rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

Bugün Günlük Ziyaret: 2.710 (2.234)

Toplam Ziyaret: 15.562.795 (14.415.989)

Yeni tasarımımızla sizlere daha rahat kullanım sunuyoruz. Görüş ve düşüncelerinizi bekleriz.
Mersin Tercüman Gazetesi sizlerle büyümeye devam ediyor. İlginize teşekkür ederiz…
25 Şubat 2019
Sayı : 795
Bu kayıt toplam
1.406 kez okundu.
fb sharer tt sharer g+ sharer

TOKGÖZ, "ÇALIŞMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLMELİ"

Mersin SMMM Odası Başkanı Ömer Faruk Tokgöz, meslek mensuplarının olumsuz çalışma koşuları ve yeni meslek yasa tasarısının Meclise sunulmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Tokgöz,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Tokgöz, hakları elde etmek, uygun çalışma koşullarını sağlamak için meslektaşlar olarak birlik olmanını gerekliliğine vurgu yaptı.

Oda üyelerinin dekatılımıyla gerçekleşen basın açıklamasında Tokgöz, şunları kaydetti:

"Son günlerde odamız üyeleri genç yaşlarında kalp ve benzeri hayati rahatsızlıklar sonucu yaşamlarını kaybetmektedir.

Önce, doktorunun dinlenme önerisine rağmen yetiştirmek zorunda olduğu beyannameleri düzenlerken masasının başında kalp krizi geçirerek vefat eden İbrahim Bilsel; ardından Serkan Serpin. Ve daha niceleri…

Yatarak tedavi olduğu için işlerini takip edemeyen, beyannamelerini veremeyen veya geç veren meslektaşlarımızın sayısı ise tahmin edilenden çoktur. Buna birinci dereceden yakını yoğun bakımda yatan meslek mensubunun hastane koridorlarından yaptığı beyannameleri de üzülerek ekleyebiliriz.

Hepimizin bildiği gibi 3568 sayılı meslek yasamız 1989 yılında çıkmış ve artık güncelliğini yitirmiştir. Sürekli değişen mevzuatla asla dinlenme fırsatı bulunmayan bizlerin hiçbir tatili, mücbir sebebi, yurt dışı temsil hakkı bulunmamaktadır. Yasalaşması için büyük mücadele verdiğimiz Mali Tatil olarak çıkan düzenlemenin, bizlere hiçbir katkısı olmamıştır.

Meslektaşımız birçok sorunla baş başa bırakılmış, angaryalara boğulmuş, bu emeğine karşılık kamudan hiçbir gelir elde edemediği gibi personelini, kirasını, bilişim, yazılım, kırtasiye vb. giderlerini kendisi karşılamak için yoğun çalışma temposuna girmiştir.

Hiçbir vergi istisnası veya indirimi olmaksızın gece gündüz çalışan, Maliye teşkilatı ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ücretsiz personeli konumuna düşürülen, devlet teşvik ve kredisi kullanmaksızın uzun yıllar hizmet veren meslek mensuplarımız, arabuluculuk gibi asıl iştigal konularında dahi göz ardı edilmekte, ancak poşet uygulaması gibi işlemler bile meslek mensubunun üzerine bindirilerek günden güne kan kaybettirilmektedir.

Mesleğimizin zorluklarını, meslektaşın üzerine yüklenen, sorumlu olmadığı halde yapmak zorunda kaldığı işlerin fazlalığından dolayı, kendisine, ailesine, sosyalleşmeye ve en önemlisi sağlığına zaman ayıramayan meslektaşlarımızın daha iyi şartlarda çalışabilmesi için yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini yıllarca her türlü platformda dile getirdiğimiz halde her hangi bir düzenleme yapılmamıştır.

Bu kapsamda Konya Milletvekilleri Esin Kara ve Mustafa Kalaycı tarafından gündeme getirilerek hazırlanan 'Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu' ve ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılması Hakkındaki Kanun Teklifinin bir an önce Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülerek yürürlüğe girmesi ve mesleğimizi daha iyi şartlarda icra etmemizi sağlaması öncelikli talebimizdir.

Söz konusu yasada talep edilen düzenlemeler:

- Meslek mensubunun veya birinci derece yakınının hastalık, vefat vb. durumlarında Mücbir sebep ilan edilmesi,

- Ticaretin sınırının olmadığı ekonomik süreçte meslek mensuplarının yabancı meslektaşları ile rekabet edebilmeleri için yeşil pasaport hakkı tanınması,

- Dördüncü dönem geçici verginin kaldırılması,

-Beyan ve ödemede daha uygun bir süre verilmesi,

-Yeni işyeri açacak meslek mensuplarına KOSGEB desteğinin verilmesi,

-KDV tevkifatı uygulaması

Mesleki onuru ve sorumluluğuyla her erdemli insan gibi işlerini zamanında yetiştirmek için sağlığını hiçe sayarak çalışan meslektaşlarımız birer meslek şehididir. Ama biz mesleğimiz yüzünden sağlığımızdan olmak değil, Mesleğimizi 'sağlıklı' yapmak istiyoruz! Kamuoyuna saygıyla duyururuz."Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kadınlar Kooperatifle güçleniyor

_assets/fotograflar

Hiroşima unutulmadı!

_assets/fotograflar

Akkuyu'da orman katliamı ortaya çıktı

_assets/fotograflar

Göksu Deltası'na dikkat çektiler

_assets/fotograflar

Mersin için bir araya geldiler

_assets/fotograflar

Vali Su, MTOSB'de incelemelerde bulundu

_assets/fotograflar

Çocuklar ormandan oyuncak topladı

_assets/fotograflar

4 mahalleye portatif yüzme havuzu

_assets/fotograflar

Pekmez'den kurban uyarısı

_assets/fotograflar

Kiraz Göz Hastası Gofret, sağlığına kavuştu

close Tokgöz, "Çalışma koşulları iyileştirilmeli"
Tokgöz, "Çalışma koşulları iyileştirilmeli"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.   mersin@mersintercuman.com
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
mersintercuman@gmail.com
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
GSM
 : 
+90(506) 443 37 30 , +90(532) 747 71 73
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: