rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.495 (2.936)

Toplam Ziyaret: 16.743.090 (15.359.791)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
08 Nisan 2019
Sayı : 801
Bu kayıt toplam
985 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

FESTİVAL ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında üç ayrı dalda verilen ödüller açıklandı.

Festival ödülleri açıklandı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Dönem başkanlığını Selma Yağcı, sanat yönetmenliğini Erdoğan Şanal, sanat danışma kurulu üyeliklerini ise Prof. Rengim Gökmen, Prof. Dr. Cihat Aşkın, İbrahim Yazıcı ve Remzi Buharalı'nın yaptığı 18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında üç ayrı dalda verilen ödüller açıklandı. 2019 Festival Sanat Ödülü, çeyrek asırdır sunduğu sanat hizmetiyle Mersin'e paha biçilmez değerler kazandıran Mersin Devlet Opera ve Balesi'ne verildi.

Diğer ödüller ise şöyle dağıtıldı; Festival Kent Ödülü: Başta çocuk koroları olmak üzere pek çok çocuğun hayatına müzik eğitimiyle dokunan, bunların arasında sayısız çocuğu konservatuvarlara kazandırarak kültürel mirasımızı zenginleştiren Reyhan Bezdüz'e, Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü ise aldıkları ulusal ve uluslararası başarılarla ülkemizi ve kentimizi yurtdışında başarıyla temsil eden Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri, Sofiko Tchuburidze, İdil Olgar ve Yahya Azimoğlu, olmak üzere üç kişiye paylaştırıldı.

2019 Festival Sanat Ödülü:

Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü (MDOB)

Kurulduğu 1992 yılından bu yana dünyanın pek çok saygın opera, operet, müzikal ve senfonik konserlerini Mersin'e taşıyarak kentimizin sanat hayatını zenginleştiren MDOB, sanat sezonu boyunca ortalama her ay 15, yıllık 150 etkinliğin yanı sıra civar illerimize düzenledikleri turneler vasıtasıyla da bölgemize sanat hizmeti sunuyor.

Festival Kent Ödülü:

Reyhan Karataş Bezdüz

Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü'nden 1992 yılında mezun olan Bezdüz, Eskişehir'de müzik öğretmeni olarak göreve başladı. 1996 'da ise aynı üniversitenin yüksek lisans programını "Eğitilebilir Çocuklar Müzik Dersi Öğretim Programı'nın İncelenmesi ve Değerlendirilmesi " konulu tezi ile tamamladı.

1996'da Piyanist Şefika Talipzade Bayramoğlu ile Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) Çocuk Korosu'nu çalıştırmaya başlayan Bezdüz, koro ile ulusal ve uluslararası birçok festival, konser ve yarışmalara katıldı.

Evli ve iki çocuk annesi olan Reyhan Bezdüz, müzik öğretmenliği ve koro şefliği görevini Mersin'de sürdürmektedir.

evit Kodallı Genç Yetenek Ödülü:

Sofiko Tchumburidze, Yahya Azimoğlu ve İdil Olgar

Sofiko Tchumburidze (Keman)

2000 yılında Mersin'de doğdu. 2006 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nin açtığı özel yetenek sınavı kazanarak Lili Tchumburidze'nin öğrencisi oldu.

2008'de Mersin'de düzenlenen Gülden Turalı 4. Keman Yarışması'nda küçükler kategorisinde birincilik ödülünü kazandı. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konserler verdi.

İdil Olgar (Keman)

İdil Olgar, 2006 yılında Mersin'de doğdu. Keman eğitimine 6 yaşında Mersin Üniversitesi Devlet konservatuarında yarı zamanlı olarak Isabelle Kollo ile başladı.

10 yaşında Kuşadası Belediyesi Oda Orkestrası eşliğinde ilk solo konserini verdi. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın düzenlediği 2016 Ulusal Genç Yetenekler Yarışması'nda, İDSO ile solist olarak çalmaya hak kazandı. 11 yaşında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman bölümünü tam zamanlı olarak kazandı.

Yahya Azimoğlu (Piyano)

Yahya Azimoğlu 16 Haziran 2008'de, Mersin'de doğdu. Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü'nü kazanarak Marina Jincharadze'nin öğrencisi oldu.

2016 1. Bursa Uluslararası Piyano Yarışması'nda üçüncü oldu. 2017'de Zeynep Üçbaşaran ve Sergio Gallo ile workshop çalışması, Emre Elivar ile masterclass çalışması yaptı.

20-27 Ocak 2017 tarihleri arasında Gürcistan Tiflis'te yapılan 2. Mozart Uluslararası Piyano Yarışması'nda diploma aldı. Mayıs 2017 tarihinde Antalya Side'de yapılan Gürcistan'ın düzenlediği Uluslararası Piyano Yarışması'nda birinci oldu.

Yarışmada aldığı birincilikten dolayı Gürcistan Borjomi'de 5- 11 Temmuz 2017 tarihleri arasında düzenlenen müzik festivaline davetli olarak katıldı.

2018 Caspi Art Uluslararası Müzik Yarışması'nda birincilik elde eden Azimoğlu, Eskişehir Senfoni Orkestrası 4. Genç Solistler Sınavı'nı kazanmış, 2019'da Mersin Üniversitesi Genç Solistler seçmelerini kazanmıştır. Öğrenimini halen Mersin'de sürdürmektedir.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı yaptığı açıklamada; "18 yıldır dağıttığımız ödüllerle saygın pek çok sanatçımızın ismini Mersin'e taşımış, bir o kadar da klasik müziğin genç yıldızlarını sanatseverlerin takdirine sunmuş bulunuyoruz.

Ödüllerimizi bu kez Mersin'in önemli sanat kurumlarından Mersin Devlet Opera ve Balesi'ne Festival Sanat Ödülü'nü, çocuklarımızın çoksesli müzikle tanışmasına öncülük eden Reyhan Bezdüz'e Festival Kent Ödülü'nü, Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü'nü ise Sofiko Tchumburidze, Yahya Azimoğlu ve İdil Olgar olmak üzere üç gencimize paylaştırarak takdim edeceğiz. Saygın adlarını Mersin'imize taşımış olmaktan çok mutluyuz ve onurluyuz" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Kıl Çadırlar Aydınlanıyor'

_assets/fotograflar

KA.DER Mersin'de Aysu Zeka güven tazeledi

_assets/fotograflar

90 okul, eTwinning'e başvuru hakkı kazandı

_assets/fotograflar

Yeni üyeler ruhsatlarını aldı

_assets/fotograflar

İmzalar atıldı

_assets/fotograflar

Kadına şiddeti önlemede çalışmalar sürüyor

_assets/fotograflar

Öğretim elemanlarına teşekkür belgesi

_assets/fotograflar

Discount marketlerle mücadele başladı

_assets/fotograflar

MTSO ile üniversite arasında işbirliği

_assets/fotograflar

Eğitimde fırsat eşitliği bu proje ile sağlandı

close Festival ödülleri açıklandı
Festival ödülleri açıklandı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: