rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 3.460 (2.901)

Toplam Ziyaret: 16.743.055 (15.359.756)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
01 Nisan 2019
Sayı : 800
Bu kayıt toplam
1.450 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

KIZILTAN, 'ÇUKUROVA, TÜRKİYE'NİN YENİ EKO-BÖLGESİDİR'

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Türkiye'nin uzun süredir iller bazında bir büyüme ve gereksiz bir kentlerarası rekabet içinde enerjisini israf ettiğini dile getirerek, Çukurova'nın bölgenin Türkiye'nin yeni eko-bölgesi olduğunu söyledi.

Kızıltan, 'Çukurova, Türkiye'nin yeni eko-bölgesidir'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

MTSO Başkanı Kızıltan, gelişmiş dünyanın artık kentlerle değil, bölgesel büyüme stratejileri izlediğini, Türkiye'nin de bu konuda projeler üreterek atım alması gerektiğini belirterek, "Türkiye uzun süredir iller bazında bir büyüme ve gereksiz bir kentlerarası rekabet içinde enerjisini israf ediyor.

Rekabet güzeldir ama rekabet adına kentlerin birbirine zarar veren tutumları, olumsuz anlamda kent milliyetçiliğini engelleyici tutumları, kentin bazı dinamiklerinin verimliliğe bakmadan tüm kamu yatırımlarını sadece kendi kentine çekme çabası ne yazık ki bu rekabetin yararlı hale gelmesini engelliyor. Gelişmiş dünya artık kentlerle değil, bölgesel çapta büyüme stratejileri izliyor. Bölgenin gücünü kullanarak büyüyorlar. Çünkü biliyorlar ki, birlikten kuvvet doğar" dedi.

MTSO olarak uzun süredir birçok projeye komşu illeri eklemlemeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Kızıltan, "Bölgesel birliğin adımlarını atıyoruz. Bu anlamda MTSO olarak bölgesel gelişmenin stratejilerini çalışmaya başladık bile.

Rekabetin acımasız hale geldiği dünya ekonomisinde sadece Mersin olarak, Adana veya Osmaniye olarak ayakta kalamayız, savaşamayız. Mersin ve Adana'yı kapsayan Çukurova ile başlayan, onu kapsayan ikinci çemberde Kahramanmaraş, Osmaniye, İskenderun, Hatay'ı içine alan ve tüm bunların hemen sınırındaki üçüncü çemberde ise Gaziantep, Kayseri, Niğde, Karaman ve Konya gibi üretim kentlerini kapsayan ve Türkiye'nin gerek üretim gerek istihdam gerekse ihracat kapasitesi ile Marmara'ya alternatif bir yeni bir eko-bölge yaratmak zorundayız.

Marmara büyüklüğünde yeni bir ekonomi bölgesi demek ülke ihracatının iki kat artması demek, istihdamın artması demek, cari açığın kapanması demektir" diye konuştu.

Doğu Akdeniz ve hinterlandının var olan gücü ile Türkiye'nin yeni Marmara'sı olduğunu kaydeden Kızıltan, şunları söyledi:

"Türkiye'nin sanayisi ve ticareti Marmara bölgesine yığılmış durumdadır. Marmara'nın ve İstanbul'un kapasitesi dolmuş durumdadır. Deprem riski, aşırı nüfus, ulaşım sorunları artık Marmara'yı eski cazibesinden uzaklaştırıyor. Artık devletimizin de bunu zorlamasına gerek yok. Artık devletimiz gözünü buralara çevirmelidir.

Hükümetimizin de yeni yatırımcılara alternatif bölgeleri göstermesi gerek. 500 milyarlık bir ihracatı yapmak, bu ölçüde bir üretim yapmak için Türkiye'nin yeni bir İstanbul'a, yeni bir Marmara'ya ihtiyacı vardır. Sınırlarını çizdiğimiz bu yeni eko-bölge ki aslında etkileri açısından bu sınırları aşacak bir oluşumdur- buna adaydır. Türkiye, sanayi ve diğer katma değer üretecek yatırımlarını Anadolu'ya yaymalı ve Anadolu'nun enerjisinden yaralanmalıdır."

Doğu Akdeniz'in gelişmiş üretim kapasitesini destekleyen bir o kadar önemli bir dış hinterlantı var olduğunu vurgulan Kızıltan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle Gaziantep, Kayseri, Malatya, Aksaray, Konya, Karaman gibi kentler Doğu Akdeniz'le her konuda birbirine ekonomik anlamda bağlı ve destek olan bir bölge oluşturmakta ve Doğu Akdeniz'i ile birlikte devasa bir ekonomik bölge yaratmaktadır.

Aslında bu yeni EKO-BÖLGE fiili anlamda oluşmuştur ve işlemektedir ama buna bir isim koymak ve bütüncül olarak desteklemek, bütüncül planlamak ve strateji hazırlamak bu bölgeyi yatırımcılar için bir marka haline getirecektir. Türkiye'nin en etkin OSB'leri bu bölgededir, Türkiye'nin en gelişmiş karayolu ağına sahip olan bölge aynı zamanda Türkiye'nin uluslararası havaalanlarının olduğu, Türkiye'nin demiryolu bağlantılı en büyük limanlarına sahiptir. Özellikle Mersin Limanı Dünyanın en büyük ve etkin ilk 100 limanı içindedir.

Tarımda, sanayide, turizmde, lojistikte, dış ticarette Türkiye'nin lider kentlerinin olduğu Doğu Akdeniz Bölgesi, iki büyük ovasıyla, zengin su kaynakları ile Türkiye'nin enerji bölgeleriyle sadece ekonomik değil aynı zaman da stratejik bir bölgedir."Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Kıl Çadırlar Aydınlanıyor'

_assets/fotograflar

KA.DER Mersin'de Aysu Zeka güven tazeledi

_assets/fotograflar

90 okul, eTwinning'e başvuru hakkı kazandı

_assets/fotograflar

Yeni üyeler ruhsatlarını aldı

_assets/fotograflar

İmzalar atıldı

_assets/fotograflar

Kadına şiddeti önlemede çalışmalar sürüyor

_assets/fotograflar

Öğretim elemanlarına teşekkür belgesi

_assets/fotograflar

Discount marketlerle mücadele başladı

_assets/fotograflar

MTSO ile üniversite arasında işbirliği

_assets/fotograflar

Eğitimde fırsat eşitliği bu proje ile sağlandı

close Kızıltan, 'Çukurova, Türkiye'nin yeni eko-bölgesidir'
Kızıltan, 'Çukurova, Türkiye'nin yeni eko-bölgesidir'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: