rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 8.747 (7.395)

Toplam Ziyaret: 17.026.382 (15.594.385)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
18 Mart 2019
Sayı : 798
Bu kayıt toplam
1.669 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

ADAYLAR, KENT ZİRVESİ'NDE BULUŞTU

Toros Üniversitesi Kentleşme ve Yerel Yönetimler Uygulama ve Araştırma Merkezi (KEYAM) tarafından düzenlenen Mersin Kent Zirvesi'nde Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Ayfer Yılmaz, Hamit Tuna ve Vahap Seçer ilk kez bir araya geldi.

Adaylar, Kent Zirvesi'nde buluştu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Bahçelievler Kampüsü Kültür Merkezi'nde gerçekleşen zirveye Mütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren, Rektör Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, sektör temsilcileri, akademisyenler, çok sayıda davetli, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

Özer, 'Türkiye'de bir ilk...'

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasında ilk sözü alan KEYAM Müdürü Prof. Dr. Ahmet Özer düzenlenen toplantının Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, "Biz bu toplantıya Büyük Buluşma adını verdik. Kutuplaşmanın olduğu bir dönemde sosyal ve toplumsal barışa vesile olmasını ve bütün Türkiye'ye örnek olmasını diliyorum.

Davetimize icabet ederek bizi kırmadan buraya geldikleri için Sayın Ayfer Yılmaz'a, Sayın Vahap Seçer'e ve Sayın Hamit Tuna'ya teşekkürlerimi sunuyorum.

Bize bu toplantıları neden yapıyorsunuz diye soruyorlar, KEYAM olarak daha öncede benzer toplantılar yaptık. Bundan bir buçuk sene önce Türkiye'nin en büyük 7 ilinin ilçe belediye başkanlarını yine bu salonda ağırlamıştık. Neden bu isimler diye sorulduğunda bu isimlerin geleceğin Büyükşehir Belediye Başkan Adayları olduğunu ifade etmiştim ve şuanda 1'i hariç 6'sı İstanbul'da, Adana'da, İzmir'de, Bursa'da, Antalya'da ve Antakya'da Büyükşehir Belediye Başkan Adayları. 20 gün sonrada bizi Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yönetecek arkadaşlarımızdan biri aramızda, biz de istedik ki adaylarımızı yakından tanıyalım.

Bu işte iki taraf var, seçen ve seçilen. Seçenin görevleri var; kendine uygun adayı seçmek, sandığa gidip oy vermek ve oyuna sahip çıkmak. Seçilenin de görevleri var; en doğru adayın kendisi olduğuna dair seçmeni ikna etmek, her türlü seçmeni sandığa götürebilmek ve sandığa giren oya sahip çıkabilmek.

Biz de bu süreçte istedik ki Büyükşehir Belediye Başkan adaylarımızın hedefleri neler, bu hedeflere ulaşacak projeleri neler, bu projeleri hangi kadrolarla gerçekleştirecekler, bunları biz daha yakından görelim tanıyalım ve üniversitemiz olarak bunun kritiğini yapalım. O nedenle bugün burada yaklaşık 10bin kişiyi aşan bir camianın içinde bulunuyorsunuz. Toros camiası kolejleriyle, liseleriyle, üniversitesiyle ve çalışanlarıyla 10 bini aşan bir aile, o nedenle bu salonda bu güzel fotoğrafı vermek bile başlı başına Türkiye siyasetine not düşecek önemli bir olaydır" şeklinde konuştu.

Korkmazyürek, "Üniversiteler katkı sunmalı"

Üniversitelerin eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, proje ve yayın gibi bilimsel araştırmaların yanı sıra topluma katkı sunma gibi sorumluluklarının da bulunduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, "Bu kapsamda yerel yöneticilerimizi seçeceğimiz bu dönemde Mersin halkı ve üniversitemiz gençliğini belediye başkan adaylarımızla bir araya getirdik.

Bu demokratik ve yüksek seviyeli ortamın oluşmasında üniversite gençliğimize bu demokratikliğin, özgürlüğün ve katılımcılığın en güzel örneğinin gösterilmesinde en büyük pay davetimize yüce bir gönüllülükle icabet eden çok değerli Büyükşehir Belediye Başkan adaylarımızındır" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Başkan Adayları projelerini ve hedeflerini konuklar ile paylaştı.

Yılmaz, "Büyük bir mücadeleyle yola çıktım"

Öğrencilerle buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek söze başlayan Demokrat Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz, bu demokrasi platformunu oluşturan üniversite yönetimine teşekkür etti.

Belediyecilik anlayışını anlatan Yılmaz, "Kimliğimizi yeniden tanımlamamız gereken bir Mersin. Yaşanabilir, üreten, paylaşan ve tekrar bütünleşen bir Mersin. Bunu yaparken proje değil politika üreten, sistemsizlik değil bir model içinde giden, sürdürülebilirlik içinde bir yönetim şekli olmak. Ekonomi kötü. Her bir kuruşun katma değer oluşturması gereken bir ildeyiz" diyerek, projelerini anlattı.

Seçer, "Yükümüz çok ağır olacak"

Uzun süredir adaylık çalışması yaptığını ve bu süreçte 160'ın üzerinde proje ve faaliyet hazırladıklarını anlatan Cumhuriyet Halk partisi Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, "Bunları belediye başkanlığım döneminde birer birer hayata geçireceğiz. Çünkü bunun sözüyle bu kampanyayı yürütüyoruz.

Benim için seçim kazanmaktan öte, 1 Nisan sabahından sonra belediye başkanı olduğum süreçten sonra neler yapacağım çok önemli. Benim omuzlarımdaki yük bu. Önemli bir seçim. Hiçbir siyasi parti Mersin'de bir başına kendi seçmenlerinin oyuyla belediye başkanı seçtiremiyor. Burası çok önemli. Dolayısıyla bizlerin yükü sadece kendi seçmen tabanımız değil.

Hangi siyasi partiden olursa olsun bütün seçmenlerimizin bize göstereceği teveccühle seçileceğimiz için yükümüz çok daha fazla ağır olacak" dedi.

Tuna, "Bir hayali gerçekleştirdik"

"Biz siyasetimizi bir yerde makam elde etmek adına yapmıyoruz" diyen Cumhur İttifakı MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, bu kentte doğduğunu, tahsil hayatını bitirdikten sonra bu kentte ticaret yaparken siyasete atıldığını söyledi.

Tuna, "1995'ten bu yana aralıksız siyasetin içindeyim. Mersin siyasetinde dik ve diri durmak öyle çok kolay değil. Kendimize göre bir kalıbımız var, omurgalı bir duruş, omurgalı bir siyaset, tertemiz bir siyasetle yol yürüyoruz.

Üç dönemdir de millet bize teveccüh gösteriyor ve belediye başkanlığı yapıyoruz; ama biz de belediye başkanlığı yaparken, milletin güvenini sarsmamak adına adete bir köy olarak aldığımız Torosları'ı bugün doğru strateji belirlemek suretiyle sağlığın, eğitimin ve gençliğin merkezi yaptık. 2004'te bunların hepsi hayaldi" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin üretim ekonomisiyle kalkınabileceğine işaret eden Tuna, bugüne kadar bu çerçevede belediyecilik yaptığını, bundan sonra da aynı doğrultuda projelerini hayata geçireceğini söyleyerek, projelerini anlattı.

Adaylar, konuşmalarının ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı. Yaklaşık 3 saat süren etkinlik Mersin'in yerel ve ulusal televizyon ve radyolarında canlı yayınlandı.

Zirve çiçek ve plaket takdimi ile sona erdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Ali Adalıoğlu, 'Medya maşa değildir'

_assets/fotograflar

Salt Cam'dan Kan Bağışı Kampanyasına Destek

_assets/fotograflar

Robotik Kodlama Atölyeleri açıldı

_assets/fotograflar

Adana ve Mersin'den 'Yerel Sera A.Ş' önerisi

_assets/fotograflar

Mersin müziğe doyacak

_assets/fotograflar

EDAŞ'tan Mersin'e 180 milyonluk yatırım

_assets/fotograflar

Öğrencilere çalışma ortamları hazırlanıyor

_assets/fotograflar

Mersinden Koop, stratejik planını hazırlıyor

_assets/fotograflar

Evde bakım hizmetleri sürüyor

_assets/fotograflar

Özel çocuklara 'Duyu Bütünleme Terapisi'

close Adaylar, Kent Zirvesi'nde buluştu
Adaylar, Kent Zirvesi'nde buluştu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: