rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 5.993 (4.636)

Toplam Ziyaret: 16.997.719 (15.570.612)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
22 Nisan 2019
Sayı : 803
Bu kayıt toplam
1.575 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KOBİ'LER HEZARFEN İLE KALKINACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, Türk Patent ve Marka Kurumu, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA), Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Adana Sanayi Odası (ADASO) işbirliğinde hazırlanan Hezarfen Adana-Mersin Projesi başlıyor.

KOBİ'ler Hezarfen ile kalkınacak
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Proje kapsamında Haziran ayında Türk Patent ve Marka Kurumu yetkilileri Mersin ve Adana'da toplam 60 firmayı ziyaret ederek patent, marka, tasarım ve teknoloji konularında bire bir ücretsiz danışmanlık hizmeti verecek. Firmalara patent, marka ve tasarımın önemi anlatılarak giderek zorlaşan rekabet ortamında fikri mülkiyetin nasıl bir avantaj unsuru olarak kullanılabileceği öğretilecek.

Projenin Açılış ve İşbirliği Protokol İmza Töreni ADASO evsahipliğinde gerçekleştirildi. Törene; Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ile ÇKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Adana Valisi Mahmut Demirtaş'ın yanı sıra projede yer alacak firmalar katıldı.

Törende ayrıca, Adana ve Mersin'de 2014 - 2018 yıllarında en fazla tasarım, patent, faydalı model, marka başvurusu yapan firmalara ödülleri verildi. MTSO tarafından başvuru işlemleri tamamlanan Mersin Kerebici Coğrafi İşaret Tescil Belgesini ise MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan aldı. Tören sonrası katılımcılara kerebiç ikram edildi.

Kızıltan: "Tek hedef, üreteni desteklemek olmalı"

Törende konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Adana ve Mersin'in son dönemlerdeki uyumlu çalışmasına dikkat çekti. "Çukurova Bölgesi olarak el ele verip, Türkiye'de güçlü yeni bir ekonomik bölge oluşturmalıyız" diyen Kızıltan, Mersin'in bu kapsamda yapılacak her türlü çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Türkiye'nin 80 milyonluk nüfusunu kalkındırmak için üretmesi gerektiğine işaret eden Kızıltan, "Bunun için tek hedef, üreteni desteklemek olmalıdır" dedi.

KOBİ'lerin güçlenip, sürdürülebilir yapılarını koruyabilmesi için üretimlerindeki buluşları, yeni tasarımları ve özgün çalışmaları ilk uygulayıcılar olarak kayıt altına alması gerektiğini kaydeden Kızıltan, bunu yapan KOBİ'lerin markalaşma ve katma değer sürecinde başarıya ulaşacağını belirtti.

Ancak çoğu firma ve KOBİ'nin bu kavramlara yabancı olduğunu ve ana gündemlerine bu kavramları almadıklarını anlatan Kızıltan, "Bu nedenle süreçleri onlar adına tasarlayıp, izleyecek, eğitim ve danışmanlık hizmetiyle destekleyecek ara yüzlere ihtiyacımız vardı. Odalar olarak bu konularda KOBİ'lere ciddi destekler veriyoruz. Hezarfen Projesi'nin de, bu konuda bir seferberlik başlatacağına inanıyorum" dedi.

Kıvanç: "Yapısal dönüşümü tamamlamak zorundayız"

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, geçtiğimiz hafta açıklanan ekonominin yeni yol haritasında ihracata dayalı, yüksek katma değer ve teknolojik üretim önceleyen bir ekonominin altının çizildiğini hatırlatarak, bu açıdan gerçekleştirilecek Hezarfen Projesi'nin belirlenen hedeflere ulaşma noktasında bölge ve ülke adına faydalı olacağını söyledi.

"Bir yandan mega projelere somut adımlar atılırken, diğer taraftan firmalarımızın yapısal dönüşümünü de tamamlamak zorundayız" diyen Kıvanç, Hezarfen Projesiyle Haziran ayında yaklaşık 60 firmaya, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılacak ziyaretlerle patent, marka, tasarım ve teknoloji trendlerinde bire bir ücretsiz danışmanlık hizmeti verileceğini sözlerine ekledi.

Asan: "Türkiye, son 6 yıldır Avrupa'da birinci"

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ise Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerini yakalaması ve orta gelir tuzağından kurtulması için katma değeri yüksek ürünler üretmesi gerektiğini söyledi.

Hezarfen Adana-Mersin Projesi ile söz konusu iki ilde 30'ar işletmeye birebir danışmanlık hizmeti vereceklerini bildiren Asan, "Onlara patent, marka ve tasarımın önemini anlatacağız. Gittikçe zorlaşan rekabet ortamında fikri mülkiyeti nasıl avantaj unsuru olarak kullanacaklarını öğretmeye çalışacağız" dedi.

Türkiye'de fikri mülkiyet alanında son 10 yılda önemli gelişmeler olduğunu belirten Asan, "Türkiye marka başvurularında son 6 yıldır Avrupa'da birinci, tasarımda ikinci sırada.

Patent başvurularında dünyada 13, Avrupa'da 7'nci sırada. Bu fikri mülkiyet portföyünden nasıl daha fazla katma değer yaratabiliriz, bunun arayışı içindeyiz" diye konuştu.

Demirtaş; "Fikirleri yatırımlarla buluşturmak"

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise, Hezarfen Projesi kapsamında Adana ve Mersin'de yapılacak çalışmalarla, bölgedeki firmaların patent, marka, tasarım, ticari sır, teknoloji transferi, lisanslama gibi konularda bilgilendirileceklerini söyledi.

Adana genelinde 12'si Ar-Ge, 9'u Tasarım Merkezi olmak üzere toplam 21 inovasyon merkeziyle çalıştıklarını aktaran Demirtaş, "Amacımız, buralarda üretilen fikirleri, önümüzdeki dönemde hayata geçecek devasa yatırımlarla buluşturmaktır.

Böylelikle hem ülkemizin hem de Adana'mızın ekonomisine ciddi katma değer sağlayacaktır. Bu vesileyle Hezarfen Adana-Mersin Projesi İşbirliği Protokolü'nün her iki ilimize de hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Asan, Demirtaş, Kızıltan ve Kıvanç, Hezarfen Adana-Mersin Projesi alanında İşbirliği Protokolü'nü imzaladı. Günün anısına toplu fotoğraf çektiren protokol üyeleri, fuaye alanında tescilini alan Mersin Kerebicini tattı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

11 Büyükşehir Belediye Başkanından sonuç bildirgesi...

_assets/fotograflar

12 bin paket bakliyat dağıtıldı

_assets/fotograflar

Özdemir, 'Konteyner Limanı Projesi Mersin'e aittir"

_assets/fotograflar

Eroğlu'ndan Akıncı'ya tepki...

_assets/fotograflar

'Kenti Mis' etkinlikleri sürüyor

_assets/fotograflar

Parkomat uygulaması başlıyor

_assets/fotograflar

MDOB sezonu kapalı gişe geçiyor

_assets/fotograflar

Menopoz Okulu açıldı

_assets/fotograflar

Hal'de çalışan kadınlar için kreş

_assets/fotograflar

Bu atölyede sanat var

close KOBİ'ler Hezarfen ile kalkınacak
KOBİ'ler Hezarfen ile kalkınacak
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: