rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 5.972 (4.615)

Toplam Ziyaret: 16.997.698 (15.570.591)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
18 Nisan 2019
Sayı : 802
Bu kayıt toplam
799 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

BAŞKANLAR, GENÇLERE ÇUKUROVA'NIN GÜCÜNÜ ANLATTI

Kariyer Uygulama Geliştirme ve Araştırma Merkezi (KUGAM) ile Kariyer Kulübü tarafından organize edilen 'Kariyer Günleri' etkinliği 9-10 Nisan günlerinde Prof. Dr. İlhan Yücel Konferans Salonu'nda düzenlendi.

Başkanlar, gençlere Çukurova'nın gücünü anlattı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

İlk gün gerçekleştirilen Küresel ve Bölgesel Dinamiklerle Öğrenci İşbirliği' konulu panelin konuşmacıları arasında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan da yer aldı. Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim İnan'ın modöretörlüğünde gerçekleşen panelin diğer konuşmacıları Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe ile Damus Enerji ve Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Cömert oldu.

Kızıltan: "Tek eksik birlikte olamamak"

Panelde gençlere seslenen MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, önce Çukurova'nın gücünü, ardından yetişmiş personele duyulan ihtiyacı anlatıp sonrasında ise gençlere başarıya giden yolda neler yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Çukurova'da tarım, turizm, lojistik, enerji, yer altı kaynakları, sanayi başta olmak üzere her alanda ciddi bir potansiyel bulunduğunu kaydeden Kızıltan, "Korkunç bir potansiyelimiz olmasına rağmen Çukurova olarak niye bir patlama yapamadığımızı düşündüğümüzde ise tek eksiğimizin birlikte hareket etmememiz olduğunu gördük.

Biz bugüne kadar bu birlikteliği sağlayamadık ama sizler birlikte çalışmayı öğrenir, birlikte hareket ederseniz Çukurova'nın gücü dünyaya hizmet götürmeye yeter" dedi. İş hayatında başarılı olmak için medeni cesaretin, özgüvenin büyük önem taşıdığını vurgulayan Kızıltan, "Kendinize çok güvenin. İyi iletişim kurmaya özen gösterin, cesur olun ama hepsinden önemlisi de çok çalışın" tavsiyesinde bulundu.

Lokmanoğlu: "İngilizceyi ana diliniz gibi bilin"

Lojistiğin önemine değinerek başladığı konuşmasında MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu şunları söyledi:

"Lojistik olmazsa hiçbir sektör gelişemez. Bölgemiz de bu alanda gelişime çok müsait. Bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Benim sizlere tavsiyem üniversiteye not için değil, öğrenmek için gidin. Araştırmayı öğrenin.

Biz iş dünyası olarak karşımıza gelen kişilere iki şey soruyoruz. İlki İngilizce biliyor musun? İkincisi hangi üniversiteden mezun oldun? Yöremizdeki üniversiteler standartlarını geliştiriyor. Bundan faydalanın ama üniversiteyi bitirdiğinizde mutlaka İngilizceyi anadiliniz gibi bilin. 4-5 dili derdinizi anlatacak kadar bilin demiyorum. Mezun olduğunuzda yalnızca İngilizceyi anadiliniz gibi bilin."

Üniversite hayatının çok rahat olduğunu ancak okul bittiğinde aynı kolaylığı bulamayacaklarını anlatan Lokmanoğlu, "Ben Amerika'da inşaat mühendisliği okudum ama hiç inşaat yapmadım. Hayat ne getirecek bilemeyiz. 4 yılın sonunda sizin bitirdiğiniz bölümlere de ihtiyaç kalmayabilir. Bu nedenle esnek olup öğrenmeye açık olun. Araştırmayı öğrenin. Sosyal tarafınızı geliştirin" dedi.

Menevşe: "Çukurova geleceği parlak bir bölge"

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe ise gençlere TR 62 bölgesi hakkında bilgi verdi. Adana ve Mersin'in birlikte gelişip kalkınmasına büyük önem verdiklerini dile getiren Menevşe, "Çukurova, geleceği parlak bir bölge" değerlendirmesini yaptı. Adana ve Mersin'de önümüzdeki günlerde bir gelişme olacağını ve bu gelişimin de yatırımlar sayesinde gerçekleşeceğini kaydeden Menevşe, "Sizler de burada önemli görevler alacaksınız" dedi.

Kıvanç: "Bölgemize inanın, sahip çıkın"

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç da Çukurova Bölgesi'nin önemine dikkat çekti. "Çukurova dünyanın nadide yerlerinden biri. Bölgemize önemli yatırımlar geliyor, daha da büyüyor" diyen Kıvanç, gençlere, bölgeye inanın ve sahip çıkan çağrısı yaptı. Çukurova'nın önümüzdeki günlerde Türkiye'nin yeni bir üretim merkezi olacağını kaydeden Kıvanç, "Maalesef gençlerimiz burada mutlu olmayıp başka illere, ülkelere gitme hayalinde. Ancak bizim bölgemiz her geçen gün gelişiyor. Güçlü yatırımlar geliyor. Ceyhan'da tarımdan, su ürünlerine, gıdadan enerjiye 5 adet Organize Sanayi Bölgesi kurulması için çalışmalar sürüyor. Bu yatırımlara sahip çıkın" dedi.

Cömert: "Üzerinde durulan yeni konu sürdürülebilirlik"

Damus Enerji ve Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Cömert ise yeni çağın gereklerine dikkat çekti. Son yapılan Davos toplantısında yapay zeka, büyük data gibi son dönemlerin en çok öne çıkan kavramlarının ele alındığını anlatan Cömert, küreselleşmenin etkilerinin gündeme geldiğini anlattı. Küreselleşmenin getirdiği fırsatlar ve tehditlerin dünya liderleri tarafından ele alındığını kaydeden Cömert, sürdürülebilirliğin her zamankinden fazla önem taşıdığını söyledi.

Panel plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

11 Büyükşehir Belediye Başkanından sonuç bildirgesi...

_assets/fotograflar

12 bin paket bakliyat dağıtıldı

_assets/fotograflar

Özdemir, 'Konteyner Limanı Projesi Mersin'e aittir"

_assets/fotograflar

Eroğlu'ndan Akıncı'ya tepki...

_assets/fotograflar

'Kenti Mis' etkinlikleri sürüyor

_assets/fotograflar

Parkomat uygulaması başlıyor

_assets/fotograflar

MDOB sezonu kapalı gişe geçiyor

_assets/fotograflar

Menopoz Okulu açıldı

_assets/fotograflar

Hal'de çalışan kadınlar için kreş

_assets/fotograflar

Bu atölyede sanat var

close Başkanlar, gençlere Çukurova'nın gücünü anlattı
Başkanlar, gençlere Çukurova'nın gücünü anlattı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: