rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 4.922 (4.672)

Toplam Ziyaret: 15.057.215 (13.965.040)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
11 Mart 2019
Sayı : 797
Bu kayıt toplam
496 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

AKKUYU, BÖLGE HALKI İÇİN UMUT OLDU

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) bölge halkı için umut oldu.

Akkuyu, bölge halkı için umut oldu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Uzmanlar, Akkuyu'nun Rusya'daki 'ikiz kardeşi' olarak nitelendirilen Novovoronej-2 NGS'nin, kurulduğu Voronej bölgesinde yarattığı ekonomik ve sosyal dönüşümü örnek gösterirken, santralin yeni iş fırsatları yaratacağına da dikkat çekiyor.

Santrale en yakın yerleşim yeri olan Büyükeceli Mahallesi'nde vatandaşlar ise NGS ile birlikte bölgede, ekonomik ve sosyal canlanma oluşmasını bekliyor.

"Büyükeceli'de, Gülnar'da yaşayan vatandaşlar olarak NGS'nin bize sağlayacağı katkıları görmek için heyecanla bekliyoruz" diyen Eski Büyükeceli Muhtarı İlyas Büyük "Tüm dünyada NGS'ler, bulunduğu bölgeyi her açıdan güçlendiriyor. NGS'de çalışan mühendisin, teknik elemanın burada yaşamasını; NGS ile birlikte bölgemize hastane, alışveriş merkezi, okul gibi çok sayıda yeni yatırımın gelmesini umut ediyoruz. Bölgede istihdam fırsatı oluşturacağına, gençlerimize yeni iş fırsatları sunacağına inanıyoruz" dedi.

Kaderimiz değişecek

Emekli olduktan sonra 5 yıl Büyükeceli'de muhtarlık yapan Büyük, "Biz Gülnar'a ve Büyükeceli'ye canlılık gelmesini bekliyoruz. Ekonomimizin güçlenmesini, santralin istihdama katkı sağlamasını istiyoruz. Çünkü burada herkes nüfusun artmasını, ürettiğini satarak para kazanmayı hedefliyor. Köyümüz göç veriyor. Buranın halkı ya Mersine, ya Gülnar'a, ya Silifke'ye gidiyor. Bu durumun, bölgemizin kaderinin NGS'nin işletmeye alınması ile olumlu yönde değişeceğine inanıyorum" diye konuştu.

Halka yönelik bilgilendirme faaliyetlerinin arttırılması çağrısında bulunan Büyük, "Yetkililerin bu konuda bizi biraz daha aydınlatması, hepimiz için faydalı olacak. Daha önce düzenlenen açık kapı etkinlikleri, sanayicileri-tedarikçileri bilgilendirme seminerleri, halkı ve medyayı bilgilendirme seminerleri, Mersin Bilgilendirme Merkezi'nin faaliyetleri, bunlar çok güzel adımlar. Büyükeceli ve Gülnar'da bu tarz etkinliklerin çoğalmasını, bölgemizin sosyal açıdan da canlanmasını talep ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Niye diğer ülkelerden geri kalalım?

Türkiye'nin 30-40 yıl önce nükleer santrale sahip olması gerektiği görüşünü dile getiren İlyas Büyük "Nükleer santral bizim ülkemizin ihtiyacı. Bakın Fransa'ya, orada 58 nükleer santral çalışıyor; elektrik ihtiyacının yüzde 70'inden fazlasını nükleer santralden karşılıyor. Turizm ülkesi, tarım ülkesi Fransa'da santral çalışırken, bizim ülkemizde yapılan santrale hala karşı çıkılıyor. Burada yaşamayan, belki Türkiyeli bile değil, nükleer karşıtları geliyor santrale karşı çıkıyor. Bir başkası yıllar öncesinden bu teknolojiyi kullanıyorsa biz çok geç kaldık. Santralin nimetlerinden faydalanmak için çok geç kaldık. Gelmiş geçmiş hükümetlerin ihmali. Bunun ceremesini vatandaş olarak bizler çekiyoruz. Türkiye'de bunun çok önceden yapılması gerekirdi" şeklinde konuştu.

Teknolojik üstünlük var

Nükleer güç santrallerinin sanayi üretimi açısından son derece önemli olduğunu söyleyen Eski Büyükeceli Muhtarı İlyas Büyük şunları söyledi:

"Akkuyu Nükleer Güç Santrali sanayiye de faydalı olacak. Çünkü sürekli, kesintisiz elektrik sağlanacak ve üretim sürecek. Sürekli enerji varsa Türkiye daha çok üretecek, daha çok kazanacak. Gelişmiş ülkelere bakın. Amerika, Rusya, Fransa, İngiltere, Japonya, Çin, Kanada, İsveç… Hepsinin nükleer santralleri var. Hepsinin teknolojik üstünlüğü var. Bizim, Türkiye olarak hızlıca bu seviyeye gelmemiz, daha da geç kalmamız lazım."Son Haberler:
_assets/fotograflar

3.durak Mersin

_assets/fotograflar

Heyet, MDTO'yu ziyaret etti

_assets/fotograflar

Seçer, 1 ayı değerlendirdi

_assets/fotograflar

Çetin Oranlı, "Ruha Dokunan Patiler" adlı kitabını imzaladı..

_assets/fotograflar

Aktay, "Çatlakları gizleyenlere nasıl güvenebiliriz ?"

_assets/fotograflar

Gültak, öğrencilerle çöp topladı

_assets/fotograflar

Bürokratlara "siyaset yapmayın' uyarısı!

_assets/fotograflar

Geri Dönüşüm Parkı açıldı

_assets/fotograflar

Esnaf otoparka kavuşacak..

_assets/fotograflar

Çocuk trafik eğitim parkı açıldı

close Akkuyu, bölge halkı için umut oldu
Akkuyu, bölge halkı için umut oldu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: