rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.701 (7.350)

Toplam Ziyaret: 17.026.336 (15.594.340)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
18 Mart 2019
Sayı : 798
Bu kayıt toplam
1.716 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

'BORSA, KENTİN DENGE KURUMUDUR'

Mersin Tercüman Gazetesi'nde staj gören Nihal Erdem Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Gazetemiz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Abdi Satıroğlu'nun önderliğinde Mersin Ticaret Borsası'nı ziyaret ederek, kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

'Borsa, kentin denge kurumudur'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kente yön veren kurumlar arasında ön saflarda yer alan Mersin Ticaret Borsası'nın çalışmaları hakkında bilgi veren Genel Sekreter İsmail Sarı, Borsa'nın çalışma sistemi ile diğer kurumlardan biraz farklı olduğunu anlattı.

Yarı kamu kurumu

Borsa'nın yarı kamu kurumu niteliğinde olduğu bilgisini veren Sarı, "Bir yönüyle kamu kuruluşuyuz. Yani kanunla kuruluyoruz. Kamusal yetki kullanıyoruz. Ciddi anlamda yetkilere sahibiz. Ancak öte yandan özel sektör gibiyiz. Zira burayı üyelerin seçtiği kişiler yönetiyor.

Borsa'da çalışanları iki gruba ayırabiliriz. Bir kısmı memurlar, diğerleri de kurumu yöneten işadamları. Yöneticiler seçimle gelir. Bin 400 civarında üyemiz var. Tamamı işadamlarından oluşuyor.

Seçim sonucunda, işadamları kendi aralarında 5 kişilik yönetim kurulu, 14 kişilik meclis grubunu oluşturur ve Borsa'yı idare ederler. Bu yönüyle de özel sektöre benzeriz. Yarı kamu kurumu dememizin sebebi budur.

Bir diğer taraftan da, biz devletten para almayız. Buranın kendi gelir kaynakları vardır. Üyelerden gelen faturaların binde biri kadar tescil ücreti alınır. Buranın ana gelir kaynağı da budur.

Fiyatları ilan ederiz

Mersin Ticaret Borsası, kuru gıdaların ve narenciyenin ticaretini yönetme görevini üstlenmiştir. Görevimiz budur. Yönetmek derken; üye firmalarımız kendi aralarında ticaret yaparlar. Ticaret yaparken de fatura düzenlerler. Biz bu faturayı alırız, elektronik ortamda bilgilerini gireriz. Ve oluşan fiyatları ilan ederiz. Bu fiyat neden önemli; çünkü ticarette en önemli gösterge fiyattır. Fiyatın bilinmesi önemlidir. Borsa olarak bu görevi üstlendik. Oluşan fiyatı ilan ediyoruz. Ana görevimiz budur.

Borsa, dengeyi sağlar

Mersin Ticaret Borsası, Türkiye'deki önemli Ticaret Borsalarından bir tanesidir. Türkiye genelinde 113 tane Ticaret Borsası var ve bunların içerisinde, büyüklük olarak her daim ilk 10'un içerisinde yer alıyoruz.

Kente yaptığımız en önemli faaliyetlerden birisi de, Mersin Narenciye Festivalidir. Bunu çeşitli kurumlarla işbirliği içerisinde gerçekleştiriyoruz. Borsa olarak bunun koordinesini gerçekleştiriyoruz. Bugüne dek gerçekleştirdiğimiz tüm festivallerde, Valilik tarafından koordine kurum olarak Borsa seçilmiştir. Çünkü Borsa, dengeyi sağlayan bir kurumdur.

Mersin, Narenciye ve bakliyatın başkentidir

Mersin Ticaret Borsası'nda, birinci olarak bakliyat, ikinci grupta narenciye, üçüncü grupta ise hububat ürünleri işlem görmektedir.

Bakliyat denildiğinde, halk arasında yanlış anlaşılmalar oluyor. Bulgur gibi. Hayır, bakliyat dediğimiz şey mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunya'dır.

Mersin, Türkiye'nin bakliyat başkentidir. Burada bakliyat üretimi yoktur ama, işleme merkezi burasıdır. Başka illerde, hatta ülkelerde üretilir, buraya gelir, sınıflandırılır, tasnif edilir ve paketlenerek gönderilir.

Mesela kimse bilmez, dünyanın en büyük spagetti fabrikası tahmin edildiği gibi İtalya'da değil, Mersin'dedir.

Önemli analizler gerçekleştiriliyor

Mersin Ticaret Borsası binası içerisinde, son derece gelişmiş bir laboratuvarımız var. İşletmecisi İsviçreli bir kuruluş.

Bu laboratuvarda gıda analizleri yapılıyor. Aklınıza gelebilecek her anlamda. Mesela gıdayı bileşenlerine ayırırsınız. Ne kadar protein var, ne kadar vitamin var bunu ayırırsınız. Yada gıdanın fiziksel analizi yapılır. İçinde ne kadar nem oranı var, ne kadar yabancı madde var bunu ayırırsınız.

Veya kalıntı analizi dediğimiz çok önemli bir analizde laboratuvarımızda gerçekleştiriliyor. Bütün bitkilerin yetiştirilmesinde çok yoğun bir şekilde ilaçlama yapılıyor.

Bu ilaçlar da, zaman zaman gıdanın üzerinde kalabiliyor. Kabul edilebilen belli bir oran var. Bunun üzerine çıkıldığında, insan sağlığı için zararlı oluyor. Bunun da analizini gerçekleştiriyoruz.

Kuruyemişte, baharatta çok önemli olan küf dediğimiz, mantar analizi de yapılıyor. Toksit madde, GDO analizi gibi birçok alanda da analizler yapılıyor" diye konuştu.

Mersin Ticaret Borsası'nın çok geniş yelpazeli çalışma sistemi hakkında öğrencileri bilgilendiren Genel Sekreter İsmail Sarı'ya, Mersin Tercüman Gazetesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Abdi Satıroğlu'da teşekkür etti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ali Adalıoğlu, 'Medya maşa değildir'

_assets/fotograflar

Salt Cam'dan Kan Bağışı Kampanyasına Destek

_assets/fotograflar

Robotik Kodlama Atölyeleri açıldı

_assets/fotograflar

Adana ve Mersin'den 'Yerel Sera A.Ş' önerisi

_assets/fotograflar

Mersin müziğe doyacak

_assets/fotograflar

EDAŞ'tan Mersin'e 180 milyonluk yatırım

_assets/fotograflar

Öğrencilere çalışma ortamları hazırlanıyor

_assets/fotograflar

Mersinden Koop, stratejik planını hazırlıyor

_assets/fotograflar

Evde bakım hizmetleri sürüyor

_assets/fotograflar

Özel çocuklara 'Duyu Bütünleme Terapisi'

close 'Borsa, kentin denge kurumudur'
'Borsa, kentin denge kurumudur'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: