdemir, "Şu an yakın fiyat seviyesine sahip çeşitli gıdaların bir kilogramı ile tek ya da birkaç pişirimlik yemek yapılabilmektedir.

Örneğin, bir kilogram ıspanak ile 46 porsiyon yemek hazırlanabilmektedir. Oysa kuru fasulye, barbunya, nohut, kırmızı ve yeşil mercimek gibi bakliyat ürünlerinin herhangi birini kullanarak 16 ila 20 porsiyonluk yemek pişirmek mümkündür. Dolayısıyla porsiyon başına maliyeti daha düşüktür.

Başka bir deyişle, fiyat açısından değerlendirildiğinde bakliyat ürünleri aslında çok çok ucuz ve ekonomiktir. Üstelik birçok gıdaya kıyasla muhafazası daha kolaydır. Doğru saklanması halinde bozulma riski bulunmamaktadır" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

11 Büyükşehir Belediye Başkanından sonuç bildirgesi...

_assets/fotograflar

12 bin paket bakliyat dağıtıldı

_assets/fotograflar

Özdemir, 'Konteyner Limanı Projesi Mersin'e aittir"

_assets/fotograflar

Eroğlu'ndan Akıncı'ya tepki...

_assets/fotograflar

'Kenti Mis' etkinlikleri sürüyor

_assets/fotograflar

Parkomat uygulaması başlıyor

_assets/fotograflar

MDOB sezonu kapalı gişe geçiyor

_assets/fotograflar

Menopoz Okulu açıldı

_assets/fotograflar

Hal'de çalışan kadınlar için kreş

_assets/fotograflar

Bu atölyede sanat var

close Özdemir, "Bakliyat bereketlidir"
Özdemir, "Bakliyat bereketlidir"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: