rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.618 (3.059)

Toplam Ziyaret: 16.743.213 (15.359.914)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
08 Nisan 2019
Sayı : 801
Bu kayıt toplam
763 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ŞİDDETE KARŞI 1 GÜN İŞ BIRAKTILAR

Mersin Tabip Odası, Mersin Aile Hekimleri Derneği, Ses Mersin Şubesi, Türk Sağlık Sen, Genel Sağlık İş ve Birinci Basamak Birlik Ve Dayanışma Sendikası üyesi doktor ve sağlık çalışanları meslektaşlarına yönelik şiddet olaylarını protesto etmek için Özgür Çocuk Parkı'nda toplandı.

Şiddete karşı 1 gün iş bıraktılar
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

'Sağlıkta şiddet yasası çıkarılsın' yazılı pankart açan ve şiddetin son bulmasını isteyen dövizler taşıyan sağlık çalışanları, sloganlar atarak, İzmir'de aile sağlığı merkezinde görevli doktora yönelik şiddet olayı başta olmak üzere, doktorlara ve sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti protesto ettiler.

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen burada yaptığı açıklamada; tüm toplumda şiddet olayları arttığını söyledi.

Nefret söylemlerinin en üst mercilerden dillendiriliyor oluşu, bireysel silahlanmanın teşviki, suçluların yargı süreçlerinde ceza indirimleri alıyor olmasının toplumda suçluların cezalandırılmayacağına, mağdurların korunmayacağına yönelik bir kabullenme hali yarattığını ifade eden Antmen, "Sağlık emekçileri de her geçen gün artan dozda şiddete maruz kalmaktadır.

Tüm sağlık emekçileri için sağlık kurumları artık huzurlu bir çalışma ortamı olmaktan çıkmış, yoğun iş yükü, performans baskısı altında ezildiğimiz, her an şiddete maruz kaldığımız, can güvenliğimizin olmadığı yerler haline gelmiştir" dedi.

Sağlık emekçilerine yönelik şiddetin boyutlarının ortada olduğunu anlatan Antmen "Resmi rakamlara göre her gün en az 31 sağlık emekçisi şiddete uğramaktadır. Şiddeti önlemekle ve suçluları cezalandırmakla yükümlü kamu erki ise sağlıkta şiddetin önlenmesi için herhangi bir adım atmadığı gibi sağlık emekçilerinin örgütlerinin taleplerini, defalarca meclis gündemine getirilen yasa tasarılarını hiçe saymakta, herhangi bir yaptırım getirmeyen yasayı şiddetle mücadele yasası olarak ilan etmekte, bu tutumuyla sağlıkta şiddeti meşrulaştırmaktadır" ifadesini kullandı.

Çaresiz hissediyoruz

Sağlık sistemindeki tüm sorunların sorumlusu olarak sağlık emekçilerinin gösterilmesinin yanlışlığına dikkat çeken Antmen şöyle devam etti: "Sağlık emekçileri olarak yoğun ve tüketici iş hayatının yanında maruz kaldığımız şiddet nedeniyle de mesleğe yabancılaşmakta, kendimizi çaresiz hissetmekteyiz.

Yetkili sendika; söz konusu emekçilerin haklarını savunmak olunca ortalarda görünmemekte, her zaman olduğu gibi üyeleri ve sağlık emekçilerinden yana değil yöneticilerden yana tavır almaktadır. Ancak sağlık emekçileri yalnız değildir, bugün burada olduğu gibi haklarımızı bir arada yan yana savunmaktayız. Şiddetin de sağlık alanında yaşadığımız tüm diğer sorunların da çözümü tüm sağlık emekçilerinin bu yan yana duruşundan geçmektedir."

Şiddet, iş kazası olarak kabul ediliyor

Hep birlikte yürüttükleri çalışmalar sonunda sağlıkta şiddetin artık iş kazası olarak kabul edildiğini vurgulayan Antmen şunları söyledi: "Bu da şiddet olaylarında kamu erkinin işveren olarak sorumluluğunun kabul edilmesi anlamına gelmektedir. Şiddetin sona ermesi için taleplerimizi bundan sonraki süreçte de dillendirmeye devam edeceğiz.

Sağlıkta dönüşüm programının son bulması için mücadele etmek şiddetle mücadelenin birincil ve en önemli ayağıdır. Günde 100 ve üzeri sayılarda hasta muayene etmek zorunda kalmak, randevu sisteminin işletilmemesi nedeniyle hastaların poliklinikler önünde yığılması kabul edilemez. Kimi zaman yılgınlık, şikâyetin sonucunda suçlunun ceza almayacağı yargısı şikâyetten geri durmamıza neden olmaktadır.

Yine iş yükünden kaynaklı şiddete uğradıktan sonra bile çalışmaya devam etmek zorunda hissetme ve şikâyetin zaman kaybı yaratacağı endişesi şikâyeti önleyici olabilmektedir. Bununla birlikte şiddetin kanıksanması ve sözel şiddetin; tehdit, aşağılama, hakaret ve tacizin şiddet olarak bile görülmeyip şikâyete konu edilmemesi ise ayrı bir sorundur.

Oysa sağlıkta şiddetle mücadele etmek için şiddeti kanıksamamak, şikâyet etmek, idarecileri gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarmak ve şiddetin son bulması için tüm sağlık emekçileriyle ortak mücadele etmek gerekmektedir. Sağlıkta dönüşümün sona ermesi, şiddetin son bulması, suçluların cezalandırılması, sağlık alanında kar değil, insan odaklı politika üretilmesi için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz."

Mersin genelinde bugün yüzde 60-70 oranında iş bırakma olduğu bilgisini de veren Antmen, bunun önemli bir başarı olduğunu vurguladı. Ayrıca İzmir'deki şiddet olayından sonra faillerin 4'ünün tutuklandığı haberini aldıklarını dile getiren Antmen, bu tutuklanmaların mücadeleleri açısından önemli bir başarı olduğunu kaydetti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Kıl Çadırlar Aydınlanıyor'

_assets/fotograflar

KA.DER Mersin'de Aysu Zeka güven tazeledi

_assets/fotograflar

90 okul, eTwinning'e başvuru hakkı kazandı

_assets/fotograflar

Yeni üyeler ruhsatlarını aldı

_assets/fotograflar

İmzalar atıldı

_assets/fotograflar

Kadına şiddeti önlemede çalışmalar sürüyor

_assets/fotograflar

Öğretim elemanlarına teşekkür belgesi

_assets/fotograflar

Discount marketlerle mücadele başladı

_assets/fotograflar

MTSO ile üniversite arasında işbirliği

_assets/fotograflar

Eğitimde fırsat eşitliği bu proje ile sağlandı

close Şiddete karşı 1 gün iş bıraktılar
Şiddete karşı 1 gün iş bıraktılar
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: