rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.535 (2.066)

Toplam Ziyaret: 15.562.620 (14.415.821)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
25 Şubat 2019
Sayı : 795
Bu kayıt toplam
1.304 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

AKKUYU'DA İLK YAKIT YÜKLEMESİ BAŞLADI

Rusya Atom Enerjisi Kurumu ROSATOM tarafından inşası devam eden Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS'nin referans santrali Novovoronej-2 NGS'nin 2 numaralı ünitesine ilk yakıt yüklemesi başladı.

Akkuyu'da ilk yakıt yüklemesi başladı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Yakıt yüklemesi, santralin VVER-1200 reaktörü ile donatılmış 2 numaralı ünitesinde iş takvimine uygun olarak gerçekleştiriliyor. 163 yakıt demetinin ilk serisi 19 Şubat tarihinde Moskova saatine göre 16:10'da başarıyla yüklendi. Kalan yüklemenin ise sonraki 5 gün içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İlk yakıt yüklemesi, reaktörün çalışmaya başlamasını işaret etmesi bakımından büyük bir öneme sahip. Reaktörde ilk kez bir zincir reaksiyonu başlatılmasıyla ilk kritiklik sağlanmış olacak ve reaktörün daha fazla çalışması için gereken temel parametreler belirlenecek. Bundan sonraki aşamalar ise; şebekeye bağlantı, güç yükseliş testi ve ticari işlemlerin başlatılmasını içeriyor.

Rosenergoatom'un Genel Müdürü Andrei Petrov, "Bu işlem, reaktörün çalıştırılmasının başlangıcını işaret ediyor. Bu da, Novovoronej-2'deki 2 numaralı ünitenin yapımı ile ilgili tüm işlemlerin gerçekleştirildiği anlamına geliyor. Daha sonraki operasyonlar üniteyi ilk kritiklik ve elektrik üretimi için hazırlayacaktır. Ünitenin bu yılsonuna kadar ticari faaliyete başlaması planlanıyor" dedi.

ROSATOM'un 3+ nesil PWR tipi reaktörün amiral gemisi olan VVER-1200, dünyanın seri üretimdeki tek 3+ nesil tasarımı olma özelliği taşıyor. Novovoronej-2 NGS'nin 2 numaralı ünitesi, bu seride kurulan üçüncü ünite olarak dikkat çekiyor.

İlk ikisi ise; Novovoronej-2 NGS'nin 2016 yılında kurulan 1 numaralı ünitesi ile Leningrad-2 NGS'nin 2017 yılında kurulan 1 numaralı ünitesi şeklinde sıralanıyor. Novovoronej-2 NGS'nin 1 numaralı ünitesinin bu zamana kadar 16,841 milyar KWt/h üretim gerçekleştirdiği biliniyor.

Novovoronej NGS Müdürü Vladimir Povarov ise şunları söyledi: "Novovoronej-2 NGS'nin 2 numaralı ünitesinin çalıştırılması ROSATOM'un 3+ nesil reaktörlerin başarılı bir şekilde inşa ettiğini gösteriyor. Bu sahadaki türünün ikinci reaktörü ve Rusya'daki üçüncüsü.

Finlandiya, Macaristan, Bangladeş ve Belarus da dahil olmak üzere birçok yabancı ülke bu teknolojiyi kullanmayı seçti. Genel olarak, şu anda 12 ülkede ROSATOM tarafından geliştirilmekte olan 36 ünite var."

Önceki nesil VVER güç üniteleriyle karşılaştırıldığında, yenilikçi 3+ nesil VVER-1200 reaktörünün güvenlik alanında ve ekonomik açıdan birçok avantajı bulunuyor. Kapasitesi yüzde 7 artarken, personel sayısı yüzde 30-40 oranında azaldı. Reaktörün ömrü ise iki kat yükseltilerek 60 yıla çıkarıldı ve 80 yıla yükseltilme imkanı bulunuyor.

Reaktörün başlatılması, Orta Rusya'nın elektrik şebekesindeki nükleer payın yüzde 27'ye yükselmesini sağlayacak. Böylece her yıl 4 milyon tondan fazla sera gazı emisyonunu önleyecek ve bölge ekonomisini canlandıracak.

2 numaralı ünitenin 2019 yılının sonunda işletime alınması hedefleniyor. Ünite ile birlikte toplam kapasitesi 3.2 GWe'ye çıkacak olan santral, Rusya'nın Avrupa kısmına güvenilir temiz bir enerji sağlayacak.

Anlaşma imzalandı

Rosatom Teknik Akademisi ve Dünya Nükleer Üniversitesi, Rusya'da Radyasyon Teknolojileri Okulu düzenlenmesi için anlaşma imzaladı

Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu NGS'yi yapan Rusya Atom Enerjisi Kurumu ROSATOM bünyesindeki ROSATOM Teknik Akademisi, yeni bir işbirliğine imza attı.

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenen 'Uluslararası İskandinav Nükleer Forumu 2019'da, Dünya Nükleer Üniversitesi (WNU) ve ROSATOM Teknik Akademisi, Rusya'da özel bir WNU Radyasyon Teknolojileri Okulu'nun düzenlenmesi için anlaşma imzaladı. Anlaşma için imzalar 5 Şubat 2019 tarihinde atıldı.

Anlaşma, Dünya Nükleer Birliği Genel Müdürü ve WNU Başkanı Agneta Rising ve ROSATOM Teknik Akademisi Rektörü Yuriy N. Seleznev tarafından imzalandı.

Teknoloji okulu; radyasyon uygulaması ve izotop üretimi alanında seçkin uzmanlar tarafından verilen iki haftalık dersler ve pratik oturumlardan oluşan bir programı kapsıyor. Okul, 2 yılda bir WNU tarafından Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile işbirliği içinde düzenleniyor. Bir önceki okul 2017 yılında Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde düzenlenmişti. IEAE, okula burslar yoluyla finansal destek sağlıyor.

Okul, 2019 yılında, Rusya'nın ilk bilim kenti Obninsk'te düzenlenecek. Geleceğin Nükleer Bilim ve Teknoloji Merkezleri (CNST'ler) için personel yetiştirmek için bir sistem kurulmasında önemli bir adım olacak.

Obninsk'in araştırma reaktörlerinin (Karpov Bilimsel Araştırma Enstitüsü, NIFKhI), izotop üretiminde (IPPE), tıptaki uygulamalarda (Tsyb Tıbbi Radyoloji Araştırma Merkezi, MRRC) ve tarımdaki (Rus Tarımsal Radyoloji ve Argoekoloji Enstitüsü, RIARAE) kapasitesini göstermek için, CNST'lerin potansiyel alıcıları olan ülkelerden katılımcıların davet edilmesi planlanıyor. WNU School için kayıtlar başladı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadınlar Kooperatifle güçleniyor

_assets/fotograflar

Hiroşima unutulmadı!

_assets/fotograflar

Akkuyu'da orman katliamı ortaya çıktı

_assets/fotograflar

Göksu Deltası'na dikkat çektiler

_assets/fotograflar

Mersin için bir araya geldiler

_assets/fotograflar

Vali Su, MTOSB'de incelemelerde bulundu

_assets/fotograflar

Çocuklar ormandan oyuncak topladı

_assets/fotograflar

4 mahalleye portatif yüzme havuzu

_assets/fotograflar

Pekmez'den kurban uyarısı

_assets/fotograflar

Kiraz Göz Hastası Gofret, sağlığına kavuştu

close Akkuyu'da ilk yakıt yüklemesi başladı
Akkuyu'da ilk yakıt yüklemesi başladı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: